Перейти до основного змісту
"Сказали, що везуть на військові збори": спогади жителя Полтавщини про ліквідацію аварії на ЧАЕС

"Сказали, що везуть на військові збори": спогади жителя Полтавщини про ліквідацію аварії на ЧАЕС

45 днів у Чорнобильській зоні відчуження пробув житель Опішні Микола Фесик. Він потрапив на ліквідацію аварії на атомній станції у липні 1986-го року, коли йому був 21 рік. Разом з іншими він проводив дезактивацію міста Прип’ять, працював біля зруйнованого реактора, а також огороджував 30-кілометрову зону відчуження.

"Вранці, мабуть, годині о 7-й, прийшов посильний із селищної ради і приніс мені повістку, щоб я з'явився в селищній раді. Там був воєнний стіл. Коли я підійшов туди, там було вже багато людей, стояв автобус, нас усіх посадили в нього, й повезли до Зінькова, бо там був військкомат", — розповів учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС Микола Фесик.

За словами ліквідатора, куди саме їхатимуть, спочатку не говорили.

"Одразу сказали, що нас везуть на військові збори, хоча, я рік, як прийшов з армії. Далі автобусом із Зіньківського району повезли у Білу Церкву. Переодягли там у військову форму, ми здали свої цивільні речі на зберігання, і з Білої Церкви нас повезли вже на Чорнобиль" , — поділився Микола Фесик.
"Сказали, що везуть на військові збори": спогади жителя Полтавщини про ліквідацію аварії на ЧАЕС
Микола Фесик біля пам’ятника ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС у Опішні на Полтавщині. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

У Чорнобильську зону відчуження 21-річний Микола Фесик потрапив 11 липня 1986-го року. Там, зокрема, обгороджували колючим дротом 30-кілометрову зону. Також довелось їздити і в епіцентр катастрофи.

"Двічі ми виїжджали на сам Чорнобиль до реактора. Інші рази, як я потрапляв у групу, ми їздили на дезактивацію міста Прип’ять. Біля реактора у нас була задача – ми приїжджали, з даху оцього реактора скидали графіт. Виконували різне: хто підвозив людей, хто прибирав оце все", — розповів Микола Фесик.

Повернувся додому Микола у вересні 1986-го. А за 30 років знову побував на місці катастрофи.

"Отак їдеш вулицею - будинки вже заросли деревами. Ми там стали в центрі міста. Пройшовся, написано «Пошта», але людей нема, й воно трошки моторошно", — поділився Микола Фесик.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок