Розпочався цикл тренінгів із юридичної тематики для журналістів Суспільного

Розпочався цикл тренінгів із юридичної тематики для журналістів Суспільного

7 бер. 2018

Упродовж лютого та березня теле- і радіожурналісти центральної та регіональних дирекцій ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" проходитимуть навчання з медіаправа. У межах співпраці з Академією суспільного мовлення цикл тренінгів для 30 працівників Суспільного проводять фахівці Центру демократії та верховенства права CEDEM. Завдяки цьому навчанню учасники тренінгів підвищать рівень знань і покращать практичні навички у сфері медіаправа, що особливо актуально для реформованого мовника.

Під час першого навчального модулю, який відбувся 21-22 лютого та 2-3 березня, юристи CEDEM Ігор Розкладай і Тетяна Олексіюк ознайомили учасників із загальними відомостями у сфері медіаправа та правовими аспектами доступу до публічної інформації.

Присутні розглянули корпус інформаційного законодавства України й обговорили закони, які регулюють діяльність преси. Також учасники розглянули специфіку взаємодії ЗМІ з різними гілками влади й органами місцевого самоврядування. Окрім цього, Ігор Розкладай розповів про правові колізії українського законодавства, яке стосується роботи телебачення і радіомовлення, та окреслив ключові етапи формування телеринку в Україні.

Учасники тренінгу детально проаналізували різницю між державним і суспільним мовленням, ознайомилися з історією створення, принципами функціонування та фінансування суспільних мовників у Західній і Східній Європі.

Окремий навчальний блок присвятили стандартам і принципам доступу до інформації. Зокрема, Тетяна Олексіюк пояснила, що таке публічна інформація та хто є її розпорядниками, які є способи отримання публічної інформації, яка структура інформаційного запиту, та чим він відрізняється від звернення. Учасники тренінгу попрактикувалися складати запити й оскаржувати відмови в доступі до інформації, а також розглянули основні помилки під час складання запитів.

Як зазначив медіаюрист Ігор Розкладай, вкрай потрібно, щоб журналісти були обізнані із законами й правилами, які регулюють їхню роботу чи впливають на неї. Окрім цього, працівники Суспільного мають знати, звідки виникла ідея суспільного мовлення та які основні концептуальні засади в неї закладено.

"Журналістам дуже важливо знати правове середовище, в якому вони існують, починаючи від розуміння системи влади (що таке влада, яка вона буває, чим відрізняється) і закінчуючи якимись внутрішніми питаннями, які стосуються безпосередньо діяльності журналіста – яким чином реалізовувати права, де є небезпеки та ризики, хто за що відповідає тощо. Особливо під час становлення Суспільного в Україні журналістам, які тут працюють, потрібно добре розумітися, в якому правовому полі вони діють", – наголосив Ігор Розкладай.

Під час наступних тренінгів цього циклу журналісти разом з експертами розглянуть такі теми, як журналістська діяльність і право на захист репутації, питання авторського права, правові аспекти фото- та відеозйомки, а також поспілкуються про права й обов’язки ЗМІ під час судових засідань.

Тренінги відбуваються за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Internews.


Читайте також