Вадим Міський запропонував фінансувати Суспільне за рахунок ренти за користування радіочастотним ресурсом

Вадим Міський запропонував фінансувати Суспільне за рахунок ренти за користування радіочастотним ресурсом

6 бер. 2018

Секретар Наглядової ради ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України", програмний директор ГО "Детектор медіа" Вадим Міський запропронував нову модель фінансування суспільного мовника, яка могла б забезпечити стабільність і не залежала від волі народних депутатів та Кабінету Міністрів України.

Про це він розповів під час круглого столу "Моделі фінансування суспільного мовлення: міжнародний досвід і український контекст".

Вадим Міський пояснив, що наразі існує законодавча колізія між нормою закону про суспільне мовлення та нормою Бюджетного кодексу. Згідно зі статтею 14 закону про Суспільне, "держава забезпечує належне фінансування НСТУ…". Та в Бюджетному кодексі йдеться, що положення статті 14 Закону України "Про суспільне телебачення і радіомовлення в Україні" "застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету". На думку Вадима Міського, це означає, що якщо влада недофінансує Суспільне, їй нічого за це не буде.

Вадим Міський запропонував повністю нову модель фінансування – за рахунок ренти (збору) за користування радіочастотним ресурсом. "Користувачами радіочастотним ресурсом є телерадіомовники та надавачі телекомунікаційних послуг, саме вони є платниками щомісячної ренти. Зараз усі надходження від цієї рентної плати йдуть до загального фонду Державного бюджету, а отже на даний момент немає конкретного цільового зацікавленого отримувача цих коштів", – зазначив пан Міський.

Він проаналізував планові та фактичні показники доходів держбюджету від ренти і дійшов висновку, що цей "обсяг коштів та динаміка їх надходжень може цілком задовольнити потребу суспільного мовлення". "Запровадження нової моделі фінансування НСТУ не призведе до відчутного збільшення видатків державного бюджету, натомість допоможе спеціалізувати частину одного з податків, гарантуючи їх стабільність, відповідно до рекомендацій Ради Європи", – підкреслив секретар Наглядової ради ПАТ "НСТУ".

Щоб нова модель запрацювала, потрібно:

  • внести зміни до Бюджетного кодексу;
  • внести зміни до ст. 14 Закону України "Про суспільне телебачення і радіомовлення в Україні";
  • міжнародна підтримка.

Консультант Ради Європи, фахівець із публічних фінансів Юрій Джигир вважає, як і Вадим Міський, що НСТУ може існувати коштом рентної плати.

Нагадаємо, проект бюджету України на 2018 рік, за який 7 грудня проголосувала Верховна Рада України, передбачає, що на розбудову суспільного мовлення виділено лише 776 мільйонів 563 тисячі гривень. Ця сума майже вдвічі менша за ту, що передбачена законом "Про суспільне телебачення та радіомовлення України". У ст. 14 цього закону передбачено, що держава забезпечує фінансування НСТУ в розмірі не менш ніж 0,2 відсотка видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік, тобто у 2018 році ця сума повинна була становити 1 млрд 539 мільйонів гривень.

Круглий стіл "Моделі фінансування суспільного мовлення" організовано ПАТ "НСТУ" спільно з Офісом Ради Європи в Україні у межах проекту "Зміцнення свободи медіа та створення системи суспільного мовлення в Україні", Європейською мовною спілкою, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, Міністерством інформаційної політики України, громадськими організаціями "Детектор медіа", Центром демократії та верховенства права CEDEM та Інститутом масової інформації.

Джерело: stv.detector.media


Читайте також