Керівництво ПАТ

Керівництво ПАТ "НСТУ" провело зустріч із представниками Профспілки працівників культури України

26 січ. 2018

26 січня 2018 року керівництво ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" провело відкриту зустріч-обговорення процесу реформування компанії, у якій взяли участь голова Профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна, голови первинних профспілкових організацій і голови профкомів регіональних філій та центральної дирекції ПАТ "НСТУ", голови усіх обласних організацій Профспілки, представники Київської міської організації Профспілки та члени профкому Національної радіокомпанії України. Від Держкомтелерадіо був присутнім заступник голови Микола Білоус.

З боку керівництва ПАТ "НСТУ" з представниками профспілок спілкувалися виконавчий директор Олександр Лієв, член правління Микола Чернотицький, заступник виконавчого директора по роботі з філіями Михайло Шматов, директор юридичного департаменту Максим Дорофеєв, директор департаменту організації та розвитку мереж телерадіомовлення Дмитро Грузинський, заступниця директора департаменту управління персоналом Марія Глоба та директорка PR-департаменту Вікторія Сидоренко. За допомогою скайп-зв’язку до присутніх приєдналися менеджери всіх регіональних філій.

Понад чотири години присутні обговорювали хід оптимізації та зміни штатної структури компанії, представники профспілкових організацій ставили питання керівництву НСТУ й обмінювалися пропозиціями щодо пом’якшення процесу скорочення штатних посад.

Голова Профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна у вступному слові нагадала присутнім про законодавчі норми, які регулюють стосунки між роботодавцем і працівниками, окреслила юридичну процедуру, котрої слід дотримуватися у випадку скорочення штатних посад, що буде відбуватись у НСТУ.

Людмила Перелигіна зауважила, що відповідно до законодавства України, у разі, якщо роботодавець планує звільнення працівників із причин економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру, він повинен завчасно, не пізніше, як за три місяці до намічуваних заходів надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини цих звільнень, кількість і категорію працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень й про заходи щодо пом’якшення несприятливих наслідків цих звільнень, а також провести консультації з профспілками.

Людмила Перелигіна підтвердила, що ПАТ "НСТУ" дотрималася процедури, надала всі необхідні документи й матеріали, як це передбачено в законі, провела консультації з профспілками та належним чином повідомила працівників.

"Сьогоднішня ж зустріч є прикладом соціального діалогу та співпраці між працівниками й роботодавцем у процесі реформування і переходу від державного до суспільного мовлення", – сказала Людмила Перелигіна.

Виконавчий директор ПАТ "НСТУ" Олександр Лієв презентував процес реформування компанії. Він наголосив присутнім, що структурні реформи в НСТУ зумовлені, найперше, зміною її юридичного статусу, а саме – утворенням Публічного акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України". Унаслідок цієї зміни колишні ОДТРК, які були окремими юридичними особами, припинили своє існування, перетворившись у філії Суспільного.

Регіональні філії – абсолютно різні за чисельністю, штатною структурою, ідеологією виробництва та способами залучення контенту. Наприклад, окремі філії, що мають у своєму складі понад 200 працівників, виробляють у рази менше власного продукту, ніж філії з чисельністю близько 100 працівників. Якість і спрямованість контенту, який виробляють у філіях, також різниться від регіону до регіону. При цьому, в системі суспільного мовника кожна з філій має одні й ті самі цілі та завдання, а до контенту запроваджено єдині стандарти якості.

Нині компанія потребує уніфікації процесів роботи й оптимізації ресурсів, адже частина адміністративних функцій, які були потрібні в окремих ОДТРК раніше, зараз просто дублюються у філіях. Відтак, реформа передбачає уніфікацію структури та відповідне скорочення штатних посад.

У зв’язку з цим ширяться неправдиві відомості, так звані "міфи" про реформу. Олександр Лієв навів основні з них, як наприклад, твердження про те, що під скорочення підпадуть соціально незахищені категорії працівників. Присутні менеджери регіональних філій підтвердили, що такі категорії, як вагітні жінки, одинокі матері або батьки, які виховують дітей без матері, та військовозобов’язані, призвані до служби, не повідомлялись про скорочення і вони не підпадають під звільнення. Представники профспілок також підтвердили захищений статус цих категорій працівників згідно з чинним законодавством.

Присутні обговорили й ситуацію критичного недофінансування НСТУ цього року. Незважаючи на норму Закону України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення України", що передбачає 0,2% видатків Держбюджету на фінансування Суспільного мовника щорічно, у 2017 році ПАТ "НСТУ" було недофінансовано на 200 млн грн, а у 2018 році для НСТУ передбачено лише 776 млн грн, що більш ніж удвічі менше за необхідну, гарантовану законом суму.

"У 2017 році витрати на оплату праці у компанії становили 76,7% від загального розміру видатків НСТУ, – пояснив Олександр Лієв. – Це неймовірно багато, тому єдиним виходом збереження компанії є зменшення видатків за статтею оплата праці".

Окрім того, закладена сума бюджетної підтримки, передбачена в Державному бюджеті на 2018 рік, не покриває витрат на утримання штату працівників відповідно до паспорту бюджетної програми.

"Бюджет у 776 мільйонів гривень – це не просто вдвічі менше того, що передбачено законом. Це означає, що на існування Суспільного у 2018 році виділили стільки коштів, скільки ми витрачали тільки на заробітну платню у минулому 2017 році", – зазначив Олександр Лієв.

Присутні представники профспілкових організацій висловили занепокоєння тим, що таке низьке фінансування не передбачає жодних витрат на оплату трансляції, податки, виробництво програм, оновлення техніки.

Так, голова житомирської обласної організації профспілки Неля Паламарчук виказала обурення з приводу недофінансування компанії і зазначила, що організація профспілки звертатиметься до влади з вимогою виконувати закон та профінансувати НСТУ повною мірою, а також повністю підтримує керівництво компанії в питаннях потреби оптимізації витрат.

Однак, Паламарчук не згодна з рішенням про використання аутсорсингової моделі для обслуговуючого персоналу в НСТУ, такого як прибиральниці чи водії. На її думку, ці посади варто було б залишити у штаті.

"Зміна моделі організації конкретних процесів і виведення їх на аутсорс пов’язана виключно із питанням їхньої економічної обґрунтованості й ефективності", – зазначив член правління ПАТ "НСТУ" Микола Чернотицький. Він відзначив, що правління вивчало досвід суспільних мовників багатьох країн, а також розглядало всі можливі моделі ефективної оптимізації і прийшло до рішення, що саме аутсорсингова модель для обслуговувальних процесів (прибирання, гримування, послуги водіїв тощо) зараз є найкращою для компанії.

НСТУ тісно співпрацює з усіма профспілками й державною службою зайнятості. Правління НСТУ також розробило комплекс заходів з урахуванням побажань всеукраїнських, регіональних і міських осередків профспілок, спрямований на пом’якшення наслідків скорочення штату.

"Ми всі розуміємо, що процес змін непростий, особливо якщо він торкається скорочень, адже за кожною посадою стоїть людина. І ми зробимо все можливе, щоб пом’якшити наслідки цих скорочень", – сказав Олександр Лієв.

Зокрема, у лютому й березні 2018 року за сприяння Ради Європи НСТУ проведе ярмарки вакансій у регіонах, де вивільняється найбільша кількість працівників. Окрім цього, працівникам, які отримали письмове попередження про скорочення, запропонують усі наявні в ПАТ "НСТУ" (центральній дирекції та філіях) вакантні посади. А працівникам, котрі отримали письмові пропозиції адміністрації звільнитися за угодою сторін у період із 1 по 28 лютого, виплатять два посадові оклади при звільненні.

Голова первинної профспілкової організації Тернопільської філії Ігор Бенцал позитивно оцінив рішення про виплату двох посадових окладів співробітникам при звільненні за угодою сторін: "Я би хотів наголосити на тому, що це реально працює. До прикладу, зараз у Тернопільській філії є людина, котру попередили про скорочення, вона вже знайшла іншу роботу й планує найближчим часом звільнитися за цією процедурою та отримати додаткову виплату".

Також до 1 квітня співробітникам Суспільного щоденно надаватиме консультацію представник Профкому первинної профспілкової організації ПАТ "НСТУ", якого, задля виконання цих обов’язків, звільняють від основної роботи зі збереженням заробітної плати. Для надання юридичних консультацій працівникам працюватиме ще й "гаряча лінія".

З ініціативи керівництва ПАТ "НСТУ" працівникам, які отримали письмове попередження про скорочення, нададуть один на тиждень додатковий оплачуваний вихідний для пошуку роботи. Це рішення дуже позитивно оцінила голова Профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна: "Оскільки закон такого заходу від роботодавця не вимагає, і це власна ініціатива керівництва НСТУ, то це крок назустріч потребам працівників".

Виконавчий директор ПАТ "НСТУ" повідомив, що у філіях створено комісії за участі представників профспілкових організацій із визначення переважного права на залишенні на роботі працівників, котрі підлягають переведенню, звільненню та попередженню про майбутнє звільнення з роботи. Присутні представники профспілкових організацій підтвердили дієвість таких комісій.

Під час сесії запитань та відповідей учасників зустрічі найбільше хвилювали питання переходу на аутсорсингову модель співпраці (цивільно-правові угоди, проведення конкурсів та пітчингів програм), а також зміна оплати праці, оскільки з 2 квітня 2018 року буде введено у дію нову тарифну сітку, яка передбачає збільшення посадових окладів штатних працівників ПАТ "НСТУ". Цей крок стане можливим завдяки зменшенню кількості штатних посад у компанії.

Нагадаємо, нову оптимізовану структуру суспільного мовника презентувало правління ПАТ "НСТУ" на засіданні Наглядової ради 21 грудня 2017 року.


Читайте також