Через повідомлення про ядерну небезпеку, здорожчання продуктів та ймовірні "блекаути" українці роблять харчові запаси з продуктів, які мають довгий термін придатності. Суспільне поспілкувалося з лікаркою Вікторією Трухальською та дізналося, як краще запасати та вживати продукти, аби не нашкодити організму.
Як запасти фрукти та овочі?
Перша за все лікарка наголошує на тому, що для повноцінного харчування в раціоні повинні бути фрукти та овочі, про запас яких варто подбати заздалегідь.
"Ми розуміємо, що, на жаль, без свіжих фруктів та овочів буде дуже складно сформувати стабільний та правильний раціон. ... Потрібно заздалегідь нарізати такі продукти як, наприклад, солодкий перець, моркву, яка теж так довго зберігається, капусту. Огірки також можна заморожувати. Вкласти їх в морозильну камеру, щоб потім можна було дістати та використовувати як запас свіжої клітковини. Це ж саме стосується і фруктів, які підлягають заморожуванню: це різні ягоди, яблука, груші. Усе, окрім цитрусових", — рекомендує Вікторія Трухальська.
У разі ж, якщо в людини немає морозильної камери, то за бажання та вміння можна робити невеликі консервації, аби мати про всяк випадок хоч мінімальний запас клітковини.
Які каші найкраще їсти?
Найбільш поживними та корисним, за словами лікарки, є гречана, рисова та кукурудза каші, адже вони у своєму складі мають велику кількість заліза і їх можна комбінувати у великій кількості страв.
"Майже усі каші можна заливати на ніч холодною водою і зранку ця каша буде придатна для вживання. Це стосується будь-яких каш: вівсянка, гречка, рис, кукурудза — байдуже. Всі ці каші можна використовувати після того, як вони понад 12 годин простояли з водою", — поділилась лікарка.
Яке м'ясо потрібно заготувати ?
Не варто забувати й про м'ясо, зазначила лікарка, адже це теж частина здорового раціону:
"Звісно, потрібно мати невелику кількість білкових продуктів, таких як різні види м'яса. Бажано, щоб це була птиця, наприклад, курка чи індичка, та невелика кількість яловичини. Це легке м'ясо, яка гарно перетравлюється, легко готується і його можна довго зберігати".
А от свинини Вікторія радить уникати в запасах, адже вона жирна та може бути важкою для шлунку.
Скільки можна вживати консервів?
Також одним з основних продуктів, які люди зазвичай запасають, є консерви. Однак лікарка наголошує на тому, що головним їх складником є консерванти, які не надто корисні для нашого організму. Краще, якщо є можливість, приготувати свіжу їжу, ніж вживати готову.
"Не більше двох консервованих продуктів на тиждень — це є таким допустимим моментом, що не спричинить якоїсь шкоди здоров'ю людини. ... Ніхто не каже, що людина, яка, наприклад, два тижні кожного дня буде їсти на обід чи на вечерю консерву, загине, чи щось з нею страшне станеться. Можливо, вона буде почувати себе гарно, але в організму може накопичитися більше кількість консервантів, ніж зазвичай. Це не дуже корисно для загального стану здоров'я", — додала Вікторія.
Як зробити легкі та поживні перекуси ?
Також потрібно потурбуватися про легкі перекуси, для цього добре підійдуть різного виду горішки та сухофрукти: наприклад, кеш'ю, волоські горіхи, мигдаль, родзинки, курага чи чорнослив. Їх варто розкласти по невеликих паперових пакетах або скляних банках, вони так будуть краще зберігатися.
"Якщо треба буде перекусити або поповнити кількість поживних речовин, а саме Омега-3 та інших жирових кислот, то можна в невеликій кількості, близько двох столових ложок на день, використовувати ці різні горішки", — додала Вікторія Трухальська.
Чи варто вживати молочні продукти?
Також Вікторія зазначила, що людина може самостійно створювати молочні продукти, які можуть довго зберігатися. Наприклад, до молока додати готову закваску й отримати таким чином йогурт. Такий продукт може без холодильника, у температурі до +18, зберігатися до трьох діб. Можна також "створити" й молоко: розвести водою заздалегідь заготоване сухе молоко. З таких продуктів можна пізніше приготувати, наприклад, млинці.
"Ще можна використовувати згущене молоко, воно також може довго зберігатися без холодильника, але варто пам'ятати, що в ньому велика кількість цукру, тому його бажано або розводити водичкою, або вживати в невеликій кількості", — попередила лікарка.
Приклад раціону на випадок, якщо не буде змоги вийти з дому
Сніданок: можна використовувати будь-які каші, комбінувати їх з сублімованими або сушеними фруктами чи овочами.
Обід: бажано вживати якийсь білковий продукт, це може бути консерва або просто приготоване м'ясо. Комбінувати варто або з кашею, або з овочами, які є можливість приготувати, або ж з макаронами.
Вечеря: можна використати приготовані власноруч йогурт чи сир з сублімованими фруктами, чи якимось печивом.
Для чого рекомендують вітамін D?
Також серед рекомендацій лікарки на випадок, якщо людина тривалий час не матиме змоги вийти з дому, — вживання вітаміну D. Його треба мати вдома й примати кожного дня у дозі 1 000 міжнародних одиниць.
"Це профілактичний вітамін, який рекомендовано приймати абсолютно усім людям з жовтня по травень. І особливо якщо людина мало часу проводить на свіжому повітрі. А якщо людина зовсім, так би мовити, замкнена у своїй квартирі, то, звісно, їй потрібно вживати його обов'язково", — зазначила Вікторія Трухальська.
Читайте також
- Як підготувати свій будинок до холодів в умовах війни: поради
- З воску, парафіну чи гелеві: які обрати свічки, якщо вимикають світло
- Як пережити зиму. Поради від альпініста, лікаря та власника туристичного магазину з Одеси
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області