Література: слухати і дивитись. Як Суспільне популяризує читання

Література: слухати і дивитись. Як Суспільне популяризує читання

24 вер. 2018

У межах 25 Book Forum 21 вересня у Львові відбулася дискусія на тему "Література: слухати і дивитись. Як Суспільне популяризує читання". У ній взяли участь продюсерка Українського радіо Культура і перекладачка Ірина Славінська, завідувачка літературного відділу на радіо Культура й письменниця Олена Гусейнова, а також літературний критик, автор та ведучий програми "Букоголіки" на UA: ПЕРШИЙ Євгеній Стасіневич. Модератором розмови була лінійна продюсерка телеканалу UA: ЛЬВІВ Анастасія Гудима.

У теле- та радіоефірах суспільного мовника є чимало програм про літературу. Під час дискусії розповіли докладніше про найголовніші з них.

"Розмова не про кон’юнктуру, а про пристрасть"

Розпочали з телевізійних проектів. Вони виходять як на спеціалізованому телеканалі Суспільного UA: КУЛЬТУРА, так і на UA: ПЕРШИЙ та каналах регіональних мовників.

Автор і ведучий програми "Букоголіки" Євгеній Стасіневич розповів про свою програму докладніше. "Мета програми – аж ніяк не пропаганда читання. Ми просто показуємо, наскільки ми це любимо і наскільки ми залежні від цього. Можливо, це когось "інфікує" по-хорошому", – каже ведучий програми Євгеній Стасіневич. Він спілкується із письменниками, видавцями, літературознавцями, журналістами, бібліофілами. "Тобто, це розмова не про кон’юнктуру, а, радше, про пристрасть. Те, де я сам не бачу очевидних відповідей, хочу винести на публіку. Ми робимо програму про те, що цікаво особисто нам. І я думаю, що хороший контент приблизно так і має створюватися. Якби мені було більш-менш байдуже, то й вам би було так само", – розповідає ведучий "Букоголіків". У програмі – не лише про літературні тренди, невиправдані бестселери та терапевтичні властивості хороших книжок. "Популярні книжки ми намагаємося дещо звести з п’єдесталу в рубриці "Книголам". Людям це не надто подобається, і це нормальна реакція. Якби їм було байдуже на книги, то вони б поводилися по-іншому. Дискусія мене тішить", – розповідає Євгеній Стасіневич.

З інших програм Суспільного, які популяризують читання, є кулінарно-літературне шоу "ЕнеЇда", півгодинні ілюстровані лекції для літературних гурманів "БібліоFUN" та короткі лікбези на кшталт 10-хвилинні "Уроки української літератури", "100 років української літератури", "Українська читанка", "ПроСлово".

"Культурно-просвітницький контент як розкіш, якою пишаємося"

До мережі радіо UA: СУСПІЛЬНЕ МОВЛЕННЯ належить третій канал Українського радіо – радіо Культура. Там транслюється культурно-просвітницький контент. "Ліцензією культурно-просвітницького каналу Українського радіо Культура передбачено створення програм про літературу, музику, живопис, кінематограф... Для інших медіа – це розкіш. Ми намагаємося сповна використовувати цю можливість, працювати та насолоджуватись цією розкішшю", – розповіла продюсерка Українського радіо Культура Ірина Славінська.

За словами продюсерки, культура – це аж ніяк не є нудно. "Навпаки, це буває весело та, навіть, гостро. Ми не живемо у високій вежі зі слонової кістки, як прийнято вважати", – каже Ірина Славінська.

"Це наче до тебе в гості приходить поет, якого ти дуже любиш"

Одним із найцікавіших проектів Українського радіо Культура є щоденні 20-хвилинні серії аудіокниг. "Ці всі записи є у вільному доступі. На сайті суспільного мовлення можете знайти аудіокнижку, безкоштовно її скачати та отримати доступ до чудових взірців української й зарубіжної літератури, озвученої голосами дуже крутих акторів, – розповіла продюсерка радіо Культура Ірина Славінська. – Із секретів – ми розпочинаємо цими днями працювати над книжкою із Римою Зюбіною".

Ще одним проектом, яким пишається команда Українського радіо Культура, за словами Ірини Славінської, є оновлений проект "Поезія" – невеличкі "міжпрограмки" на 3-5 хвилин. "Ми записували голоси сучасних українських поетів та поеток, які читають свої власні тексти. Якщо раніше це був формат, коли ти наче сидиш в ложі театру й слухаєш вірші, то зараз у програмі з’явилася більш людяна інтонація: є поет, студія та мікрофон і є авторська поезія, – розповідає Ірина Славінська. – Немає нічого дивнішого і несподіванішого, коли раптом посеред дня ти чуєш з приймача голос улюбленої поетки чи письменника, які читають свої твори. Це наче до тебе приходить в гості хтось із авторів, кого ти любиш".

Важливим досягненням команди продюсерка називає розвиток прямоефірного мовлення з місця подій. Зокрема, із геокуполу 25 Book Forum впродовж 20-22 вересня було проведено 14 годин прямих ефірів на радіо Культура та стільки ж на телеканалі UA: ЛЬВІВ. "Ти любиш Форум видавців і хочеться поділитися ним з усім світом. І найпростіше це зробити за допомогою радіо. Цього року ми співпрацюємо з філією Суспільного UA: ЛЬВІВ, тому маємо ще й відеотрансляцію наших ефірних розмов з відомими письменниками на телеканалі та у соцмережах. Це те, що дозволяє слухати, дивитися і читати", – розповіла продюсерка Ірина Славінська.

Усі записи ефірів із 25 Book Forum доступні для перегляду на офіційній сторінці UA: ЛЬВІВ у мережі Facebook.

"Перевіряємо, як працює літературна інфраструктура"

Ще однією програмою про літературу є "Книжкова лавка. Топ-7", яку веде письменниця Олена Гусейнова. "Книжкова лавка. Топ-7" – це спроба перевірити, наскільки література реагує на реальність. Що б з нами не відбувалися, повірте, що про це вже хтось і колись писав. І рішення більшості наших проблем легко знайти, якщо прочитати 10 книжок на схожу тематику. Тож, я пропоную сім книг на кожен день тижня, – розповідає Олена Гусейнова. – Гостями програми є люди, які підтримують письменників на своїх плечах. Ми говоримо з видавцями, редакторами, ілюстраторами та іншими про все, що дотичне до літератури. Ми перевіряємо, як працює так звана літературна інфраструктура".

Програма "Кружляння слів" з Павлом Вольвачем – це можливість потрапити за лаштунки життя та творчості письменників. "Це дуже суб’єктивна програма. Коли ви її включите та послухаєте, то не зможете відповіти на запитання іспиту з літератури, але ви знатимете щось таке, чого на загал не виносять. Це та "кухня", де письменники трохи п’ють, трохи курять, а трохи пліткують", – жартує продюсерка Українського радіо Культура Ірина Славінська.

Прямоефірна програма Олександри Вороніної "Книжковий лабіринт" активно залучає юних слухачів Українського радіо. "Під час ефіру туди телефонують реальні діти, які хочуть виграти реальну книгу реального письменника, який розмовляє з ведучою у студії. Коли я про це розказую колегам, то вони просто-на-просто не вірять мені, бо дітей дуже важко мотивувати на активну дію", – розповіла Ірина Славінська.

А для найменших щодня виходить радійна програма "Вечірня колисанка". За словами Ірини Славінської, її слухачі регулярно надсилають у редакцію свої малюнки.

Усі програми можна знайти у мережі інтернет – на сайті Українського радіо Культура. Наразі, він чекає на оновлення дизайну для більш зручного користування. На черзі – створення мобільного додатку, аби улюблене радіо було завжди "у кишені".

Нагадаємо, UA: СУСПІЛЬНЕ МОВЛЕННЯ було генеральним інформаційним партнером 25 Book Forum.


Читайте також