«Людина, яка володіє інформацією — знає, як захиститися і як боротися» — Лариса Денисенко

«Людина, яка володіє інформацією — знає, як захиститися і як боротися» — Лариса Денисенко

10 вер. 2019

На UA: Радіо Культура стартувала «Школа опору й бунтарства» з правозахисницею, письменницею, теле- й радіоведучою Ларисою Денисенко. Програма розкриває тему прав дитини на основі кейсів і конкретних випадків із життя й розрахована на сімейне прослуховування.

Ми поговорили з авторкою та ведучою програми про те, чого навчить дітей та їхніх батьків «Школа опору й бунтарства».

Чому важливо, щоб дорослі говорили з дітьми про їхні права?

– Будь-яке судове рішення потребує роз’яснення. Так і в житті: дуже часто дорослі забувають — те, що зрозуміло для них само собою, треба пояснювати дитині, не шкодуючи ясних аргументів. Так дитині буде набагато легше розібратися. Та й батьки, пояснюючи, замисляться над реальною потребою вимагати це чи ні від дитини; чи це інерційна звичка. Ви можете в ігровій формі обговорити правила життя для себе й своєї дитини, базою для чого стануть права та свободи.

 

У чому полягає актуальність теми?

 – Часто правову тематику пов’язують зі сферою кодексів. Насправді толерантність, як і звичка комунікувати й поважати іншого — це і є культура. Право та культура існують в одній площині, вони доповнюють одне одного. І що раніше ми наблизимо права до дитини, не замовчуватимемо проблем, то швидше суспільство стане набагато здоровішим.

 

Чому важливо давати правові знання дітям?

– Людина, яка володіє інформацією, знає, як захиститися і як боротися. Це як правове дзюдо. Правовий світогляд допомагає знаходити й розкривати в собі сили. І що раніше ми відкриємо це, то краще.

Останнім часом навіть на дуже серйозних правозахисних подіях влаштовують ланчі з ключовою темою, хоча це й не пов’язані речі. Час моєї програми передбачений за цим принципом. Вона виходить о другій, коли родини вже обідають або доїдають десерт. Мені хотілося б, щоб дитина разом із батьками й бабусями-дідусями могла їсти із задоволенням, спілкуватися із задоволенням і водночас поступово розуміти, що права людини — теж задоволення, а також дізнаватися, що деякі речі забезпечуються правами та свободами людини.

 

«Школа опору й бунтарства» — програма про виховання?

– Я не можу давати порад щодо виховання. Але хочу донести своєю програмою, що є дієві прийоми, які розкривають тебе як людину, а не жорстокого маніпулятора. Сподіваюся, програма додасть нашим слухачам віри, що кожне «я» — особистість, і «я» вмію говорити та слухати, зі мною можна говорити.

 

Слухайте програму «Школа опору й бунтарства з Ларисою Денисенко» щосуботи о 14:05 на UA: Радіо Культура.

Перший випуск програми тут.

Нагадаємо, 1 вересня третій канал Суспільного радіо UA: Радіо Культура почав мовити у FM-діапазоні в місті Києві — 97,6 FM. Також програми можна слухати в додатку suspilne.radiо.

Спілкувалася Вікторія Ковальова

 


Читайте також