Перейти до основного змісту
День вшанування учасників бойових дій на території інших держав: 10 фактів про війну в Афганістані

День вшанування учасників бойових дій на території інших держав: 10 фактів про війну в Афганістані

День вшанування учасників бойових дій на території інших держав: 10 фактів про війну в Афганістані
. Суспільне Полтава

Понад 160 тисяч українців брали участь у бойових діях в Афганістані, з них близько шести тисяч – жителі Полтавщини. До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав Суспільне зібрало факти про збройний конфлікт на території цієї держави.

1. Війна в Афганістані розпочалась 25 грудня 1979 і тривала майже 10 років – до 15 лютого 1989 року. Це був збройний конфлікт, у якому брали учать війська Афганістану і Радянського Союзу проти повстанських груп моджахедів.Учасники збройних формувань, що воювали з радянськими військами та урядовими військами Афганістану

Афганські моджахеди
Афганські моджахеди. upload.wikimedia.org

2. Початок війни на території Афганістану зумовлений захопленням влади Хафізуллом Аміном. Він заарештував та вбив тогочасного прем’єр-міністра Демократичної республіки Афганістан Нур Мухамеда Таракі.

3. Хафізулла Амін вів репресивну політику в країні. І розправлявся з усіма, кому це не подобалося. Новий керівник держави та його політика не влаштовували і Радянський Союз.

Хафізулла Амін (ліворуч) та Нур Мухамед Таракі (праворуч)
Хафізулла Амін (ліворуч) та Нур Мухамед Таракі (праворуч). upload.wikimedia.org

4. 25 грудня 1979 року почали введення радянських військ до Афганістану трьома напрямками: Кушка – Шинданд – Кандагар, Термез –Кундуз – Кабул, Хорог – Файзабад. Десант висаджували на аеродромах Кабулу, Баграму та Кандагару. Вторгнення військ на територію чужої держави, Кремль назвав «введенням обмеженого контингенту радянських військ на підтримку дружнього афганського народу».

Радянські солдати в Афганістані
Радянські солдати в Афганістані. upload.wikimedia.org

5. Через два дні після вторгнення, спецпідрозділи Головного розвідувального управління та Комітету держбезпеки СРСР штурмом захопили палац Хафізулла Аміна. Останнього разом із родиною там і вбили.

6. За підтримки військ Радянського Союзу, генеральним секретарем Народно-демократичної партії Афганістану став Бабрак Кармаль. Для СРСР він став лояльнішою заміною Хазіфулла Аміна.

Афганський моджахед з переносним зенітно-ракетним комплексом Стріла-2
Афганський моджахед з переносним зенітно-ракетним комплексом Стріла-2. upload.wikimedia.org

7. Між урядовою армією Демократичної Республікі Афганістан, якою тепер керував Кармаль, та моджахедами (озброєною опозицією) виникла боротьба за владу в країні. Останніх підтримували США, деякі європейські країни-члени НАТО та спецслужби Пакистану.

Радянські солдати
Радянські солдати. topwar.ru

8. Рядянський Союз замовчував участь своїх громадян у війні в Афганістані. А військові, які поверталися на батьківщину, підписували документи про нерозголошення.

Моджахеди в зруйнованому селищі
Моджахеди в зруйнованому селищі. upload.wikimedia.org

9. Усього у війні в Афганістані загинуло 14 427 жителів СРСР. Їх на батьківщину доправляли у цинкових трунах. А поранення та контузії отримали більше 53 тисяч. Та деякі дослідники вважають, що за час збройного конфлікту загинуло до 140 000 людей, а поранено було близько 350 000.

Виведення радянських військ з Афганістану
Виведення радянських військ з Афганістану. kikonline.ru

10. Українців у війні загинуло близько трьох тисяч, з них 87 були жителями Полтавщини. Про це Суспільному повідомив голова обласної організації спілки ветеранів Афганістану Олександр Расько.

Бойові дії під час війни в Афганістані
Бойові дії під час війни в Афганістані. lh3.googleusercontent.com

Топ дня

Вибір редакції

На початок