Неможливо виробляти високоякісний контент без відповідного фінансування, — Радка Бетчева

Неможливо виробляти високоякісний контент без відповідного фінансування, — Радка Бетчева

7 лис. 2018

Про це заявила експертка Європейської спілки мовників, керівниця зі зв’язків із країнами Центральної та Східної Європи Радка Бетчева в ексклюзивному коментарі Суспільному.

Вона зазначила, що в усіх європейських країнах суспільне мовлення відіграє надзвичайно важливу роль для суспільства, оскільки дає людям інформацію про великі спортивні, культурні та інші події.

"Український Суспільний мовник є наймолодшим у Європі. Тільки цього року він відзначав свою першу річницю, і він грає надзвичайно важливу роль у суспільстві для соціальної згуртованості, освіти, надання людям високоякісної та збалансованої інформації", — сказала експертка Європейської спілки мовників.

На думку Радки Бетчевої, український Суспільний мовник дає можливість усім громадянам України побачити великі події, як наприклад Міжнародний пісенний конкурс Євробачення, транслює програми про культуру, географію, історію, дає уявлення про національну ідентичність.

"Тому надзвичайно важливо саме зараз, коли Суспільний мовник справді докладає великих зусиль, щоб трансформуватися й реформуватися — і ми всі знаємо, які неймовірні труднощі довелося подолати Суспільному, щоб об’єднати різні компанії (йдеться про колишні ОДТРК — прим. ред.) в одну компанію, — прагне створити новий імідж, запроваджує нові сучасні підходи до виробництва контенту, надзвичайно важливо надати належний бюджет Суспільному мовнику, щоб дати йому змогу виконувати свої обов’язки перед суспільством", — наголосила експертка Європейської спілки мовників.

За словами Радки Бетчевої, члени Європейської спілки мовників дуже розчаровані, що бюджет Суспільного України у 2018 році було зменшено на 50%, і мовник досі не дофінансували.

"І тепер у бюджеті 2019 року знову закладено скорочення бюджету Суспільного — на 45% (ідеться про законопроект держбюджету на 2019 рік, який ухвалили в першому читанні, — прим. ред.). Це має бути обов’язково скориговано. Якщо уряд чітко сказав, що реформа Суспільного мовника є однією з ключових реформ демократичних процесів в Україні, він має дати й належні засоби для втілення цих реформ", — заявила Радка Бетчева.

Також вона зауважила, що наступного року на Україну чекають президентські й парламентські вибори, тож це надзвичайно важливо, щоб Суспільний мовник, який надає збалансовану й неупереджену інформацію для всіх громадян в України, міг належно виконувати свою місію і мав належне фінансування.

"Неможливо виробляти високоякісний контент без відповідного фінансування", — сказала Радка Бетчева.

Окрім цього, експертка додала, що Європейська спілка мовників та вся європейська спільнота заохочує українську владу знайти рішення для того, щоб відповідно профінансувати Суспільне та виділити йому бюджет, як це визначено в законі: "Я навіть не можу знайти достатньо слів, щоб сказати, наскільки сильно ми спонукаємо українську владу знайти можливість забезпечити стійке й належне фінансування суспільного мовлення в Україні".

Радка Бетчева наголосила, що український суспільний мовник отримає велику підтримку від країн-членів Європейської спілки мовників та споріднених організацій, які також висловлять свою підтримку суспільному мовленню в Україні.

"Підтримка й забезпечення належного фінансування Суспільного в Україні є по суті справи одним із найважливіших моментів виконання зобов’язань України перед ЄС. В усіх європейських країнах суспільні мовники є цінністю. Тож надзвичайно важливо, щоб українська влада не перешкоджала отримати належне фінансування для цієї європейської цінності, щоб ця цінність існувала й процвітала у вашій країні", — сказала експертка Європейської спілки мовників Радка Бетчева.

Нагадаємо, стурбованість критичним недофінансуванням Суспільного висловили посли "великої сімки" під час зустрічі з керівництвом мовника 29 жовтня.

Раніше, 22 жовтня, на платформі Ради Європи для промоції захисту журналістики та безпеки журналістів оновили офіційне попередження щодо недофінансування Суспільного мовника, у зв’язку з тим, що український уряд планує суттєво скоротити фінансування ПАТ "НСТУ", а Європейська спілка мовників оприлюднила офіційну заяву, в якій висловила занепокоєння планами подальшого скорочення фінансування Суспільного мовлення в Україні на 45% у 2019 році.

Із закликом профінансувати Суспільне відповідно до закону до уряду України вже звернулися генеральний директор Європейської спілки мовників Ноел Каррен, представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір, аташе з питань культури Посольства США в Україні Шон Охара.

Окрім того, із закликом припинити фінансовий тиск на Суспільне мовлення до парламенту України звернулося Громадське об’єднання "Реанімаційний пакет реформ". Також понад сотня громадських організацій з усієї країни оприлюднили відкриті листи до Уряду України та Верховної Ради України з вимогою дофінансувати Суспільне.


Читайте також