У магазинах 10 грудня деякі пластикові пакети стали платними. Це тому, що набув чинності новий закон про обмеження їх обігу в Україні. Виняток – пакування для молочних та сипучих продуктів, риби і м'яса, повідомила Суспільному директорка департаменту Міндовкілля Олена Колтик.
Полтавка Ірина Коноз понад шість років вона не користується пластиковими пакетами.
"Торбинки багаторазового використання мені почала шити мама. Я зараз покажу, які вони, і що я беру з собою. Наприклад, ось «зважки», у них я можу купувати фрукти й овочі. Вони невагомі, тому не впливають на загальну вагу товару. Ось дивіться, мандаринки у мене, які я днями купувала. А тут є ще лимон, його взагалі можна купувати і клеїти стікер прямо на нього", – говорить полтавка Ірина Коноз.
За новим законом, від 10 грудня тонкі пакети стають платними. Це стосується тих, що мають стінки товщиною від 15 до 50 мікрометрів, але окрім біорозкладних та екологічних.
"Не можна буде просто безплатно будь-якого виду пластиковий пакет надавати споживачам. Єдиний виняток становить пластикові пакети для сипучих, мокрих продуктів, таких як риба, м'ясо, молочка", – каже директорка департаменту з питань поводження з відходами та екологічної безпеки Міндовкілля Олена Колтик.
За порушення каратимуть штрафами підприємців – до 3 400 гривень, а перевірятиме дотримання вимог Держпродспоживслужба.
В якості альтернативи можна використовувати екоторбинки або паперові пакети, говорить екологиня Тетяна Шкура.
"Що буде відбуватися з поліетиленовим пакетом в навколишньому середовищі? Це лише є припущення, що за 100 за 200 років поліетиленовий пакет середньостатистичний розкладається у навколишньому середовищі. Але це ще не доведено, тому що цей період ми ще не прожили", – каже екологиня Тетяна Шкура.
Що відомо:
- Згідно з законом, із 10 березня наступного року у торгівлі заборонять тонкі пакети, а ще – оксорозкладні та надтонкі. Крім того, від цього часу зростуть штрафи.