Перейти до основного змісту
Новий пам’ятник біля Спаської церкви: що розповіла архітекторка Оксана Бєлявська в подкасті "Стара Полтава"

Новий пам’ятник біля Спаської церкви: що розповіла архітекторка Оксана Бєлявська в подкасті "Стара Полтава"

Ексклюзивно
Оксана Бєлявська про демонтаж монументів у Полтаві
Кандидатка архітектури, членкиня ГО "Збережемо Полтаву" Оксана Бєлявська. Суспільне Полтава. Суспільне Полтава

У Полтаві площа біля Спаської церкви, де незабаром демонтують пам’ятник на місці відпочинку Петра I, не залишиться порожньою.

Як розповіла архітекторка Оксана Бєлявська в подкасті "Стара Полтава", місто очікує складний процес вибору нового пам’ятника, який стане новою містобудівною домінантою.

За її словами, встановлення нового монументу потребує широкого громадського обговорення, а його художні рішення мають відповідати кільком ключовим обмеженням: збереження габаритів майданчика, чітко визначена висота та обов’язкова всефасадність композиції — тобто пам’ятник має бути рівнозначно виразним з усіх боків.

"Поставити просто погруддя — це неправильний варіант. Через розташування площі, яка має круговий об’їзд, пам’ятник повинен виглядати цілісно з будь-якого боку", — наголосила Бєлявська.

Вона додала, що на створення нового монумента, ймовірно, оголосять відкритий конкурс із залученням широкого кола митців, архітекторів та скульпторів, щоб забезпечити високий мистецький рівень проєкту.

Щодо тематики, то серед перших пропозицій звучить ідея присвятити пам’ятник українській Конституції Пилипа Орлика. "Тим більше, поруч розташована вулиця Орлика — логічна і символічна прив’язка вже є", — зазначила архітекторка.

Остаточне рішення ухвалюватимуть після консультацій із громадськістю, істориками та краєзнавцями.

Повну версію розмови можна прослухати за посиланням

Імперські пам'ятники у Полтаві

Експертна рада Мінкульту 8 вересня 2022 року рекомендувала демонтувати та прибрати з публічного простору три монументи у Полтаві. Це Монумент Слави у Корпусному парку, пам’ятник на місці відпочинку Петра I, а ще – захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну. Для того аби їх прибрати з державних реєстрів пам'яток місцева влада підготувала облікову документацію і направила її до Мінкульту.

Полтавський обласний департамент культури у травні 2023-го року направив облікову документацію на пам'ятку монументального мистецтва національного значення Монумент Слави для розгляду на засіданні експертної комісії Мінкульту.

28 березня 2024-го року під час засідання Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Полтавській ОВА порушили питання щодо знесення російських імперських пам’яток на території Полтави.

31 січня 2025-го року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України ухвалило рішення про виключення 15 об’єктів культурної спадщини Полтави з Державного реєстру нерухомих пам’яток України. До переліку потрапили пам’ятники, пов’язані з подіями Полтавської битви та російською імперською історією міста. Серед них – пам’ятник Петру І на Шведській Могилі, місце командного пункту царя і 10 редутів на полі Полтавської битви, пам’ятник на місці відпочинку Петра І після Полтавської битви, а також монумент захисникам фортеці Полтава і її коменданту Олексію Келіну.

Що відомо про Монумент Слави у Полтаві

Монумент Слави у Корпусному саду Полтави споруджували протягом 1805-1811-го років. Його присвятили сторіччю Полтавської битви, каже завідувачка відділу пам’яткознавства Полтавського краєзнавчого музею Наталія Сиволап.

Що відомо про пам’ятник на місці відпочинку Петра I у Полтаві

На місці, де нині перехрестя вулиць Спаської та Пилипа Орлика у Полтаві, відпочивав російський цар Петро I. Тут він зупинявся на другий день після Полтавської битви. 1817-го року на його честь встановили цегляний пам’ятник, а 1849-го його замінили на новий, вилитий з чавуну.

Що відомо про пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави

Іще один монумент, присвячений 200-літтю Полтавської битви, – пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави. Його встановили 1909-го року на місці четвертого бастіону фортеці. До 1918-го року споруду увінчувала фігура двоголового орла.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок