У часи великої війни засоби радіоелектронної боротьбиРЕБ, або ж радіоелектронна боротьба — це комплекс заходів і засобів, спрямованих на використання електромагнітного спектра для досягнення переваги над противником у бойових умовах. допомагають захисникам відбитися від ударів російських дронів та інших повітряних цілей. Миколаївські десантники встановлюють системи на техніку, використовують у бліндажах та під час переміщення штурмових груп.
Як військові використовують засоби РЕБ розповіли у пресслужбі 79 окремої десантно-штурмової Таврійської бригади.
Командир роти радіоелектронної боротьби, на позивний Малібу, служить у бригаді з березня 2024 року. До мобілізації мав вищу освіту за спеціальністю "Геологія нафти та газу". Пройшов три місяці підготовки та отримав військово-облікову спеціальність.

За словами чоловіка, засоби РЕБ потрібні в кожній бригаді, адже вони допомагають зберегти життя військових. Одна з основних функцій засобу — зменшення кількості ударів FPV-дронів та "скидів" з "мавіків". Тому військові укомплектовують такою технологією автівки, бліндажі тощо.
Завдання технології — радіотехнічне подавлення російських БпЛА: "Supercam", "Орлан-10", "ZALA", а також ударних дронів "Ланцет" та FPV-дронів. Зокрема, підрозділ намагається змінювати курс російських керованих авіаційних бомб, що запускають з літаків.
"Вплив радіоелектронної боротьби мало хто бачить, і він непомітний. Вони (російські військові — ред.) пробують обійти нашу систему, відповідно, ми підлаштовуємося під їхні БпЛА. Як сказала одна мені людина — це гра "Кішки та мишки". Хто кого обійде, той отримує перевагу", — розповів Малібу.

За підрахунками десантників, у сприятливу погоду армія Росії використовує до 120-140 FPV-дронів, у складніших умовах — 40-60. Засобами РЕБ уражають до 80-90 відсотків таких дронів.
Основний спосіб протидії FPV-дронам – це придушення їхнього керування. Розрив зв’язку між пунктом управління та дроном призводить до його втрати контролю, пояснює військовий. Безпілотник перевертається і падає на землю або намагається відновити зв’язок, після чого також втрачає керованість.
"У нашій роботі ми завжди спостерігаємо за ворогом, тому що ми бачимо, як він летить, як FPV-дрон летить, як він намагається вразити ту чи іншу ціль. Дуже приносить задоволення, коли він цієї мети не досягає".

Одним з видів протидії російським повітряним цілім — це засоби РЕБ окопного типу. Вони встановлюються безпосередньо у позиціях військових, прикриваючи бліндажі та траншеї від атак дронів. Такі комплекси здатні придушувати сигнали на значній відстані та забезпечувати постійний захист від FPV-дронів і "Ланцетів".
"Засоби окопного типу, які влаштовані на машині, і ця машина, яка їде з людьми всередині, не підозрює, що за ними женеться FPV, а ми бачимо, як радіолокаційне подавлення має ефект. Ворожий дрон падає в радіусі 50-100 метрів від нас", — наводить приклад десантник.

На думку Малібу, подальший розвиток засобів РЕБ посилить захист українських військових, а також підвищить ефективність виконання бойових завдань. У 2023-2024 роках ці пристрої нарощувалися Збройними силами України. Станом на 2025 рік впроваджують нові технології у системі.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.