Цьогоріч виповнюється 150 років з дня народження українського художника, графіка та дизайнера Василя Кричевського. Суспільне поспілкувалось з видавцем хрестоматії про митця Олександром Савчуком. За його словами, трагедією для Кричевського став виїзд з України. Більше про це – у матеріалі.
Сільський хлопець із Ворожби
Василь Кричевський народився 12 січня 1873-го року у селі Ворожба Лебединського повіту Харківської губернії.
У 12 років він починає вчитися в залізнично-технічному училищі у Харкові. Його туди привіз батько. Він добре оволодів креслярською справою, столярством. І фактично з 1888-го року його вже запрошують робити креслення простих міщанських будинків у Харкові в районі Москалівка. З його слів, він спроєктував понад 100 будинків. І далі його вже найняли на роботу головні міські харківські архітектори.
Фасади Земельного банку в Харкові, який будував відомий архітектор Бекетов, проєктував Василь Кричевський. Йому на той момент було 24 роки, розповідає Олександр Савчук.
Український стиль
З 1891-го року Василь Кричевський зацікавився ідеєю перетворення сільської культури в міську за допомогою архітектури, пояснює Олександр Савчук. Напрямок архітектури, який зараз називають український архітектурний модерн, створив Василь Кричевський. Першою будівлею, зведеною у цьому стилі, став будинок Полтавського губернського земства (нині Краєзнавчий музей). Проєкт споруди розробив Кричевський, а потім подав його на архітектурний конкурс, де здобув перемогу.
На 1903-й це був досвідчений архітектор, вундеркінд з достатнім багажем знань, навичок і вмінь, аби створити свій власний проєкт. Для оздоблення Полтавського земства Кричевський часто відвідував Опішню, навіть поселився там. Йому важливо було для роботи ознайомитись з техніками оздоблення, керамікою, гончарством.
Дизайнер герба та гривні
На початку 1918-го року Київ починають штурмувати більшовики. Снаряди розбивають будинок Кричевського, де під час пожежі згорає його етнографічна колекція.
А втім, він перебуває в певному піднесенні в цей час, адже УНР і Михайло Грушевський замовляють йому герб (на основі Володимирського тризуба). Він використовується і нині. Мало хто знає, що Кричевський створив цілий комплекс ділових інсигній (?Інсигнії — найчастіше дорогоцінні предмети, що є ознаками влади, гідності, спеціальної відзнаки.) – це ескізи, проєкти, печатки. Це буквально брендинг держави УНР. Він фактично розробляв символіку нової держави.
Кіно
Василь Кричевський був першим професійним художником українського кінематографу. Працював в одеській студії. Він долучився до створення 12 фільмів, серед них: «Назар Стодоля», «Звенигора» (режисер Олександр Довженко), «Борислав сміється» та інші. Після вимушеної еміграції митця за межі СРСР, більшість кінострічок через цензуру радянська влада знищила.
Малярство
Василь Кричевський багато малював. Частина робіт художника перебуває за кордоном, найбільша — в Українському музеї Нью-Йорка. 2003-го року онука митця Оксана де Лінде передала приблизно 300 робіт Кричевського в дарунок українським музеям. Нині вони зберігаються у Харкові, Полтаві, Лебедині, та Києві.
Похований на чужині
1943-го року Кричевський виїжджає з України. На той момент йому було 70 років. Спочатку жив у країнах Європи. Згодом зять митця почав працювати у Венесуелі, куди переїха і Кричевський. Там він і помер 15 листопада 1952-го року, розповідає Олександр Савчук.
Для Кричевського покидати Україну було трагедією. Його душа просякнута була Україною. І те, що зараз він перепохований в США, я думаю його слід повернути до України.
Повну версію розмови про Василя Кричевського слухайте на подкаст-платформах Суспільного.
Читайте також
"У мене Україна одна". Василь Симоненко: факти про життя і творчість поета-шістдесятника