Банківські послуги, родич у лікарні, оренда житла: найпопулярніші схеми шахраїв на Полтавщині

Банківські послуги, родич у лікарні, оренда житла: найпопулярніші схеми шахраїв на Полтавщині

Банківські послуги, родич у лікарні, оренда житла: найпопулярніші схеми шахраїв на Полтавщині
. фото: pexels

У Полтавській області 2023-го року зареєстрували понад 350 звернень щодо шахрайств. Які найпоширеніші схеми обману та як від них убезпечитися, розповіла Суспільному речниця поліції Полтавщини Поліна Ларіна.

За її словами, минулого року та із початку 2023-го до поліції на Полтавщині найчастіше зверталися щодо п’ятивидів шахрайств.

Телефонні шахрайства

(надання банківських послуг та "ваш родич у лікарні")

Шахраї зазвичай телефонують клієнтам банків на мобільний телефон та називають себе представниками фінансової установи або служби безпеки банку, а також намагаються дізнатися різні дані карток, аби зняти гроші.

Крім того, можуть телефонувати на стаціонарний телефон під виглядом лікаря або знайомого, який повідомляє трагічну новину та акцентує на терміновій необхідності перерахувати або передати кур’єром гроші на лікування рідної людини.

Купівля-продаж товарів та заробіток через інтернет

Під час придбання чи продажу товарів за допомогою інтернету були випадки, коли люди перераховували майже повну суму або відкривали доступ до свого рахунку, з якого шахраї списували всі гроші.

Щодо роботи через мережу – замовник послуги не сплачує обумовлену суму за виконану справу, а ще отримує доступ до банківського рахунку найманого працівника.

"Грошова допомога"

Такий вид шахрайства зазвичай маскують під державну програму. Людям пропонують перейти за посиланням або через соцмережі закликають долучитися до збору грошей на придбання товарів для військових, речей першої потреби для людей, які через війну опинилися у скрутному становищі.

Оренда житла або перевезення пасажирів

Цю схему шахраї зазвичай використовують для обману людей, які перебувають у зоні бойових дій чи на окупованій території і намагаються евакуюватися та орендувати житло. Для виконання послуг просять завдаток, а після оплати припиняють спілкування із замовником.

Із початку року на Полтавщині зареєстрували понад 350 звернень щодо шахрайств. На початку лютого чотирьох жителів області ошукали телефонні шахраї. В усіх випадках псевдобанкіри знімали гроші з карток людей. Крім того, у кінці січня ошукали 74-річну жительку Миргорода на понад 100 тисяч гривень. Жінці подзвонили на стаціонарний телефон та представилися медпрацівником. Чоловік сказав, що донька жінки потрапила в аварію та її стан тяжкий. Під час розмови його спільник приїхав та забрав у жінки гроші.

Аби не потрапити у пастку телефонних шахраїв під виглядом представників банків потрібно:

  • припинити розмову;
  • зателефонувати до банку та з’ясувати, чи дійсно відбувалася атака на вашу картку та чи потрібно її перевипустити;
  • залишити заявку оператору, що з вашим картковим рахунком намагалися вчинити шахрайські дії та заблокувати картку;
  • нікому не повідомляти PIN-код та CVV-код банківських карток, а також номери та строки їх дії, паролі від інтернет-банкінгу, кодове слово та іншу конфіденційну і персональну інформацію;
  • не відповідати на повідомлення, які надіслані нібито від банку, де вас просять надати персональну інформацію.

Поради, як уникнути шахрайства під виглядом надання грошової допомоги або отримання соціальних виплат:

  • користуватися інформацією лише з офіційних джерел;
  • не переходити за сумнівними гіперпосиланнями та не повідомляти конфіденційну інформацію стороннім особам;
  • отримавши фішинг-посиланняФішинг – вид інтернет-шахрайства, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів – логінів і паролів, не переходити за ним і не вводити реквізити та інформацію про банківську картку;
  • перевіряти сайт на фішинг шляхом уточнення протоколу: надійні сайти захищені протоколом https, а не http; адресний рядок має містити символ замка, після натискання на який з’являється інформація про підтверджений сертифікат безпеки;
  • якщо ж особисту інформацію розголошено, зверніться до банку та заблокуйте картку.

Відповідальність за шахрайство передбачена за статтею 190 Кримінального кодексу України.

За заволодіння чужим майном, зокрема, шляхом обману можна отримати від 34 тисяч гривень штрафу до трьох років обмеження волі. Якщо ж шахрайство вчинене повторно, то за це передбачено від 51 тисячі гривень штрафу до трьох років позбавлення волі.

Шахрайство, вчинене у великих розмірах або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років. Якщо шахрайство вчинили в особливих великих розмірах або організованою групою, то за це передбачено від 5 до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Якщо в діях шахрая є ознаки інших злочинів, їм можуть надати додаткову кваліфікацію за іншими статтями Кримінального кодексу.

На початок