UA: КРИМ щотижня розповідає про родини кримських політв’язнів

UA: КРИМ щотижня розповідає про родини кримських політв’язнів

18 жов. 2019

Понад рік новинарі суспільного телеканалу UA: КРИМ разом із журналістами громадського об’єднання «Кримська солідарність» розповідають про родини кримських політв’язнів. Сюжети транслюють щовівторка у випусках новин трьома мовами: о 17:00 російською, о 19:50 українською та о 20:40 кримськотатарською. Цього тижня команда показала в ефірі сорок сьомий сюжет.

Шеф-редакторка новин UA: КРИМ Оксана Емінова наголошує, що мета сюжетів — розповісти історії людей, яких окупанти назвали терористами: «Улітку 2018-го політичних бранців налічували майже сотню. Балух, Сенцов, Сущенко про них говорили всі. А кримських татар, яких затримували окупанти, могли назвати лише ті, хто був зацікавлений. Ми вирішили, що ці люди не будуть лише іменами в списку. Їхні історії розкажуть найрідніші».

Оксана Емінова зауважила, що через відсутність власних кореспондентів у Криму довелося звернутися до колег із ГО «Кримська солідарність».

«Ми почали співпрацювати. Наш новинний відділ формує запитання, концепцію сюжету й монтує. Команда з кількох журналістів громадського об’єднання — фільмує. Певно, кожен переживав мить, коли відео доводилося ставити на паузу. Вирували емоції», — розповідає шеф-редакторка новин.

Активістка ГО «Кримська солідарність» Лутфіє Зудієва пояснила, що завдяки проєкту про політв’язнів почує широка аудиторія. Кожна історія — можливість донести глядачу правду, захистити честь й звільнити всіх незаконно заарештованих.

«Сім’я — найкращий спосіб показати, ким людина була насправді. Наприклад, у Сервера Закір’яєва під час арешту було 12 дітей. Вони навперебій розповідали, як тато організовував пікніки, ходив із ними на молитви, як разом садили троянди в домашніх теплицях. Який тероризм? Після цих слів у підставні відео ФСБ не віримо. Вони ж не соромляться додавати фейкові кадри до сюжетів про кримські арешти», — коментує Лутфіє Зудієва.

Активістка зізналася, що знімати нелегко. Адже герої сюжетів розповідають свою історію зі сльозами на очах.

«Дружини ретельно добирають слова, бо ж мусульмани не говорять про особисте життя. Але в душі море емоцій, невисловлене горе, — каже Лутфіє Зудієва. — Ще складніше фільмувати дітей. Коли вони переповідають норми кримінального права й скільки батькові зараз «загрожує», розумієш, що перед тобою дитина з вкраденим дитинством. Добре, що нині в Криму працює два проєкти для реабілітації дітей політв’язнів («Бизим Балалар» і «Кримське дитинство»)».

За словами шеф-редакторки новин UA: КРИМ Оксани Емінової, сюжети драматичні, адже сім’ї арештованих залишилися сам на сам із проблемами.

«Проте в цих історіях можна знайти віру в людей», — додає вона.

Історії родин кримських політв’язнів дивіться також на ютуб- та фейсбук-сторінці UA: КРИМ. 

 Читайте також