Від початку року на Полтавщині рак молочної залози уперше діагностували у 490 людей, а 2021-го – у 5,5 сотень, розповів Суспільному медичний директор обласного онкодиспансеру Артем Айкян. За його словами, варто проводити самообстеження та регулярно перевірятися у лікарів.
У 39-річної Євгенії Виноградець минулого літа діагностували рак молочної залози.
"Коли дізналася про цей діагноз, я злякалася дуже. Я дуже злякалася, у мене двоє дітей. І перша думка, яка мені прийшла, що старший син трішки ж старший, він мене буде пам’ятати. Щоразу плачу. А маленький може мене просто не згадати, якщо мене не буде" ,— каже жителька села Щербані Євгенія Виноградець.
Євгенія пройшла 16 курсів хіміотерапії, операцію та променеву терапію. Нині в неї ремісія. Хвороба, каже, розвинулася без симптомів.
"Просто ходила раз на рік для контролю на УЗД молочних залоз. І до цього, якщо я ходила, мене відпускали з Богом, то на цей раз я прийшла, а лікар каже: "Ви робили коли-небудь мамографію?". Кажу: "Ні, не робила". А вона: "Зробіть". І ось тут мене відразу передчуття таке накрило. Пішла робити мамографію, виявили пухлини, далі потрапила в онокдиспансер, зробили біопсію і вияснили діагноз", — говорить жителька села Щербані Євгенія Виноградець.
Від початку 2022-го в області рак молочної залози уперше виявили у 490 людей. А за минулий рік – у 549, каже Артем Айкян.
"Кожна жінка після 20 років обов’язково повинна самообстежуватись. Ознаки: ущільнення молочної залози, утворення в молочній залозі, тобто вузол, виразки шкіри, втягнений сосок, може бути втягнена шкіра над пухлиною.Кров’янисті виділення із соска. Також може бути і набряклість шкіри, деформація молочної залози, зміна розмірів молочної залози", — говорить медичний директор обласного онкодиспансеру Артем Айкян.
У Тетяни Мокієнко рак молочної залози виявили у травні цього року.
"Скарг ніяких не було. Пухлину я виявила самостійно методом пальпації, відчула, що є новоутворення і вже тоді звернулася до лікаря. У червні була проведена секторальна операція з видаленням пухлини та лімфовузлів. Наразі пройшла вже десять курсів хіміотерапії, попереду ще шість і потім планується ще променева терапія", — каже жителька Полтави Тетяна Мокієнко.
Зараз на обліку в регіоні перебуває більше 6,5 тисяч людей із різними стадіями цієї недуги. Жінкам варто щороку проходити медичний профілактичний огляд, каже Артем Айкян.
"Вони повинні бути під наглядом гінеколога, жінки з 20 років. Гінеколог при наявності якихось ознак призначає УЗД молочних залоз. Після 40 років обов’язково треба робити один раз на рік УЗД молочних залоз і один раз мамографію за два роки", — каже медичний директор обласного онкодиспансеру Артем Айкян.
Мамографію можна зробити безплатно за наявності направлення від лікаря.
"Обстеження проводиться у двох проєкціях: ми робимо у прямій проєкції та в косій проєкції. Для того, щоб краще візуалізувати і побачити найменші деталі, ми можемо придавлювати груди. Це не боляче, ця процедура не болюча. Це коса проєкція. В залежності від того, яка це молочна залоза, ми робимо або в правій косій проєкції, або в лівій", — каже рентгенологиня першої міської лікарні Полтави Дарія Дворник.