Що потрібно знати про африканську чуму свиней і сказ: симптоми, небезпека та ситуація на Полтавщині

Що потрібно знати про африканську чуму свиней і сказ: симптоми, небезпека та ситуація на Полтавщині

На Полтавщині від початку 2023-го року виявили три випадки африканської чуми свиней, а також п’ять випадків сказу. Про те, що це за хвороби, як їх уникнути, Суспільному розповіла начальниця відділу організації протиепізоотичної роботи Держпродспоживслужби у Полтавській області Наталія Карпенко.

Що таке африканська чума свиней та які симптоми

Африканська чума свиней ― це вірусна хвороба. Для людей вона не несе небезпеки, а для свиней є летальною. Ліків та вакцини від захворювання немає, тому важливо не допускати його поширення, каже фахівчиня.

Фахівчиня Держпродспоживслужби розповіла, що треба знати про африканську чуму свиней і сказ
Наталія Карпенко. Фото: Суспільне Полтава
"У тварини підвищується температура, може бути задишка, тварини можуть скупчуватися. Також дуже характерно для африканської чуми свиней ― це синюшність черевної порожнини, кінчиків вух, ніг, а також по самому тілу. Люди не хворіють на африканську чуму свиней, але вірус дуже швидко поширюється серед свиней. Летальність 100%, це дуже великі економічні збитки", ― каже Наталія Карпенко.

За її словами, 2023-го року АЧС на Полтавщині виявили в Опішнянській, Градизькій та Хорольській громадах. Усі три випадки ― за листопад. А до цього хворобу у регіоні не реєстрували від 2020-го року.

Переносять АЧС переважно дикі кабани. Вірус виділяється зі слиною та екскрементами. Заразитися свині можуть через необроблені корми та у випадку, якщо вірус перенесе власник тварини на одязі.

Чому свиней із АЧС спалюють та чи можна їсти м’ясо хворої тварини

Після виявлення вірусу африканської чуми свиней визначають карантинну зону. У ній тварин мають умертвити безкровним методом та спалити. Це унеможливлює поширення хвороби, розповіла Наталія Карпенко.

Африканська чума свиней
Місце утилізації трупів свиней у Градизькій громаді. Фото: Сайт ГУ НП у Полтавській області

Тварин можуть вилучати у приватних та державних господарствах. За кожну вилучену свиню власнику компенсують 2 500 гривень.

"Згідно з інструкцією, визначаються дві зони: зона захисту і зона нагляду. У зоні захисту необхідно вилучити свиней і здати на переробне підприємства. Але після забою обов’язково дослідити 10% від забитих тварин. Якщо немає вірусу АЧС, тоді можна використовувати дані туші для подальшої переробки на консерви, ковбаси й інше", ― розповіла Наталія Карпенко.

Аби уникнути поширення хвороби, важлива профілактика. Зокрема, у приватних дворах слід не випускати свиней на вільний вигул, не допускати сторонніх людей, а годувати тварин лише термічно обробленими продуктами. Більше обмежень та правил застосовують у великих господарствах.

Що таке сказ та як уникнути хвороби

Сказ― це вірусне захворювання тварин та людей. Після появи перших симптомів його неможливо вилікувати. Зокрема, у хворих з’являється сильне і пінисте слиновиділення, страх води та світла, тощо. Сказ призводить до загибелі, бо викликає ушкодження центральної нервової системи. Заразитися можна через контакт зі слиною хворого, зокрема, через укуси, подряпини та інші ушкодження.

Фахівчиня Держпродспоживслужби розповіла про симптоми сказу у тварин
Інтерв'ю з фахівчинею обласного управління Держпродспоживслужби Наталією Карпенко (праворуч). Фото: Суспільне Полтава

Як розповіла Суспільному Наталія Карпенко, аби вберегтися від сказу, слід щорічно вакцинувати домашніх тварин. Заразитися можуть всі теплокровні ― коти, собаки, велика та мала рогата худоба тощо. Якщо у тварини з’являться симптоми сказу, варто звертатися у Держпродспоживслужбу.

"Необхідно тваринку обов’язково ізолювати або в Державній службі ветеринарної медицини, а якщо є умови у господаря ― ізолювати прямо у господаря. З твариною слід поводитися дуже обережно, щоб вона не травмувала шкіру, і не передався даний вірус людині", ― розповіла спеціалістка.

За її словами, після випадку сказу у господарстві проводять санітарну обробку. А щоб хвороба не поширювалася, імунізують диких тварин за допомогою спеціальних харчових приманок із вакцинами.

Імунізація диких тварин від сказу
Харчові приманки із вакциною для тварин. Суспільне Полтава

Восени 2023-го фахівці розклали у лісах та на інших територіях регіону понад 388 тисяч доз препаратів.

Від початку року у регіоні було п’ять підтверджених випадків хвороби. Стільки ж і за весь 2022-й, а 2021-го ― 20 випадків.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок