В одному з під’їздів історичних будинків Одеси розпочалися роботи з реставрації старовинного стельового живопису. Гроші на відновлення зібрали за три дні з різних куточків світу, а загальна кількість меценатів, які вирішили долучитись до такої ініціативи, сягнула 122 людей. Хто став ініціатором проєкту та коли планують завершити реставрацію – з’ясувало Суспільне.
Історична будівля, в якій розпочалася реставрація розпису, – прибутковий будинок Балашова в Лютеранському провулку, 3. Складається він з чотирьох частин та службового флігеля. Побудований за проєктом архітектора Костянтина Попова у 1899 році.
Після революції у будинку проживали видатні науковці, включно з учнем професора Івана Павлова фізіологом Євгеном Синельниковим. Згідно з офіційним переліком об’єктів культурної спадщини регіону, будівля є пам’яткою архітектури та містобудування, а також пам’яткою історії.
Колишній прибутковий будинок має чотири парадні під’їзди. Нещодавно в одному з них завдяки проєкту "1000 дверей Одеси" відновили історичні двері, а 17 березня у вестибюлі розпочалася реставрація стельового живопису. Ініціаторами стали учасники проєкту "Архітектура Одеси", які понад 10 років займаються фіксацією цікавих архітектурних споруд міста та популяризацією їх збереження.
Як розповів артдиректор проєкту Олександр Левицький, наразі у під’їздах історичних будинків Одеси можна побачити близько 100 старовинних стельових розписів, але насправді їх набагато більше. Решта поки що прихована за шарами фарби та штукатурки.
"В Одесі стельовий та настінний розпис зустрічається, але в об’єктиви наших фотоапаратів потрапляє нечасто. Іноді гуляєш по відкритих парадних, бачиш фрагмент стіни відколовся, а за ним – візерунок або якийсь-то контур. Впевнений, що більшість парадних Одеси в таких розписах. Їх потрібно досліджувати, і я бачу, що містяни також в цьому зацікавлені", – розповів чоловік.
Реставрувати саме цей стельовий живопис вирішили, оскільки він один з найкраще збережених розписів у місті. За даними реставраторів, малюнку більш як 120 років, але його автор поки що невідомий. Ще одним приводом взятися за відновлення малюнку стало ставлення місцевих жителів – вони підтримують ініціативу і допомагають, чим можуть.
Станом на 24 березня реставратори вже почистили малюнок, заґрунтували, зашпаклювали всі тріщини, обрали необхідні фарби та почали реставрацію.
Необхідну суму у розмірі тисяча євро зібрали за три дні. Меценатами стали як містяни, так і громадяни інших країн – Ізраїлю, Канади, Німеччини, Швейцарії тощо. Кошти підуть на роботу реставраторів та супутні матеріали. Усі роботи планують завершити вже на початку квітня. Після цього, можливо, перейдуть до реставрації нового об’єкту.
Закінчити реставрацію цього розпису планують за тиждень. Якщо все буде добре, далі розпочнуть відновлювати малюнок у під’їзді напроти. Для дослідження цієї стелі зі старовинним розписом 39 меценатів за 10 годин вже зібрали необхідні кошти.
Наша місія – через реставрацію дверей та розписів, їх повну реновацію, донести до містян, мовляв, дивіться, найголовніше та найскладніше зроблено, далі все буде, як вирішите ви", – додав майстер.