Два патрульні катери берегової охорони класу Island "Фастів" і "Суми" прямують зі Сполучених Штатів Америки до Одеси. Судна передали Україні в рамках військової співпраці, вони у майбутньому виконуватимуть завдання у складі ВМС. Зараз принципи їх застосування відпрацьовують на ідентичних катерах "Слов’янськ" і "Старобільськ", які передали країні два роки тому. Журналісти Суспільного побували на одному з них та побачили, що це за судно та з якими задачами воно справляється.
Катери "Слов’янськ" і "Старобільськ" передали Україні у 2018 році. Їх побудували у 1988 році, до передачі вони були частиною складу берегової охорони США.
З 2017 року катери вивели зі складу берегової охорони США, а через два роки вони прибули до Одеси на борту суховантажного корабля Ocean Freedom. До складу Військово-морських сил України кораблі ввели у листопаді 2019.



Свої назви "Слов’янськ" і "Старобільськ" катери отримали на честь загиблих піхотинців з однойменних міст в Луганській та Донецькій областях.
Щодо розмірів, катер "Слов'янськ" має 8 відсіків, завдовжки 34 метри, важить 150 тонн та розвиває швидкість до 30 вузлів. Таке судно може перебувати в морі без підкріплення до 5 днів. Штат на катері – 20 військовослужбовців, з яких 3 офіцери. Додатково екіпаж може перевозити ще 4 людини.
Офіцер Анатолій Бадюл відповідає за бойове озброєння, зв’язок та навігацію на борту. Це перший катер, на якому він працює. До цього чоловік отримував військовий досвід закордоном, зокрема, в Іспанії та Британії. За його словами, катер може одночасно виконувати декілька завдань:
"Перш за все, він виконує патрулювання. Також катер може займатися пошуком та рятуванням людей, а ще аварійних суден. Він може брати участь у їх буксируванні, а також проводити протидиверсійну оборону та захист територіальних вод України".



Щодо зброї, то на судні є 25-міліметрова артилерійська установка та кулемети Калашникова, які встановлюються на бронетранспортер.
Під час проходження катеру у вузьких протоках, на борту чергують двоє військовослужбовців з кулеметами. Пояснюють це тим, що в таких місцях судно найбільш вразливе щодо близькості берега. На верхній палубі є ходовий місток. Звідси здійснюється керування судном, тут також розміщені пости управління та зв’язку.
На борту катера є й моторний човен "Зодіак". Він може перевозити до 9 людей. Його використовують для патрулювання, порятунку людей та обстеження "Слов'янська" перед виходом в море.



Для служби на катері члени екіпажу проходили навчання в США. Один з них – старшина боцманської команди Станіслав Зотін.
"Нас навчали за стандартами НАТО, як вони несуть службу. Не так, як несемо її тут ми, в Україні, ще радянського зразка", – зазначив чоловік.
Також він додає, що Україна очікує ще 3 подібні катери.
"До кінця року прийдуть два катери, вони вже вийшли з Балтимора. Далі їх мають прийняти у Збройні сили. Їх екіпаж у минулому місяці повернувся з курсів з США. Ще залишився один катер, він має прибути у 2022 році", – додав Станіслав Зотін.




Читайте також
- Два американські патрульні катери класу Island вирушили із США до Одеси
- ВМС передислокує військові частини, судна та катери
- Американські катери "Слов’янськ" та "Старобільськ" прибули до Одеського порту
Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області