Перейти до основного змісту
Щити з інформацією про полеглих з Полтавської громади на Каштановій алеї: що говорять рідні воїнів

Щити з інформацією про полеглих з Полтавської громади на Каштановій алеї: що говорять рідні воїнів

Каштанова алея у Полтаві
. Суспільне Полтава

У Полтавській міській раді обговорили, який вигляд можуть мати щити з інформацією про полеглих під час російсько-української війни. Зокрема, внесли правки до наповнення макетів та матеріалів, з яких вони будуть виготовлені. Про це говорили під час робочої зустрічі, яку організували 18 вересня.

Антон Цедік був учасником Революції Гідності, а потім пішов обороняти Україну від російських військових у складі батальйону спецпризначення "Донбас".

"Спочатку був Артемівськ (нині Бахмут – ред.), потім Лисичанськ, Попасна. 20-го числа він мав йти у відпустку, 20 серпня, але, дізнавшись, що хлопці потрапили в оточення в Іловайську поїхав туди на допомогу. 29-го був вихід з "Іловайського котла", так званий "зелений коридор", їхав він у "КРАЗі", і там у нього, як розповідали хлопці, було потрапляння з великокаліберного кулемету. Загинув миттєво він",пригадує мама полеглого воїна Антона Цедіка Ольга Цедік.

Алея героїв у Полтаві
Алея героїв у Полтаві. Суспільне Полтава

Того ж дня загинув і Олександр Мочалов. Він був розвідником-санітаром того ж батальйону, що й Антон Цедік.

"Брав участь у бойових діях зі звільнення Лисичанська, Попасної та Іловайська. В Іловайську, як усім відомо, частини, підрозділи, добровольчі батальйони були оточені регулярними російськими військами, їм запропонували скласти зброю і здатися в полон і запропонували "зелений коридор". Але для того, щоб зберегти свою честь, честь українських Збройних сил, добровольчих формувань і узагалі честь України, бійці відмовилися складати зброю і пішли з боєм на прорив",говорить батько полеглого воїна Олександра Мочалова Ігор Мочалов.

Де планують встановити щити пам'яті

Щити з інформацією про цих та інших полеглих під час російсько-української війни бійців, які проживали у Полтавській громаді, планують встановити на Каштановій алеї в обласному центрі. Цей проєкт назвали "Полтава пам'ятає героїв".

"Перш за все, я вважаю, це робиться для тих, хто воює, і для тих, хто росте і стане майбутнім захисником України. Справа у тому, що це має моральне значення для хлопців. Щоб вони зрозуміли, що вони йдуть туди, де їх чекають, щоб їх убити. Там ворог і чекає, щоб їх убити. Це служба з дуже високим ризиком для життя. Тому вони мають знати, що якщо він загине, то йому нададуть відповідну шану, повагу і пам’ять про нього житиме", каже батько полеглого воїна Олександра Мочалова Ігор Мочалов.

Щити з інформацією про полеглих з Полтавської громади на Каштанові алеї: що говорять рідні воїнів
Каштанова алея у Полтаві. Суспільне Полтава

"Потрібно було їх ще давно встановити. У нас давно було обговорення. Ще, мабуть, з 2020-го року. Була створена робоча група в облдержадміністрації щодо меморіалу. Готувались провести всеукраїнський конкурс на кращий проєкт, але не встигли оголосити конкурс, почалося широкомасштабне вторгнення",розповідає мама полеглого воїна Антона Цедіка Ольга Цедік.

Який вигляд матимуть щити

18 вересня під час засідання робочої групи обговорили, зокрема, питання про вигляд щитів. На одному стенді – інформація про двох полеглих. А також внесли правки до наповнення макетів.

"Висота конструкції 2 метри, ширина 80 сантиметрів. Основа буде металева, а формат, на якому буде нанесено зображення, це композит. Це щільний антивандальний матеріал",каже директорка міського департаменту культури Олена Ромас.

Макети щитів пам'яті
Одні з варіантів наповнення макетів. Суспільне Полтава

Уздовж алеї зможуть розмістити щити із фотографіями майже 800 полеглих. Відстань між стендами у середньому становитиме 3 метри. За необхідності їх можуть ставити ближче, адже розглядають варіант, що їх встановлять на залізобетонних плитах, які можна переміщувати.

Від рідних полеглих проситимуть письмову згоду на розміщення інформації про воїна, а також біографічну довідку та копію свідоцтва про смерть. Якщо у військового не було рідних, то цих документів не потрібно. Це погодили у Положенні про проєкт, який мають затвердити на найближчому виконкомі. Наступне засідання робочої групи мають провести наступного тижня.

"Наступне у нас буде більше пов'язане з реалізацією цього проєкту. На якому уже буде макет, який точно затвердять. Конструкція, яка буде з врахуванням усіх побажань технічних складових, які мають бути. Думаю, у нас максимум після цього ще одне для того, щоб чітко визначитися з фінансовою складовою і підготувати інформацію для того, щоб ми могли скласти бюджетне рішення", каже виконувачка обов’язків голови Полтавської міськради Катерина Ямщикова.

За її словами, перші щити мають встановити цьогоріч.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок