Перейти до основного змісту
Книги з психології, історія та жіночі романи: як змінилась культура читання в Одесі під час повномасштабної війни

Книги з психології, історія та жіночі романи: як змінилась культура читання в Одесі під час повномасштабної війни

Ексклюзивно

Кількість українців, які читають щодня, з моменту початку повномасштабної війни виросла удвічі. Такі результати дослідження оприлюднив Український інститут книги. Про те, як змінилась культура читання в Одесі, дізнавалась кореспондентка Суспільного.

Директорка Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова
Директорка Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова. Фото: Суспільне Одеса/скриншот з відео

Як розповіла директорка Одеської національної наукової бібліотеки Ірина Бірюкова, серед жителів Одеси зріс попит на краєзнавчу та історичну літературу. За її словами, торік бібліотеку відвідали близько 800 000 разів:

"У 2023 році ми видали понад мільйон 300 документів нашим читачам. Це дуже показовий момент, який ілюструє те, що люди продовжують читати не тільки для психологічного розвантаження, а й для якоїсь арттерапії тощо. .... Звісно, таких читачів, які приходять фізично, значно стало менше з моменту вторгнення. ... Люди відкривають для себе інформацію, перепрочитують про історію України. Історію рідного краю".

Завідувачка книжкового відділу в книгарні-кав’ярні Галина Дольник
Завідувачка книжкового відділу в книгарні-кав’ярні Галина Дольник. Фото: Суспільне Одеса/скриншот з відео

Завідувачка книжкового відділу в книгарні-кав’ярні Галина Дольник розповіла, що також по літературу приходять багато військових та переселенців. Жінки-офіцерки, наприклад, просять книжки з психології.

"Змінився потік людей, тому що багато переселенців, які з Херсона, з Миколаєва, які свої книжкові звички читати перенесли в Одесу. ... Я б сказала, що у мене змінилося — це детективи українською мовою. І жіночі романи українською мовою. ... Приходять військові, у яких відпустка, або транзитом вони через Одесу. Також купують: собі й дітям. Мені дуже шкода, що зараз не читають школярі. Вони онлайн вчаться і до позакласного читання там не доходить".

Книга про Ван Гога на поличці книгарні в Одесі
Книга про Ван Гога на поличці книгарні в Одесі. Фото: Суспільне Одеса/скриншот з відео

"Взагалі-то я читаю не дуже багато. Але одна з книжок, яку я прочитала за останній час — це була книжка Андрія Гудими "69 спецій для серця". Це книжка не тільки про готування, а про любов. Про душу людини. Я раджу всім прочитати цю книжку. Кінець для мене був дуже неочікуваний. Вона дуже затишна", — розповіла Суспільному співробітниця книгарні Аліна Ковальова.

Як та що читають в Одесі
Відвідувачка книгарні Ксенія. Фото: Суспільне Одеса/скриншот з відео

"Читаю наразі, дуже багато знайомлюся з сучасними авторами. До початку війни більше читала літературу російською. З початком війни це стало нестерпно читати. Я перейшла повністю на сучасних авторів. Все читаю українською мовою. Наразі мій найулюбленіший автор — це Андрій Любка. Почалося знайомство з книжкою "Щось зі мною не так". Це книжка про малу прозу. Потім був його роман про закарпатських контрабандистів. Також читаю багато Марії Матіос. Любко Дашвар", — поділилася відвідувачка книгарні Ксенія.

Як та що читають в Одесі
Книги на поличці книгарні в Одесі. Фото: Суспільне Одеса/скриншот з відео

"Взагалі-то я тут навчаюся, у медичному. Єдине, що я читаю — це медичну літературу. І підручники з хірургії. Там терапія, педіатрія. Це єдине, що я читаю. Більше часу нема", — розповів житель Одеси Емік.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції

На початок