Дарія Пінчук — художниця з Кривого Рогу, виїхала з України до США після початку великої війни. Вимушений від'їзд та перебування за кордоном надихнуло мисткиню на створення серії робіт, де одночасно оповідається історія втрат, боротьби та підтримки. Картини увібрали в себе силу духу українських жінок-спортсменок, серед яких Ольга Харлан, Анна Алмазова, Наталія Дубницька, Ольга Гром, зображених на тлі руйнувань через війну.
Сьомого листопада у Миколаївському обласному краєзнавчому музеї презентували виставку авторки під назвою "Від руїн до відродження".
Власну історію мисткиня Дарія Пінчук розповіла журналістам Суспільного.
Дарія малює з дев'яти років. Навчалась у художній школі, далі — художній коледж у Дніпрі та Миколаївська філія Київського національного університету культури і мистецтв. Понад десять років художниця писала портрети, розписувала стіни, створювала барельєфи — винятково на замовлення.
Майже всі рідні Дарії родом з Миколаївщини. На початку великої війни дівчина переїхала до США разом зі своєю племінницею. Там, залишившись ні з чим, для мисткині почався новий період — адаптація.
"Ти розумієш, що в тебе нічого не залишилось. Ти просто з однією валізою виїжджаєш. У тебе залишається твоя душа, твоє тіло — більше нічого".
Аби відволіктися емоційно, вона поринула у спорт. Але думками через постійні новини та руйнації дівчина лишалася в Україні. У той час Дарія почала малювати жінок, яких знаходила в інтернеті — це були перші картини з цієї серії.
"Згодом, гортаючи стрічку новин, я бачила знайомі обличчя дівчат, які залишалися в Україні. І я розуміла, що вони настільки сильні духом, що просто почала малювати їх. Я брала зруйновані міста, споруди й силу духу жінок, які продовжують перебувати саме в Україні і якось себе надихають спортом", — говорить авторка виставки.
Тоді ж на картинах вимальовувалися образи українок-спортсменок. Серед дівчат та жінок, яких зображала Дарія: на двох картинах чемпіонка України з кросфіту Анна Алмазова, фітнес-тренерка Наталя Дубницька, фехтувальниця з Миколаєва Ольга Харлан. Також можна побачити директорку одного з напрямку в ІТ-компанії Ольгу Гром.
Одну з картин Дарія Пінчук продала в США на благодійному аукціоні "Допоможи Україні". Ще дві залишилися в Америці, вони будуть презентовані в Нью-Йорку. На виставці у Миколаєві представлені їхні фотокопії.
Ще одна з робіт авторки — "Палаючі поля Миколаївщини". На ній Дарія зобразила свою племінницю, яка народилась в області. Батьки дівчинки залишились в Україні.
"Вона настільки сильна духом, що пішла займатися боротьбою", — пояснює художниця.
За задумом, картина передає реальність воєнного періоду, коли вогонь охоплював українські землі, залишаючи попіл. А героїня, племінниця художниці, символізує силу і незламність: попри розлуку з рідними, знаходить у собі відвагу боротися та займатися спортом у новій країні, зазначає мисткиня.
Найбільша за розмірами робота (площа понад чотири метри) пов'язана з російським крейсером "Москва" — флагман російського флоту у Чорному морі, що затонув у квітні 2022 року. Ця картина — апофеоз серії, що символізує перемогу над ворогом, який колись здавався непорушним, пояснює Дарія Пінчук.
"Для мене ця картина дуже важлива, що саме на нашому корабельно-будівному заводі був побудований цей корабель. І картина називається "Кінець москви".
У Нью-Йорку художниця написала полотно "На ім'я Мрії". З фарбами, мольбертом та полотном допомагали люди, у яких перебувала Пінчук.
"Я приїжджаю, і вони мені просто все це купують. Просто купують. Типу, ти тут приїхала на тиждень, будь ласка, сідай, малюй".
За час перебування в Америці Дарія створила три картини. Каже, за останній рік була у 15 країнах світу, де спілкувалася з українськими переселенцями, які надихнули її на створення наступних робіт. Перша виставка "Від руїн до Відродження" організована в Києві, друга у краї, що став рідним — Миколаєві.
Майже всі картини написані олією. В середньому над однією роботою мисткиня працює тиждень, навіть над великою за розмірами "Кінець москві". Створювала цю картину і вдень, і вночі, згадує Дарія.
Зі слів українки, за будь-яких обставин власного життя люди мають бути сильними, не "руйнувати" себе.
"У нас є якісь внутрішні переживання, тобто руйнація починається з нас самих. Тому це не просто про матеріальне знищення довкілля. Це про те, що людина має бути сильною попри все і почати з самої себе", — каже Дарія Пінчук.
Під час заходу сьомого листопада відбулася лотерея, під час якої розіграли одну з картин мисткині, а саме копію з підписом начальника Миколаївської ОВА Віталія Кіма. Завдяки донатам вдалося зібрати 5,5 тисяч гривень на потреби благодійного фонду "Джерело Рідного Краю".
Всього на виставці, що триватиме до кінця листопада, представлено дев'ять картин. Вхід до неї вільний.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.