Влітку 2022 року Україна повернула під свій контроль острів Зміїний та встановила на ньому державний прапор. Одним із військових, хто підняв прапор, був військовослужбовець ГУР та майстер спорту з карате кіокушинкай Іван "Залізняк" Пилипчук. Про деталі висадки на Зміїний та встановлення прапора він розповів в інтерв’ю Суспільному.
За словами військового, висадка на Зміїний була спільною операцією Головного управління розвідки та 73 морського центру спеціальних операцій імені кошового отамана Антіна Головатого. До Зміїного вони йшли на човнах. У морі був шторм.
"Інформація про острів Зміїний була досить суперечною. Одні розвіддані доповідали, що росіяни звідти після ракетного удару ЗСУ "знялись", інші — начебто рухи є на острові. Була пропозиція, потрібні були добровольці, хто був готовий сісти в човен і, так би мовити, здивувати російський морський військовий флот. На човнах, у дуже холодній воді, я не пам’ятаю, години 3 чи 4 у шторм. Бо найкращою умовою для проведення цієї операції був шторм: тоді і радіолокація у росіян гірше працює і пеленгації важче піймати, коли дійсно були великі хвилі", — розповів "Залізняк".
Зміїний, продовжує військовий, був повністю замінований. Живих людей там не було, тільки трупи російських військових.
"Острів був замінований повністю, і частина групи відмовилась підніматися на гори, тому що це було дійсно небезпечно. Мін було безліч. Людей ми там не знайшли, принаймні живих людей на острові не було. Все, що я там побачив — це фрагменти тіл, трупи російських військових", — каже Іван "Залізняк" Пилипчук.
Жовто-блакитний прапор встановили на Зміїному Іван Пилипчук та Олег Субота. Військовий розповідає: це було дуже важко, адже спочатку потрібно було доплисти до острова у холодній воді Чорного моря у повному спорядженні, а потім піднятися на скелястий берег.
"Олег тоді мені запропонував: "Давай туди піднімемся, піднімем цей прапор, не знизу острова, а саме на горі". Ми взяли тяжкі труби, зварені між собою — спеціальна конструкція щоб встановити прапор. Боже, як ми стрибали в цю воду, плили в бронежилеті… Острів Зміїний вкритий скалами, по краям має скелястий берег. Піднятись на мокре, вкрите мохом та водоростями каміння реально було дуже важко. Ми піднялися вже мокрі і втомлені. Ми туди і прибули вже мокрі і холодні", — продовжує військовий.
Далі у бійців було мало часу: кораблі російського військово-морського флоту почали маневр. Коли українські військові відходили від острова, росіяни вдарили ракетою по Зміїному.
"Піднялися на ту гору, встановили прапор, спустилися, сіли в човен, відплили десь метрів сто — і по острову був нанесений ракетний удар просто страшний. У мене навіть десь відео збереглося. Стовбур вогню та диму сягав 25-30 метрів вверх. Вони побачили прапор і відразу нанесли ракетний удар", — каже військовий.
Захоплення та звільнення острова Зміїний
Росія захопила острів Зміїний 24 лютого 2022 року, у перший день повномасштабної війни Росії проти України. Російська армія облаштувала там ППО та ракетні установки. Крім того, там розмістились російські війська, а також чергувала катерна група та авіація.
Наприкінці червня 2022 року російські військові залишили острів після того, як українські війська завдали чисельних ударів по їхньому гарнізону. У Міноборони РФ тоді заявили, що вивели солдат "як крок доброї волі".
На початку липня 2022 року в мережі опублікували світлини з українським стягом на Зміїному, який встановили спецпризначенці.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області