Суспільні медіа є одним із наріжних каменів демократії, — Президент ЄСМ

Суспільні медіа є одним із наріжних каменів демократії, — Президент ЄСМ

8 лис. 2018

Про це сказав Президент Європейської спілки мовників (ЄСМ) Жан-Поль Філіпо, звертаючись до учасників Міжнародної конференції "Незалежний та фінансово стабільний суспільний мовник — невід’ємна частина демократичного суспільства", яка відбулась у жовтні в Комітетах Верховної Ради України.

Він зазначив, що атаки проти суспільних мовників стають все агресивнішими. Жан-Поль Філіпо назвав "колосальним" нинішній рівень недофінансування Суспільного в Україні: "Цьогоріч, вслід за Швейцарією та Данією, настала черга наших колег з українського суспільного мовника зіткнутися з колосальним скороченням фінансування".

За словами Президента Європейської спілки мовників, на відміну від Швейцарії чи Данії, операційні доходи суспільного мовника України у 2016 році становили 0,01% ВВП країни. Вартість із розрахунку на особу — лише 0,02 євро на місяць. Це "абсолютно ніщо", найнижчий показник у ЄСМ, де середній рівень фінансування (вартість на одну особу на місяць) — понад 3 євро.

"Суспільні медіа є одним із наріжних каменів демократії, — заявив Жан-Поль Філіпо. — Доведено, що сильні, фінансово забезпечені суспільні медіа сприяють процвітанню суспільства, більшій свободі слова, кращій участі у виборах, послабленню правих та лівих радикалів, зменшенню корупції. Розхитування одного з основних стовпів нашої демократичної системи є, мабуть, найкращим способом її зруйнувати".

Також Жан-Поль Філіпо наголосив, що суспільні мовники відіграють вагому роль у нашому суспільстві. Вони налагоджують зв’язки, посилюють відчуття належності до спільноти, сприяють різноманіттю та плюралізму, слугують путівником для громадян під час економічних та політичних змін, підтримують місцеву самобутність, місцеві культури, інвестують у місцеву економіку і останнє, проте не менш важливе, — надають надійну, незалежну, плюралістичну інформацію.

Президент Європейської спілки мовників зазначив, що українське Суспільне щоденно виробляє понад 20 годин телевізійного контенту, присвяченого новинам, та випуски новин на радіо.

"Коли діяльність суспільного мовника підривають, і він не в змозі гідно виконувати свої завдання, мільйони громадян більше не мають доступу до оригінального контенту і ризикують стати заручниками стандартизації форматів та ідей. Мільйони громадян втрачають зв’язок із цінностями, які ми передаємо, плюралізмом, який ми пропагуємо, культурою, яку ми доносимо, історією, яку ми увіковічуємо в пам’яті", — сказав Жан-Поль Філіпо.

На його думку, Суспільним мовникам загрожують глобальні гравці, які діють на тому самому ринку, проте не дотримуються тих самих правил. Мовники мають докладати значних зусиль та багато інвестувати, щоб встигати за швидкими змінами моделі споживання, зокрема, щоб охопити всіх громадян та особливо — молоду аудиторію.

"У такий важкий час суспільні мовники мають функціонувати в межах правової системи, справедливої до всіх гравців. Нам потрібне стабільне достатнє фінансування, а також правила функціонування, що дозволять нам виконувати наші завдання неупереджено й незалежно", — зазначив Президент Європейської спілки мовників.

Жан-Поль Філіпо додав, що Європейська спілка мовників дуже стривожена запропонованими поправками до Закону України "Про суспільне телебачення і радіомовлення" (йдеться про законопроект №6681, що повертає 20 депутатських хвилин в ефіри НСТУ, — прим. ред.). Це, за його словами, є загрозою для редакційної незалежності українського Суспільного: "Жоден інший європейський суспільний мовник не підтримує таку практику. Ця пропозиція суперечить міжнародним стандартам незалежності суспільних медіа, визначеним Європейським Союзом, Радою Європи та Європейською спілкою мовників. Для нас вона неприйнятна. Вона неприйнятна з демократичних та культурних причин. Такі поправки до закону позбавляють нас змоги виконувати нашу місію".

Президент Європейської спілки мовників вважає, що попереду багато роботи з відновлення незалежності та можливості виробляти якісний оригінальний контент в Україні. Він запевнив, що ЄСМ націлена на зміцнення та підтримку процвітання суспільних медіа в Україні: "Ми готові надати будь-яку допомогу, необхідну для досягнення цієї мети. Крім того, ми будемо пильно стежити за політичною ситуацією в Україні, пов’язаною з можливістю наших колег із суспільного мовника виконувати свою місію в цій країні".


Читайте також