Реформа шкільного харчування: на Полтавщині завершили навчання працівників закладів профтехосвіти

Реформа шкільного харчування: на Полтавщині завершили навчання працівників закладів профтехосвіти

Навчання готувати за новим шкільним меню
. Суспільне Полтава

Протягом двох днів 20 майстрів виробничого навчання закладів профтехосвіти Полтавщини відпрацьовували практичні навички у приготуванні страв з нового шкільного меню. Робили це у межах проєкту "Кулінарні хаби". Як повідомив Суспільному директор обласного департаменту освіти Євген Кончаковський, надалі учасники зможуть навчати готувати страви за новим меню кухарів шкіл та дитсадків.

Що таке проєкт "Кулінарні хаби"

Проєкт "Кулінарні хаби" реалізують в рамках реформи шкільного харчування в Україні. Представники навчальних закладів відпрацьовують приготування страв.

"Це проєкт, який реалізовується спільно із громадською організацією "Національна асоціація громадського харчування" за підтримки іноземних донорів. Він передбачає початок навчання кухарів, які працюватимуть у закладах загальної середньої освіти каскадним методом. Тобто ми навчаємо 20 майстрів виробничого навчання, вони отримують сертифікати, і далі кожен із них може навчати інших працівників, які працюють у сфері харчування дітей", – розповів Суспільному директор обласного департаменту освіти Євген Кончаковський.

Тренінг для майстрів виробничого навчання влаштували у Кременчуці
Учасники навчань готують печеню зі свининою. Суспільне Полтава

За його словами, заявки щодо навчання кухарів шкіл та садочків від громад за новим меню отримуватимуть із 1 вересня.

"Ми не можемо чекати, поки усі наші 528 шкіл і майже 600 садочків будуть укомплектовані сучасним обладнанням. Я вважаю, що зараз у будь-якого працівника харчоблоку є відповідний досвід. Ми їх не перевчаємо, ми вчимо їх на прикладі сучасного обладнання. Коли у їхній заклад освіти буде придбано сучасне обладнання, вони уже розумітимуть і знатимуть, як на ньому працювати", – повідомив Євген Кончаковський.

Нова страва, яку вчаться готувати у рамках проєкту "Кулінарні хаби"
Для приготування страв використовували звичайне та сучасне обладнання. Суспільне Полтава

Окрім Полтавщини, пілотний проєкт впроваджують у Тернопільській, Одеській і частково у Чернівецькій областях.

Заняття у рамках "Кулінарних хабів" на Полтавщині

Майстри виробничого навчання із чотирьох міст Полтавщини готували страви у Кременчуці на базі Регіонального центру професійно-технічної освіти №1.

"Ми готували аж 10 страв. Чотири страви у нас були з мʼяса. Готували скрембл, готували новітній салат з моркви. Скрембл – це звичайна яєчня. Але за рахунок того, що змінили назву, змінили технологію приготування, ми отримуємо не омлет, а скрембл. Це рваний омлетик", – каже учасниця проєкту Марія Дегтярьова.

У Кременчуці 20 людей навчали готувати страви з нового шкільного меню
Учасники відпрацьовували практичні навички впродовж двох днів. Суспільне Полтава

Учасники мали два дні практичних навчань. До цього були теоретичні заняття онлайн, говорить менеджерка проєктів "Національної асоціації громадського харчування"Оксана Ватаманюк:

"З 15 до 25 травня тривала професійно-теоретична частина проєкту, у якій узяли участь усі 65 учасників проєкту. Заслухали лекції на теми впровадження системи HACCPЦе система управління, в якій безпечність харчових продуктів досягається шляхом аналізу та контролю небезпечних факторів біологічного, хімічного та фізичного походження, починаючи від сировини до обігу та споживання готової продукції, сучасні підходи до організації харчування, дієтології, нутриціології, принципи розробки шкільного меню та технічних карток тощо. І з 22 червня триває професійно-практична частина проєкту у трьох регіонах. У кожному регіоні по 20 учасників".

У Кременчуці учасники навчань поєднували різні види спецій у стравах
Спеції, які учасники навчань, вчилися поєднувати у стравах. Суспільне Полтава

У перший практичний день учасники готували на звичайному обладнанні, а другого дня – на сучасному, каже менеджер реалізації соцпроєктів ГО "Cult food" Ілля Ламбріно:

"Поки країна переходитиме на сучасне обладнання, кожен кухар шкільної їдальні, у якого звичайні плитки, традиційне обладнання, повинен вміти готувати нові страви шкільного меню. Зараз кожна техкартка розроблюється, щоб був баланс вітамінів, білків, жирів, вуглеводів".

Навчання для працівників закладів профтехосвіти влаштували у Кременчуці 28 та 29 червня
Працівники закладів профтехосвіти під час навчання. Суспільне Полтава

Учасниця проєкту Яна Удовицька Суспільному розповіла:

"Отримали багато нових знань, навиків щодо поєднання спецій між собою, поєднання продуктів, які раніше ми не могли для себе поєднати. Здивували нові смаки страв".

Що відомо

  • 2020-го року Міністерство охорони здоров'я розробило проєкт постанови про зміну норм харчування дітей у закладах освіти та закладах відпочинку.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок