Перейти до основного змісту
СЗЧ: Скільки військових на Рівненщині повернулися на службу та скількох засудили до ув’язнення

СЗЧ: Скільки військових на Рівненщині повернулися на службу та скількох засудили до ув’язнення

218 військових, які раніше самовільно залишили службу, добровільно повернулися у Збройні сили України на Рівненщині. Це дані за 2024-2025 роки. Суд звільнив військовослужбовців від кримінальної відповідальності за клопотанням Рівненської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону. Можливість добровільно повернутися із СЗЧ Верховна Рада продовжила до кінця серпня.

Про це повідомив Суспільному керівник Рівненської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Сергій Кріпак.

Він зазначив, що відповідно до Закону України, військові, які вчинили СЗЧ, можуть повернутися на службу до 30 серпня 2025 року:

"Вказана пролонгація механізму повернення на службу зумовлена в першу чергу тим, що у період дії воєнного стану збільшилась кількість вчинених військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військових злочинів)".

За даними Сергія Кріпака, на Рівненщині упродовж 2024 року до суду скерували 139 обвинувальних актів у кримінальних провадженнях за самовільне залишення військової частини (СЗЧ) та дезертирство.

"Це удвічі більше, ніж у 2023-му, та втричі більше за 2022 рік. При цьому з 2023 року за вказаними статтями передбачене безальтернативне покарання у вигляді позбавлення волі строком від п'яти до 12 років. Також визначено єдиний запобіжний захід — тримання під вартою", – зазначив керівник Рівненської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону.

Він також повідомив, що за статтями СЗЧ та дезертирство в області ухвалили:

  • у 2022 році – 53 вироки, з яких лише одному військовослужбовцю призначили покарання у вигляді позбавлення волі;
  • у 2023 році – 25 вироків, вісім з яких завершилися ув’язненням;
  • у 2024 році — 12 вироків, дев'ять з яких з позбавленням волі;
  • з початку 2025 року – сім вироків, усі – з реальними термінами.

Також Сергій Кріпак зазначив, що Рівненська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону впродовж 2024–2025 років скерувала до суду 238 клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності військовослужбовців, які вчинили СЗЧ. 218 із них уже розглянули. Військових звільнили від покарання й вони повернулися на службу.

"Сам механізм повернення на військову службу – це можливість добровільно прибути до відповідних військових частин і висловити готовність продовжити військову службу. З цього моменту протягом 72 годин таким військовослужбовцям продовжується військова служба, дія контракту, а також поновлюється виплата грошового і здійснення продовольчого, речового та інших видів забезпечення".

Закон, що посилює відповідальність за СЗЧ, набув чинності в січні 2023 року. У серпні 2024-го Верховна рада вперше дозволила військовослужбовцям, які самовільно залишили частину або дезертували, клопотати про повернення на службу.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок