У місті Ізмаїл на Одещині з ініціативи військових облаштували місце вшанування загиблих захисників. Його розмістили в центрі міста — на площі Перемоги. Щодня о 9 годині ранку військові, волонтери, громадські діячі та родини загиблих приходять туди, щоб вшанувати пам’ять полеглих.
Місце пам’яті створили місцеві військові, які приїхали додому у відпустку, розповіла Суспільному голова Південноукраїнського ветерано-волонтерського руху "Вулик" Катерина Ізмайлова. За її словами, через відсутність Алеї Слави захисники вирішили облаштувати тимчасове місце для вшанування загиблих побратимів.
"Ініціатива була конкретно від хлопців. Вони прийшли зі своїм прапором, де написано: "Шана загиблим, вічна пам'ять героям!", і встановили цей прапор на клумбі, яка розташована у центрі міста, навпроти виконкому. Там відразу поставили прапорці, на прапорцях написали імена загиблих хлопців", — сказала Катерина.

Наразі на місці пам’яті встановили тимчасову дошку з Гербом України та вазами для квітів, додала жінка. Крім того, за її словами, триває діалог з міською владою щодо встановлення на цьому місці портретів загиблих військових.

Катерина також зазначила, що кожного дня, о 9 годині ранку, на цьому місці збираються військові, волонтери та родини загиблих захисників. Разом вони вшановують пам'ять полеглих під час загальнонаціональної хвилини мовчання і закликають долучитись місцевих жителів.
"Ми започаткували цю традицію і відкрито показуємо, як це має бути. Сьогодні вперше централізовано відбулась хвилина мовчання. Ізмаїл наразі друге місто в Україні, де через загальну систему оповіщення лунає хвилина мовчання", — підкреслила волонтерка.

Після ряду діалогів з волонтерами міська влада видала розпорядження про зупинку руху транспорту під час загальнонаціональної хвилини мовчання, розповіла військовослужбовиця та волонтерка Наталія Мостовенко. У першу чергу, це стосується громадського транспорту, зазначила вона.
"У маршрутках буде вмикатися радіо, вони будуть зупинятися і вшановувати пам'ять загиблих у війні. На ринку також буде працювати таке сповіщення, кожного ранку гучномовець оголошуватиме хвилину мовчання. Люди мають розуміти, що треба зупинитись і вшанувати героїв", — сказала Наталія.

Олег — військовослужбовець. З перших днів війни він став на захист країни, служить у морській піхоті. За словами чоловіка, вони з побратимами самостійно облаштували місце пам'яті, щоб прийти і вшанувати своїх друзів, які загинули на фронті.
Військовий також підкреслив, що не розділяє ідею будувати у місті Алею Слави. За його словами, поки триває війна місце вшанування загиблих необхідно облаштувати у простому та дешевому форматі. А будувати повноцінний меморіал пам'яті необхідно тільки після закінчення війни.
"Не всі хлопці повернулися до рідних домівок, не всі родини зустріли своїх синів, батьків. І на сьогоднішній день не на часі оцей меморіал за 12 мільйонів, який хочуть будувати. Ці гроші повинні йти на допомогу ЗСУ. А коли вже усі повернуться, тоді ми вирішимо, де воно і як буде. Ось така наша позиція", — резюмував чоловік.

Що відомо про Алею Слави в Ізмаїлі?
Алею Слави планують розташувати на площі Перемоги, у її північній частині — навколо великої клумби з ялинкою. Згідно з рішенням виконкому, композиція складатиметься зі стилізованих синьо-жовтих язиків полум'я, стели та конструкцій із фотографіями загиблих. Також на території встановлять флагштоки з Державним Прапором та прапором Ізмаїла, а землю навколо застелять газоном, стійким до витоптування. На будівництво Алеї витратять понад 12 млн. гривень.
За інформацією міського голови Ізмаїла Андрія Абрамченка, підготовка до створення Алеї розпочалась у 2023 році. Тоді створили робочу групу, до якої увійшли історики, архітектори, представники родин загиблих, громадські діячі та волонтери. Місце розташування Алеї Слави обирали методом голосування серед трьох варіантів — Свято-Покровський сквер, північна частина площі Перемоги та Парк Пам'яті та Покаяння.
У голосуванні взяли участь 1222 людини, додав мер. За північну частину Площі Перемоги віддали голоси 495 містян, за Парк Пам'яті та Покаяння — 444, за Свято-Покровський сквер — 283.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області