Сезон активності змій: скільки випадків укусів зафіксували в Одеській області. Як діяти — поради від ЦГЗ

Сезон активності змій: скільки випадків укусів зафіксували в Одеській області. Як діяти — поради від ЦГЗ

З настанням тепла розпочався сезон активності плазунів. Дедалі частіше жителі Одещини почали знаходити змій біля будинків. У Центрі громадського здоров'я пояснили як діяти при зустрічі з плазунами та що робити при укусі.

Усього в червні в Україні зареєстрували 12 звернень по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою. З початку 2024 року, за даними Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб, один випадок зафіксували й в Одеській області.

За інформацією Центру громадського здоров'я, єдину з трьох видів отруйних змій, які водяться на території України — гадюку Нікольського можна зустріти на Одещині. Водиться вона переважно в лісостеповій зоні північної частини регіону.

Якщо ви плануєте відвідати місцевість, де потенційно можуть бути змії, обирайте відповідний одяг. Це мають бути високі черевики, довгі штани із цупкої тканини, які варто заправити у черевики.

Зазвичай гадюк можна розпізнати за зигзагоподібним візерунком на спині. Також потрібно звертати увагу на розміри, радять в ЦГЗ. Здебільшого гадюки є невеликими. Характерною ознакою гадюки є вертикальна форма зіниць.

Якщо під час відпочинку на природі ви побачили змію, не наближайтеся до неї, не робіть різких рухів. Краще зачекайте, поки змія відповзе сама. Завжди доречно перевірити місце відпочинку – перед тим, як сісти на колоду, камінь чи траву, можете постукати по них палицею. Це допоможе відігнати змію зі сховку та уникнути контакту з нею.

Алгоритм дій при укусі отруйною змією:

 • за можливості, людину треба якнайшвидше доставити до найближчої лікарні чи медпункту;
 • якщо ви перебуваєте у віддаленому місці, надайте першу домедичну допомогу самостійно. Для цього виконайте такі кроки:
 1. перемістіть людину в зручне положення, забезпечте їй мінімум рухів;
 2. звільніть місце укусу від взуття, одягу чи прикрас;
 3. при транспортуванні до медичного закладу зафіксуйте кінцівку в піднесеному положенні за допомогою шини чи підручних засобів;
 4. місце укусу потрібно обробити антисептичним розчином та накласти пов’язку, що злегка здавлює кінцівку;
 5. потерпілому також можна дати 1-2 таблетки від алергії, якщо вони є.

Якщо вкусила гадюка у ЦГЗ радять:

 • Не висмоктувати отруту. Це може призвести до алергічної реакції та набряку верхніх дихальних шляхів у вас;
 • Не накладати джгут. Такий крок може викликати локальний некроз тканин і гангрену в потерпілого;
 • Не припікати рану. Це не допоможе нейтралізувати отруту змії, яка глибоко проникає під шкіру потерпілого, а нанесе лише шкоду здоровʼю та біль;
 • Не вживати алкоголь. Він може діяти як стимулятор, який прискорить кровообіг, і швидше поширить отруту організмом потерпілого.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок