Вулиця у Миколаєві, яка протягом своєї історії змінювала назву п'ять разів, у липні 2024 року отримала ім'я письменника, драматурга та актора Марка Кропивницького. Чоловік зростав на Миколаївщині та зробив внесок у розвиток українського театру та культури загалом.
Історію Марка Кропивницького та вулиці, названої на його честь — дивіться у нашому проєкті "Вулиці Миколаєва" на YouTube-каналі.
Нині вулиця Марка Кропивницького протягом свого існування мала чотири попередні назви. Спочатку планувалося назвати її Біржевою.
"Однак цю пропозицію не підтримали, і вже в 1835 році замість неї затвердили назву Купецька", — розповів співробітник музею Ілля Хворостянюк.
Наприкінці XIX століття її перейменували на Потьомкінську — на честь князя Григорія Потьомкіна.
"Стараннями Потьомкіна були засновані такі міста як Миколаїв, Херсон, Дніпро сучасні. Але, зрозуміло, що на території цих міст вже були якісь інші поселення".

У 1920-х роках вулиця отримала нову назву — Плеханівська, одного з революційних діячів. У 1989 році до 200-річчя Миколаєва їй повернули назву Потьомкінська.
"Ця назва зберігалася до 2024 року, потім її перейменували на честь Марка Кропивницького.", — пояснив Хворостянюк.

Марко Кропивницький і Миколаїв
На цій вулиці розташована міська бібліотека, яка ще у 1990 році була названа на честь Марка Кропивницького. Він народився на території сучасної Миколаївщини, дитинство провів у Доманівці, Арбузинці та Новокрасному.
"Його дитячі роки минали на Доманівщині, в Арбузинці, Новокрасному. Бувши вже відомим актором, він неодноразово приїздив до нашого міста і виступав перед миколаївськими глядачами", — розповіла провідна бібліотекарка Олена Доскаленко.

Протягом творчої діяльності Кропивницький написав близько 40 п’єс, які досі ставляться в театрах.
"Він зіграв у постановках 70 авторів, виконавши приблизно 500 ролей. Його називають "батьком українського театру", — говорить Доскаленко.
Театр Корифеїв
Марко Кропивницький став засновником Театру Корифеїв. Цей театр створював вистави, орієнтовані на широкого глядача.
"Театр переважно був розрахований на народ. Тому переважна більшість його постановок і п’єс складалася з народних мотивів: побутових драм, простих комедій, тобто це були речі близькі для глядача", — зазначив Хворостянюк.

Успіх театру поширювався по всій країні. У Миколаєві точно зафіксовано щонайменше 14 виступів трупи.
"Переважно він виступав у театрі Шефера. Це сучасний наш художній академічний драматичний театр на Адміральській".
Артефакти та культурна спадщина
У театрі збереглися артефакти, пов’язані з корифеями української сцени. Серед експонатів — копії старовинних фото, зокрема з вистави "Катерина" 1910 року, та афіші тих часів.
"Тут є кілька артефактів. Ось ця брошка, яка тримала ролі для наших учасників та акторів. Створили копії фото завдяки краєзнавчому музею. Це фото Марка Кропивницького пожиттєве, фото з вистави "Катерина", яке було зроблено 28 квітня 1910 року", — розповів директор театру Артем Свистун.

Марко Кропивницький також займався збиранням фольклору.
"Це невеличкий нотний із записом пісні. Можна побачити, що це все було написано рукою Марка Лукича. Ось його автограф і фіксація, що це був 1875 рік у місті Одеса", — зазначив Хворостянюк.
Зберігся нотний запис народної пісні, зроблений його рукою у 1875 році в Одесі.
"На листку записані рядки української народної пісні. Ми можемо навіть прочитати: "Удовицю я любив. Подарунки їй носив. Носив сало, носив свічки…"

Театр Корифеїв відіграв важливу роль у розвитку української культури.
"Це є насправді важливий феномен для становлення української культури, тому що саме цей театр, попри Валуєвський циркуляр, Емський указ, зміг знаходити лазівки, обходити їх і пропагувати саме український театр", — підкреслив Хворостянюк.
З липня 2024 року вулиця в центрі Миколаєва має ім’я митця, який зробив внесок у розвиток українського театру та культури загалом.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.