Осінь — час змін, коли природа повільно готується до холодів, а разом з цим змінюється й наш емоційний стан. Похмурі дні, скорочення світлового дня та зниження температури можуть впливати на настрій і самопочуття. Це може бути сигналом про початок осінньої депресії, з якою стикаються чимало людей.
Як розпізнати цей стан, чому він виникає і як допомогти собі під час його проявів журналістам Суспільного розповіла психологиня простору "Затишно space"Проєкт від Благодійного фонду "Схід SOS", що спрямований на захист та необхідну психосоціальну підтримку постраждалого населення внаслідок війни. Анастасія Кошковська.
Осіння депресія: реальність чи міф. Адаптація до змін сезону
За її словами, щороку, зазвичай восени або взимку, у людини може виникати депресивний стан. Він може тривати кілька місяців і повторюватися щороку.
"У когось це може починатися на початку осені або зими, в інших — наприкінці осені та зими", — каже психологиня.
Осінню депресію часто плутають із осінньою хандрою, вважаючи її просто тимчасовим смутком, який сам по собі мине або думають що це лінощі та поганий настрій, говорить Анастасія Кошковська. Також депресію можуть сприймати вигадкою людини — своєрідним міфом.
"Однак осіння депресія насправді як діагноз існує, і це вважається однією з форм сезонного афективного розладу. Це ширше поняття, ніж осіння депресія, але воно включає депресивні стани в певну пору року".
Психологиня зазначає, що люди, які відчувають цей стан щорічно, іноді починають переживати вже наприкінці літа, коли знають, що з приходом осені знову відчують погіршення самопочуття. Це може викликати страх і напруження, ще до настання самого сезону.
Ключові фактори розвитку осінньої депресії
З її слів, осіння депресія, у першу чергу пов’язана зі зміною світлового режиму.
"Восени дні стають коротшими, кількість сонячного світла зменшується, і це впливає на емоційний стан людини та її біологічні ритми. Усе це відбувається на гормональному рівні й найбільше проявляється в період переходу з літа в осінь", — розповідає Анастасія.
Симптоми, за якими можна виявити депресію
Анастасія Кошковська каже, одними з симптомів можуть бути пригнічений настрій, постійний сум, низький рівень енергії та сонливість.
"Людина постійно хоче спати, відчуває підвищену втомленість і втомлюється набагато швидше. Через це людина не може працювати на тому ж рівні, як в інші періоди року. Це також впливає на когнітивному рівні, наприклад, знижується концентрація уваги, а людина стає більш дратівливою, навіть на незначні подразники".
Також під час осінньої депресії у людини може збільшуватися апетит, зокрема тяга до вуглеводів і солодощів. Крім того, вона може почати соціально ізолюватися, не бажаючи спілкуватися, проводячи більше часу вдома, зменшуючи соціальні зв'язки, додає психологиня.
"Саме в цей період сезонного афективного розладу у людини втрачається інтерес до звичних їй занять, навіть тих, які раніше приносили радість і задоволення. Виникає відчуття слабкості, бездіяльності", — говорить Анастасія.
"До того ж цей стан впливає на емоційний рівень: людина може почати ставитися до себе більш прискіпливо, відчувати безнадійність, незадоволеність собою, посилюються почуття провини і сорому. Загалом цей стан може розвиватися як сніжний ком — він наростає, посилюючи пригнічення".
За совами психологині, також на українців впливає війна та її наслідки.
"Люди часто вже навесні чи влітку перебувають у пригніченому стані, відчуваючи втому, постійний стрес і фонову тривогу. Усе це формує комплексний стан, який негативно впливає на організм і підвищує схильність до осінньої депресії", — говорить Анастасія.
Коли потрібна допомога спеціаліста
Якщо розглянути симптоми, які характерні для цього розладу, багато людей можуть сказати: "Це про мене, я зараз у такому стані".
Зі слів Анастасії, важливо розуміти, що схожість симптомів не означає наявності саме осінньої депресії.
"Висновки про цей діагноз може робити лише лікар — психіатр або клінічний психотерапевт. Він проводить опитування, діагностику й лише на основі отриманих даних може встановити діагноз. Хоча симптоми осінньої депресії зараз дійсно присутні у багатьох", — говорить Анастасія Кошковська.
Звертатися до спеціаліста варто, коли людина розуміє, що їй погано, що вона потребує допомоги й самостійно не справляється, каже психологиня.
"Я рекомендую не чекати до такого стану, коли вже зовсім не вистачає сил, і звертатися раніше — навіть за наявності окремих симптомів. Якщо людина відчуває, що щось у її стані змінюється, що вона стала більш апатійною чи емоційно пригніченою, варто звернутися хоча б для скринінгу", — розповідає Кошковська.
Кроки до внутрішнього спокою
Прості речі, які всі ми знаємо, але часто ігноруємо, можуть суттєво допомогти уникнути осінньої депресії.
Анастасія Кошковська поділилася практичними методами, які можуть допомогти у подолані депресії:
- Фізична активність. Це ключовий елемент для підтримки як фізичного, так і психологічного здоров’я. Регулярні тренування, зарядка чи навіть проста руханка допомагають тримати тіло в тонусі. Наше тіло і психіка — частини єдиної системи, тому, піклуючись про тіло, ми підтримуємо і емоційний стан.
- Режим дня. Здоровий сон і збалансований розклад мають велике значення. Варто звертати увагу на якість і тривалість сну, адже виснаження погіршує загальний стан.
- Збалансоване харчування. Їжа повинна містити всі необхідні вітаміни та мікроелементи. Варто додати до раціону більше овочів, фруктів та інших корисних продуктів.
- Прогулянки на свіжому повітрі. Особливо корисно бувати на денному світлі. Навіть 15-20 хвилин прогулянки в сонячну погоду можуть суттєво покращити самопочуття.
"На жаль, ці прості методи часто недооцінюють. Люди сподіваються на швидкі рішення, наприклад, таблетки, які миттєво знімуть усі симптоми. Проте важливо розуміти, що лише комплексний підхід, спрямований як на фізичний, так і на емоційний стан, здатний забезпечити довготривалий позитивний ефект", — говорить Анастасія.
Психологиня зазначає, що одним із дієвих способів профілактики та боротьби з осінньою депресією є техніки релаксації та медитації. Вона додає, що ці методи останнім часом набули значної популярності.
Релаксаційні практики допомагають:
- знизити рівень стресу;
- зменшити тривогу;
- покращити здатність до концентрації;
- гармонізувати емоційний стан.
Також з її слів, ще одним пунктом у профілактиці та подоланні осінньої депресії є соціальна підтримка. Вона передбачає спілкування з людьми, які додають енергії та позитиву у життя людини.
"У кожної людини є оточення, і дуже важливо звертати увагу на те, як це спілкування впливає на вас. Є люди, які виснажують, забирають енергію, а є ті, хто, навпаки, заряджає. Варто провести своєрідний "фільтр" свого оточення: подумати, з ким вам цікаво і комфортно, хто готовий підтримати вас і розділити ваші почуття. Спілкуйтеся з тими, хто сприяє вашому відновленню, адже підтримуюче оточення відіграє важливу роль у боротьбі з депресією".
Крім того, психологиня радить звертати увагу на заняття, які приносять задоволення.
"Важливо знайти хоча б невеликі справи, які здатні покращити настрій. Наприклад: зайнятися своїм улюбленим хобі, прогулятися біля водойми чи в парку, приготувати щось смачне, переглянути улюблений фільм або серіал", — розповідає Анастасія.
Вона додає, що навіть дрібні приємності допомагають підтримувати себе та додають ресурсу для подолання складного періоду.
Дуже важливо піклуватися про себе, це те, чим багато людей або нехтують, або ставлять на другий план. Тобто, наприклад, вони вважають, що зараз треба працювати чи робити щось інше. Але піклування про себе загалом — це першочергове, на чому треба зосередитися, адже те, як ми піклуємось про себе, скільки уваги собі приділяємо, залежить від цього наш психоемоційний стан.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.