У Полтавській громаді визначили перелік топонімів, які будуть перейменовувати під час четвертої черги. Це 47 вулиць, провулків та проспектів в обласному центрі та приєднаних селах.
Перелік затвердили увечері 12 вересня під час засідання робочої групи. Про це Суспільному розповів голова робочої групи з перейменування у Полтавській громаді Валерій Пархоменко.
Проспект Першотравневий планують замінити під час четвертої черги перейменування.
"Ми ж уже з комуністичного минулого переходимо на українське. І треба було б змінювати. Але ж на яку (назву — ред.), не знаю, я щось не подумав ще про це. Називайте Студентським (проспект — ред.), ми будемо за Студентський", — каже місцевий житель Расул Ахмеднабієв.
"Я якось прихильниця, щоб не перейменували. Якось уже всі звикли. А тоді всі питають: «А де та вулиця, а де та вулиця?». Я розумію, що треба якісь — Зигіна, які проросійські (перейменовувати — ред.)",— говорить місцева жителька Ольга Ізмайловська.
Окрім проспекту, змінити мають ще 32 назви вулиць та провулків у Полтаві та 14 у селах громади. Їхній перелік визначили під час засідання робочої групи, розповів Суспільному її голова.
Перелік топонімів в Полтаві, які планують перейменувати
- вулиця 9 Травня
- вулиця Агітаційна
- вулиця Барикадна
- вулиця Безвірницька
- провулок Борців
- провулок Валерія Гасановича Германа-Шахли
- вулиця Визволення
- вулиця Гвардійська
- провулок Гвардійський
- вулиця Героїв-Партизан
- вулиця Героїв Праці
- вулиця Грабчака
- провулок Депутатський
- провулок Донецький
- вулиця Іванівська
- вулиця Кривоносівська
- провулок Микитенка
- вулиця Мясоєдова
- провулок Мясоєдова
- вулиця Олександра Бідного
- вулиця Партизанська
- провулок Паскаля
- провулок Першотравневий
- Першотравневий проспект
- вулиця Петрашева
- вулиця Повстанська
- вулиця ПРЗ
- вулиця Пушкіна
- вулиця Ставицького
- вулиця Ставицького
- вулиця Тобілевича
- провулок ХТЗ
- провулок Цитовський
"Це пов'язані із, скажімо, радянською більшовицькою риторикою. Агітаційна вулиця — радянська, більшовицька, за що агітували? Барикадна, Безвірницька. Ми затверджуємо перелік як такий, а потім починаємо обговорення із громадськістю в тому числі",— пояснює голова робочої групи з перейменування у Полтавській ТГ Валерій Пархоменко.
Під критерії для перейменування у місті підпадають, зокрема, вулиця Гвардійська та однойменний провулок, що з нею перетинається, у мікрорайоні Павленки. У цій місцевості після Другої світової війни отримав земельну ділянку батько Світлани Ільченко, який був офіцером.
"Як мені розповідав батько, коли почали будувати будинки, пішли в архітектурний відділ, кажуть: «А як ваша вулиця називається? Давайте якось її назвемо». А він каже: «Назвіть Гвардійською». Я не хотіла би, щоб перейменовували. Гвардійці є скрізь, по-моєму",— говорить місцева жителька Світлана Ільченко.
"Це таке ідеологічне нашарування двох історичних періодів — Російської імперії та Радянського Союзу. Вулиця Гвардійська мала бути перейменована 2016-го року у межах декомунізаційного закону. Нагадаю, що також одним із законів Гвардійську, тобто Георгіївську стрічку і її пропаганду виведено з публічного простору і цей процес криміналізований",— каже член робочої групи з перейменування у Полтавській ТГ Олег Пустовгар.
Після того, як робоча група визначила перелік топонімів четвертої черги для перейменування, від усіх жителів громади будуть приймати пропозиції нових назв. Період для цього ще мають затвердити. Подати їх можна в паперовому форматі чи на пошту "Інституту розвитку міста", а також на спеціальну онлайн-форму. Далі варіанти розгляне робоча група, після затвердження організують двотижневе голосування на інтернет-платформі «Edem». Після опитування та опрацювання результатів нові назви мають затвердити на сесійному засіданні Полтавської міської ради. Про це Суспільному розповіла фахівчиня комунальної установи "Інститут розвитку міста" Анна Воробйова.
"Треба вулиці радянського спадку нам перейменувати на більш наші такі, українські, у зв'язку з агресією (Росії — ред.), з багатьма причинами. Справа потрібна. Але як воно робиться? Відповідно до закону, не відповідно до закону? Якими коштами? Чи викрадаються кошти при переобладнанні цього всього? Оце питання полтавців турбує",— говорить місцевий житель Олександр Денисенко.
"Гроші з бюджету на перейменування ми не витрачаємо. Після того, як перейменується, далі буде процес заміни табличок. Це управління ЖКГ. Але на сьогодні у нас є більш серйозні задачі — це обороноздатність, безпека, куди ми направляємо наш фінансовий ресурс" — пояснює голова робочої групи з перейменування у Полтавській ТГ Валерій Пархоменко.
Що відомо про перейменування топонімів у Полтавській міськраді
- Питання щодо перейменування вулиць у Полтавській міськраді почали розглядати від червня 2022-го. А приймати пропозиції щодо зміни назв – через два місяці.
- 16 грудня 2022-го завершили голосування щодо перейменування 71 топоніма першої черги. До цього долучилися понад 7,5 тисяч мешканців громади. Затвердили нові назви 10 березня 2023-го під час сесії міської ради.
- 17 січня у Полтаві почали обговорення варіантів перейменування вулиць другої черги. А 9 березня визначили термін голосування. Змінили назви для майже сотні вулиць другої черги 19 травня 2023-го під час сесії міської ради.
- У Полтаві робоча група з питань перейменування почала розглядати пропозиції до зміни назв топонімів третьої черги 30 травня 2023-го року.
- 28 серпня у Полтавській громаді завершилося голосування за нові назви вулиць 3-ї черги.
- Усього у Полтавській громаді планують перейменувати близько п’яти сотень вулиць. Робити це будуть у кілька черг.
- 61 топонім третьої черги на честь російських та радянських митців і науковців поки не перейменували. Голосування завершили 28 серпня, але назви не затвердили на сесії міської ради.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах: