Голосування за нові назви вулиць четвертої черги у Полтаві: коли триватиме та які правила

Голосування за нові назви вулиць четвертої черги у Полтаві: коли триватиме та які правила

Доповнено
Вулиці четвертої черги у Полтаві: коли та де голосувати за перейменування
Табличка на вулиці Гвардійській у Полтаві, яка увійшла до четвертої черги перейменування. Фото: Суспільне Полтава

У Полтавській міській раді ухвалили рішення про терміни голосування за нові назви вулиць, які увійшли до четвертої черги перейменування у громаді. Це 25 топонімів в обласному центрі та приєднаних селах.

Рішення про терміни та правила голосування ухвалили 4 квітня на засіданні виконавчого комітету міської ради. Про це з місця повідомила кореспондентка Суспільного.

Згідно з проєктом рішення, голосування влаштують в електронному форматі на інтернет-платформі "Еdem". Воно триватиме із 8 до 22 квітня.

Як раніше розповідала Суспільному фахівчиня комунальної установи "Інститут розвитку міста" Анна Воробйова, долучитися до опитування зможуть люди, які зареєстровані у Полтавській громаді. Для цього буде необхідно пройти авторизацію через онлайн-банкінг.

Які вулиці у Полтавській ТГ перейменують у рамках четвертої черги

До четвертої черги перейменування увійшли 13 топонімів у Полтаві та 12 ― у селах громади. Їхній повний перелік оприлюднили у додатку до проєкту рішення виконавчого комітету. Список вулиць, які пропонують перейменувати у Полтаві далі.

Вулиця 8 березня

За часів СРСР змінили суть Дня боротьби за права жінок: святкували день весни, краси тощо. Варіант нової назви: Руслана Онікієнка. Це загиблий захисник України, який служив у Нацгвардії.

Вулиця 9 травня

2023-го року День пам’яті та перемоги над нацизмом перенесли на 8 травня, тому вулицю пропонують перейменувати. Варіанти нової назви: Левка Лук’яненка (український письменник, юрист та борець за незалежність), Лікаря Максима Дудченка (професор, засновник кафедри в медичному університеті), Степана Лазуренка (командир першого українського козацького полку доби УНР).

Провулок Валерія Гасановича Германа-Шахли

Названий на честь померлого керівника приватної будівельної організації. Варіант нової назви: Олександра Горячевського (на честь кіборга-добровольця, який загинув у бою).

Вулиця Визволення

Комісія з перейменування визначила, що назва належить до тих, які зберігають радянську риторику. Варіант нової назви: Артема Амеліна. Це полеглий захисник України, який служив у Нацгвардії.

Вулиця Гвардійська

Ця назва ― на честь гвардійських частин радянської армії та гвардійської стрічки, тому підлягає перейменуванню, йдеться у додатку до проєкта рішення. Варіант нової назви: Василя Поліщука. Це учасник Революції Гідності та бойовий медик "Азову", а також він був молодшим сержантом 30 окремої механізованої бригади.

Провулок Микитенка

Немає інформації про людину, на честь якої названий провулок. Варіант нової назви: Валерія Боняківського. Це полтавський художник і воїн, старшина полку патрульної служби міліції особливого призначення, який

Провулок Мясоєдова

В архіві міськради не знайшли протоколу рішення про перейменування цього масиву забудови, тому пропонують надати провулкові статус вулиці та перейменувати. Варіант нової назви: Ігоря Щербака. Це воїн, який захищав Україну у складі 46-ї окремої аеромобільної бригади ЗСУ і загинув.

Провулок Першотравневий

Назва на честь Міжнародного дня солідарності трудящих є втіленням радянської ідеології. Варіант нової назви: Миколаївський узвіз. Це стара назва топоніма.

Вулиця Петрашева

Це художник та іконописець XVIІI століття, але назва містить помилку. Варіанти нової назви: Петра Петрашіва або Художника Петрашіва.

Вулиця Повстанська

Не підпадає під дію закону про декомунізацію, але пропонують перейменувати на честь видатних людей. Варіанти нової назви: Василя Стуса (український поет-шістдесятник, перекладач, публіцист) або Івана Лютого-Лютенка (український військовий та громадський діяч, підприємець, меценат).

Вулиця Рябушанська

Містить невелику неточність в назві, яка походить від села Рябухи. Варіант нової назви: Рябухівська.

Вулиця Ставицького

Не вдалося з’ясувати, на честь кого названа вулиця. Варіант нової назви: Святослава Горбенка (український військовий, захисник Донецького аеропорту).

Вулиця Тобілевича

У Полтаві вже є провулок Карпенка-Карого, справжнє прізвище якого — Тобілевич. Варіанти нової назви: Матвія Номиса (український етнограф, фольклорист, письменник і педагог), Родини Тобілевичів (український старовинний шляхетський рід, який зробив вклад у розвиток театрального мистецтва в Україні).

Список вулиць, які пропонують перейменувати у селах Полтавської громади ― далі.

Вулиця Першотравнева (село Абазівка)

Назва на честь Міжнародного дня солідарності трудящих є втіленням радянської ідеології. Варіанти нової назви: 8 травня (День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні), Війська Запорозького (козацькі військово-політичні утворення), Гетьманщини (українська козацька держава), Успенська (на честь церкви, яку 1847-го збудували у селі).

Вулиця Першотравнева (село Верхоли)

Назва на честь Міжнародного дня солідарності трудящих є втіленням радянської ідеології. Варіанти нової назви: Кирила Розумовського (гетьман Війська Запорозького, який збудував поблизу церкву), Митрополита Феофіла (православний церковний діяч із Полтавщини), Українських Воїнів ― Добровольців (на честь добровольців, які захищають Україну), Червоної Рути (на честь пісні Володимира Івасюка), Якова Маркевича (автор дописів про історію і географію села Ковалівка).

Вулиця Гагаріна (село Пальчиківка)

Це перша людина, яка на космічному кораблі здійснила політ у космос, Герой Радянського Союзу. Прямого стосунку до України і Полтавщини не мав. Варіанти нової назви: Василя Стуса (український поет-шістдесятник, перекладач, публіцист), Леоніда Каденюка (космонавт, завдяки якому в космосі вперше було розгорнуто державний прапор України), Отамана Гордієнка (кошовий отаман Запорозької Січі).

Вулиця Овражна (село Гутирівка)

Назва не відповідає сучасному українському правописові, бо є русизмом. Варіанти нової назви: Василя Захарченка (письменник, журналіст і політв’язень), Якова Острянина (отаман українського козацтва).

Вулиця 1 травня (село Сем’янівка)

Назва на честь Міжнародного дня солідарності трудящих є втіленням радянської ідеології. Варіант нової назви: Дмитра Білика (загиблий захисник України із села Сем’янівка).

Вулиця Гагаріна (село Патлаївка)

Це перша людина, яка на космічному кораблі здійснила політ у космос, Герой Радянського Союзу. Прямого стосунку до України і Полтавщини не мав. Варіанти нової назви: Івана Мясоєдова (видатний український художник, фотограф, спортсмен, хореограф, що зображав село у творах), Павла Поповича (радянський льотчик-космонавт), Федора Кричевського (український художник і педагог).

Вулиця Гагаріна (село Шостаки)

Це перша людина, яка на космічному кораблі здійснила політ у космос, Герой Радянського Союзу. Прямого стосунку до України і Полтавщини не мав. Варіант нової назви: Олександра Ластовіна (захисник України із Супрунівського старостинського округу).

Вулиця Чайковського (село Мильці)

Петро Чайковський ― це російський композитор, диригент і педагог. Не був пов’язаний із Полтавщиною. Варіанти нової назви: Івана Левенця (полтавський військовий керівник та адміністратор часів Гетьманщини), Олександра Кониського (був професійним адвокатом, громадським діячем, письменником).

Вулиця Першотравнева (село Тахтаулове)

Назва на честь Міжнародного дня солідарності трудящих є втіленням радянської ідеології. Варіанти нової назви: Варфоломія Обалковського (наглядач-розпорядник промислів із виробництва селітри), Воїнів-Добровольців (на честь захисників України), Івана Стешенка (перший міністр освіти УНР), Миколи Леонтовича (на честь українського композитора, автора "Щедрика").

Провулок Першотравневий (село Тахтаулове)

Назва на честь Міжнародного дня солідарності трудящих є втіленням радянської ідеології. Варіанти нової назви: Даніеля Крмана (словацький церковний та суспільно-політичний діяч, який був у селі 1709-го року), Короля Карла XII (король Шведської імперії).

Вулиця Першотравнева (село Чорноглазівка)

Назва на честь Міжнародного дня солідарності трудящих є втіленням радянської ідеології. Варіанти нової назви: Героїв ЗСУ, Левка Боровиковського (український поет, фольклорист, етнограф), Левка Лук’яненка (український політичний та громадський діяч), Митрополита Феофіла (видатний православний церковний діяч із Полтавщини).

Провулок Першотравневий (село Чорноглазівка)

Назва на честь Міжнародного дня солідарності трудящих є втіленням радянської ідеології. Варіанти нової назви: Євгена Гребінки (український письменник, байкар, педагог, видавець, поет), Івана Нечуя-Левицького (український письменник, етнограф, фольклорист), Професора Докучаєва (засновник наукового ґрунтознавства, за матеріалами полтавської експедиції, видав монографію).

Що відомо про перейменування топонімів у Полтавській міськраді

Питання щодо перейменування вулиць у Полтавській міськраді почали розглядати від червня 2022-го. А приймати пропозиції щодо зміни назв – через два місяці.

16 грудня 2022-го завершили голосування щодо перейменування топонімів першої черги. Змінили назви для майже сотні вулиць другої черги 19 травня 2023-го.

15 вересня 2023-го на сесії Полтавської міськради депутати затвердили нові назви для ще трьох вулиць в обласному центрі. Йдеться про Графа фон Гарнієра, Маршала Бірюзова та Спартака. Їх змінили на вулицю Садівництва, вулицю Решетилівську та вулицю Війська Запорозького відповідно.

А 23 жовтня 2023-го зібрали пропозиції від громади для перейменування вулиць четвертої черги.

А 8 грудня того ж року депутати Полтавської міської ради підтримали рішення про перейменування вулиці Пушкіна та Сонячного парку. Назву вулиці Пушкіна змінили на честь місцевого активіста та депутата міської ради Юліана Матвійчука, який воював у складі підрозділу аеророзвідки і помер від поранень, отриманих на Донеччині.

Сонячний парк нині має назву Сонячний парк імені Євгенія Браха. До початку повномасштабної війни він служив у військовому об’єднанні армії у Франції, а потім повернувся захищати Україну. Загинув на Донеччині.

12 грудня 2023-го року перейменували проспект Першотравневий у Полтаві. Назву змінили на честь полеглого воїна Віталія Грицаєнка. 29 грудня 2023-го Студентський сквер у Полтаві перейменували на честь полеглого військовослужбовця Андрія Орлова. Усього у Полтавській громаді планують перейменувати близько п’яти сотень вулиць.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок