"Ми хочемо аби все було відповідно до закону": моряки Одеської області намагаються отримати дозволи на перетин кордону

"Ми хочемо аби все було відповідно до закону": моряки Одеської області намагаються отримати дозволи на перетин кордону

Ексклюзивно
"Ми хочемо аби все було відповідно до закону": моряки Одеської області намагаються отримати дозволи на перетин кордону
Моряк на судні. Ілюстративне фото: unsplash

Через повномасштабне вторгнення Росії на територію України чоловікам призовного віку заборонили виїзд за кордон. Після прийняття постанови та алгоритму, яка дозволяє морякам покидати країну, Володимир Артамонов намагається виїхати на роботу, але не може отримати потрібний дозвіл. Чому моряки з Одеської області не можуть виїхати за кордон, які схеми для цього придумують та що кажуть про хабарі дізнавалась журналістка Суспільного.

За даними Українського об'єднання моряків, з вересня моряки Одеської та Миколаївської області не отримали жодного дозволу на перетин кордону. Станом на 6 грудня ситуація не змінилась.

"Ми намагалася писати коментарі на сторінці ОК "Південь". Вони одразу їх блокують та видаляють усі коментарі. Ми направили три депутатські звернення, але ніхто не надав відповіді", — керівниця Українського об'єднання моряків Крістіна Король.

Перед тим, як піти до військкомату для отримання дозволу на перетин кордону для виїзду на роботу, моряки мають зібрати необхідні документи. Серед них має бути підтвердження дійсності своїх документів в адміністрації судноплавства.

"Близько 20% моряків не мають змоги отримати ці підтвердження, оскільки вони не мають диплома про освіту, який зареєстрований в державному реєстрі. Проблеми з цим найбільше виникають у моряків, які працюють на яхтах та пасажирських судах. Вони мають паспорт моряка та дипломи, але вони не внесені до реєстрів", — розповів моряк, представник Українського об'єднання моряків Володимир Артамонов.

"Спочатку борг батьківщині, а потім комерція"

Моряк Володимир Артамонов після затвердження постанови намагався отримати дозвіл на виїзд, але через відсутність алгоритму виїхати чоловік не зміг. Така ситуація, за його словами, була у всіх регіонах України, оскільки військкомати не мали змоги надати дозвільних документів на виїзд.

"Я взагалі був першим моряком, який отримав офіційну відповідь від військкомату в Україні", — стверджує Володимир Артамонов.

Моряки Одеської області досі не можуть виїхати на роботу за кордон
Відповідь моряку. Фото: Володимир Артамонов

Після того, як Володимир отримав відповідь, він вирішив подати позов до суду для оскарження.

Моряки Одеської області досі не можуть виїхати на роботу за кордон
Позов до суду щодо неправомірних дій. Фото: Володимир Артамонов

Після прийняття Алгоритму про оформлення Дозволу моряк спробував знов отримати документ. Чоловік стверджує, що зібрав пакет усіх необхідних документів для цього, але знову отримав відмову.

Моряки Одеської області досі не можуть виїхати на роботу за кордон
Алгоритм виїзду. Фото: Крістіна Король

Моряки Одеської області досі не можуть виїхати на роботу за кордон
Друга відповідь моряку Володимир Артамонову щодо дозволу на виїзд. Фото: Володимир Артамонов

Володимир звернувся до суду та Білгород-Дністровської прокуратури й вони направили заяву військової служби правопорядку. Наразі він очікує рішення суду.

Моряки Одеської області досі не можуть виїхати на роботу за кордон
Звернення до прокуратури. Фото: Володимир Артамонов

За словами керівниці Українського об'єднання моряків Крістіни Король, командування Сухопутних військ Збройних Сил розробило та довело 22.10.2022 за № 764/909 до підпорядкованих установ алгоритм оформлення Дозволу від керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для пред’явлення на державному кордоні.

Моряки Одеської області досі не можуть виїхати на роботу за кордон
Документ для військкоматів щодо запровадження алгоритму. Фото: Українське об'єднання моряків

"Ми спілкувались з представниками ОК "Південь". Вони напряму кажуть, що у Південному регіоні постанова та алгоритм не будуть працювати. Через те, що вас не внесли до 23 статті"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Як вони кажуть, "спочатку борг батьківщині, а потім комерція", — зазначає моряк.

Як розповів Володимир, після численних спроб отримати дозвіл на виїзд він звернувся до Державного бюро розслідувань міста Одеси, в якому детально повідомив про труднощі через які він не може законно виїхати за кордон за постановою та алгоритмом.

Моряки Одеської області досі не можуть виїхати на роботу за кордон
Заява до ДБР від Володимира Артамонова. Фото: Володимир Артамонов

Як морякам вдалося виїхати за кордон

За словами Володимира Артамонова, його знайомі моряки з Одеси їхали до Києва та оформлювали статус ВПО, а після того ставали до місцевого військкомату на облік. Протягом доби їм вдавалось отримати дозвіл на виїзд.

"У Південному регіоні, а саме в Одесі це діє так: ти не можеш отримати дозвільний документ взагалі. Але, якщо ти заплатив певну суму грошей, тобі дають, як у нас кажуть, білий білет зі статтею відстрочки. І в цьому випадку вже можна перетинати кордон. Ми хочемо аби все було відповідно до закону, щоб не платити гроші будь-кому", — розповів моряк Володимир.

Володимир Артамонов звернувся до НАБУ, в якому попросив провести службове розслідування щодо саботування постанови та алгоритму.

Моряки Одеської області досі не можуть виїхати на роботу за кордон
Звернення до НАБУ. Фото: Володимир Артамонов

Хабарі за виїзд моряків за кордон

Українське об'єднання моряків повідомляє, що, за інформацією моряків, дозвіл у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки Південного регіону коштує від 5 000 до 8 000 доларів США.

Як повідомила прессекретарка Одеського обласного територіального центру комплектування Ірина Драган, вона не володіє даними щодо того, скільки моряків змогли виїхати за дозволом, який передбачений алгоритмом. Інформацію про те, що для виїзду за кордон моряки мають платити хабар, вона заперечила.

Чому моряки Одеської області не зможуть виїхати за кордон

Керівниця об’єднаного пресцентру Сил охорони та оборони "Південь" Наталія Гуменюк повідомила, що постанова передбачає перелік документів, на підставі яких моряки можуть виїхати за кордон на роботу за контрактом. Але вона ніяким чином не впливає на чинне законодавство та не скасовує тих норм, що діють на сьогодні. Зокрема, сьогодні діє мобілізація, яка проголошена відповідним законом.

Звертатись з питанням виїзду за кордон може чоловік, який не підлягає мобілізації, тобто він має умови відтермінування або не підлягає взагалі мобілізації. Перше його завдання — це перевірити свою постановку на військовий облік, відповідність цим вимогам. Якщо він не підлягає мобілізації тоді він може порушувати питання про виїзд за кордон для роботи, в тому числі члена екіпажу судна, зазначила Гуменюк.

"Перепон збоку територіальних центрів комплектування немає, вони виконують норми чинного законодавства. Якщо до них звертається особа з порушенням питання отримання відповідного військово-облікового документа, він проходить комісію як це належить. Він її проходить, якщо він придатний до норм дії законодавства мобілізації, то до нього діють ці норми", — розповіла Наталія Гуменюк.

Що відомо

  • 18 травня 2022 Юлія Кравченко ініціювала петицію №22/137864-еп, в якій попросила надати морякам, які є громадянами України, особливого статусу та надати дозвіл на перетин державного кордону України (виїзд з України) в період проведення загальної мобілізації відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-IX. Петиція набрала 25385 підписів та була розглянута Володимиром Зеленським.
  • 2 вересня була підписана постанова №992"Про внесення зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України", яка дозволила чоловікам перетинати кордон для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден або для проходження практичної підготовки на суднах.
  • Згодом для видачі дозвільних документів від військкоматів був підписаний Алгоритм оформлення ДозволуАлгоритм оформлення Дозволу від керівника районного (міського) територіального центру комлектування та соціальної підтримки (Р/МТЦК та СП) для пред’явлення на державному кордоні громадянами України, які мають право перетинати державний кордон України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 р. (зі змінами). тимчасовим виконувачем обов'язків Начальника Генерального штабу – заступником командувача Сухопутних військ Збройних Сил України — бригадним генералом Олександром Грузевичем. У ньому зазначені необхідні документи, які моряк має принести для того аби отримати дозвіл на виїзд.

Читайте також

  • Військові затвердили алгоритм виїзду моряків за кордон: як він працює та що робити в разі відмови
  • Як моряку піти в рейс під час війни. Інтерв'ю з головою профспілки про дозвіл на виїзд за кордон
  • Не випускають за кордон: одеські моряки записали звернення до Міноборони

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок