"Ворог радянської влади": хто такий Симон Петлюра та чому українців називали "петлюрівцями"

"Ворог радянської влади": хто такий Симон Петлюра та чому українців називали "петлюрівцями"

Радянська влада ледь не демонізувала Симона Петлюру та вбачала у ньому загрозу відновлення Української незалежності. Що для цього робив полтавець та яким було його життя, розповіли Суспільному науковці до 145-ї річниці із дня народження громадського та політичного діяча.

Юність Симона Петлюри

Симон Петлюра народився у міщанській родині 1879-го ― 10 травня або ж 22 травня за новим стилем. Будинок родини був розташований неподалік сучасного обласного центру естетичного виховання молоді ― на вулиці, яку 2016-го назвали іменем Симона Петлюри. Нині про домівку полтавця нагадує лише меморіальна дошка, самої будівлі уже не існує.

16-річний Симон почав навчання у духовній семінарії. У закладі вивчали не лише предмети для майбутніх священників, а й математичні науки, хімію, астрономію, мови та літературу.

Симон Петлюра любив музику ― співав у хорі та грав на скрипці. А ще захоплювався поезією та творами Миколи Лисенка, який перебував у той час під ідеологічною цензурою.

"Він вирізнявся у цій семінарії таким уже тоді характером непростим. Він не сприйняв тодішні порядки, які панували в цій семінарії, він виступав проти викладання предметів російською мовою, він не сприймав оці постійні поїздки до поля Полтавської битви із лекціями про «Мазепу-ізмєнніка»", — розповів регіональний представник Українського інституту нацпам’яті Олег Пустовгар.

Діяльність Симона Петлюри

Симон Петлюра долучався до організації українофільських мітингів, після чого ним серйозно зацікавилися російські жандарми. Рятуючись від переслідування Симон Петлюра виїздить на Кубань, пізніше ― до Львова.

"Уже 1917-й рік, він прийшов в Українську революцію, у перші визвольні змагання як цілком сформована особистість. Петлюра ― це, так би мовити, перший міністр оборони незалежної України. Він 1917-го року після формування Української Центральної ради очолює військовий секретаріат", — пояснив регіональний представник Українського інституту нацпам’яті Олег Пустовгар.

Згодом Петлюра полишає посаду і долучається до створення добровольчого військового формування. Потім настав час, коли українській державності загрожували, зокрема, Червона та Біла армії, а ще країни Антанти.

"Період Директорії Української республіки ― це окремий період, такий звитяжний і трагічний період в житті Петлюри, коли він став на чолі всієї держави в найскладніший час її існування. Після поразки Української революції, окупації Української Народної Республіки більшовицькою Росією, армія УНР була вимушена емігрувати", — сказав Олег Пустовгар.

Вбивство Симона Петлюри

Через деякий час Петлюра оселився у Парижі. Та, не зважаючи на відстань, продовжував бути загрозою для радянської влади. Тому Петлюру вирішили вбити. Це зробив єврейський поет Самуїл Шварцбард.

25 травня 1926-го Симон Петлюра вийшов з дому без дружини та охорони, які зазвичай його супроводжували. Скромно пообідав у паризькому закладі й зупинився біля книжкового магазину.

"Він завжди так робив, він завжди цікавився книжкою. Тому не дивина, що Шварцбард просто знав, де він буде, і він просто до нього підійшов. І він ніколи не відмовлявся, коли до нього підходили люди, він завжди з ними спілкувався. Тому коли його озвали: «Ви Симон Петлюра?», він повернувся і сказав: «Так, це я»". Але замість питань, замість будь-яких слів йому в обличчя полетіли кулі", — сказала завідувачка відділу Полтавського краєзнавчого музею Наталія Кузьменко.

Доля родини Симона Петлюри

Прямих нащадків Симона Петлюри не лишилося. Він мав дружину Ольгу, яка через потрясіння втратила зір після загибелі чоловіка. Їхня донька, яку назвали Ларисою на честь Лесі Українки, померла від туберкульозу у 30 років.

Чоловіка та дітей не мала. Інші рідні Петлюри ― він мав вісім братів та сестер ― були знищені радянською владою, померли або емігрували.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок