Перейти до основного змісту
Кіберзлочини на Миколаївщині: що таке "Кібер Брама" та як убезпечити себе від пропаганди РФ, фішингу і шахраїв

Кіберзлочини на Миколаївщині: що таке "Кібер Брама" та як убезпечити себе від пропаганди РФ, фішингу і шахраїв

За вісім місяців 2024 року на Миколаївщині зареєстровано 1957 кримінальних правопорушень, що кваліфіковані як шахрайство. Шахраї користуються різними методами для виманювання особистих даних, банківських реквізитів та іншої особистої інформації людей. Для того, щоб миколаївцям вберегти себе та свої дані, необхідно знати основні принципи кібергігієни та шахрайські схеми.

Зокрема як розпізнати онлайн-шахраїв та куди звертатися, у цих випадках, журналістам Суспільного розповіли миколаївські кіберполіціянти.

Наскільки захищені популярні месенджери

Зі слів керівника технічного відділу Романа, кожен із месенджерів має свої особливості збереження даних та доступу до інформації. Наприклад, у деяких всі дані зберігаються в хмарі. Зі слів правоохоронців, таке збереження дозволяє зловмисникам отримувати доступ до листування і файлів у разі компрометаціїКомпрометація — факт доступу сторонньої особи до інформації, що захищається облікового запису.

"Однак людський фактор залишається найбільшою загрозою — поширення кодів доступу або паролів може призвести до серйозних втрат".

А у деяких месенджерів історія повідомлень зберігається на мобільному пристрої, однак можливий експорт даних до Google Диску. За словами фахівців, перед тим як користуватись тим чи іншим месенджером — треба перевірити як вони зберігають інформацію користувача.

"Не варто нікому передавати коди доступу або одноразові паролі з SMS. Також важливо використовувати двофакторну аутентифікаціюДвофакторна автентифікація – один із найдієвіших способів захисту облікових записів: електронної пошти, месенджерів, акаунтів у соцмережах та інших. на всіх платформах", — наголошує Роман​.

Він радить звернутися до мобільних операторів, щоб заблокувати перевипуск SIM-картки без документів для захисту номера від шахраїв. У більшості операторів для цього можна написати заяву або активувати таку послугу через онлайн-сервіси. В результаті, для перевипуску картки шахраям знадобляться документи або особиста присутність власника, що ускладнює можливість шахрайських дій.

Людина вводить тимчасовий код на телефоні
Людина вводить тимчасовий код на телефоні. Getty images

Поширені шахрайські схеми у Миколаївській області

Очільник відділу з протидії онлайн-шахрайствам Сергій зазначив, що однією з найпоширеніших шахрайських схем в регіоні є фішинг — коли зловмисники отримують доступ до банківських рахунків через посилання.

"Шахрайство сьогодні охоплює різні аспекти нашого життя".

"Популярними стали й схеми, де шахраї отримують доступ до месенджерів і від імені жертви просять гроші у родичів. Люди не завжди звертають увагу на підозрілі прохання, через що можуть стати жертвами обману", — зазначив фахівець.

Шахраї підіймають кредитний ліміт після введення даних користувача й виводять гроші. Також популярні афери на майданчиках продажу, особливо "в сезон". Сергій зазначає, що з осені до зими активні шахрайства з продажем дров.

"Ну, в будь-якому випадку, фейкові анкети, фейкові збори на щось".

"У нас була ситуація: хлопчик видавав себе за військового і звернувся до волонтерів, казав, що в нього немає ніг, йому потрібна допомога. Він знайшов фейкову фотку військового, її повсюди постив, і отримував за це гроші. Тобто б'ють на жалості. Так само і збори на дітей, збори для притулку", — розповів Сергій.

Кіберфахівці попереджають, що такі публікації можуть бути частиною інформаційної війни, оскільки їх можуть створювати і використовувати російські спецслужби для дезінформації та маніпуляцій​.

Фахівці кажуть, що використовуються й інші методи шахрайства, як фейкові фото, створені штучним інтелектом, з подальшими вимогами або зборами донатів на фальшиві збори.

Розрізнити фейкове зображення можна за кількома ознаками: нечіткий або спотворений текст, неприродно зображені руки та пальці, неправильні пропорції, деталі на обличчях (наприклад, асиметрія очей або неправильні зуби), а також нелогічне освітлення чи фони.

"Ми бачимо, що шахраї стали ще винахідливішими".

"Вони створюють фальшиві оголошення про продаж товарів або пропонують фальшиву допомогу постраждалим від війни. Люди переходять за посиланнями, вводять особисту інформацію, а потім втрачають гроші", — додав Роман.

Проєкт "Кібер Брама" або як долучитися до боротьби з кіберзлочинцями

Поліціянт, відповідальний за проєкт "Кібер Брама" Юрій, розповів, що цей проєкт існує задля боротьби з російською пропагандою та дезінформацією. Завдяки Telegram-боту, користувачі можуть надсилати посилання на підозрілі ресурси, які потім блокуються шляхом масових скарг.

"Наш проєкт розпочався з боротьби проти наркоторгівлі в Telegram, а зараз ми активно працюємо над виявленням і блокуванням ресурсів, що поширюють дезінформацію та фейки. Кожен користувач може долучитися до проєкту та допомогти в блокуванні шахрайських ресурсів", — каже Юрій.

Поліціянт Юрій
Поліціянт Юрій. З архіву Юрія

Проєкт "Кібер Брама" також включає вебсайт, де користувачі можуть отримати практичні рекомендації для захисту своїх даних. Особливу увагу приділено підвищенню обізнаності громадян щодо кібергігієни за допомогою тестів — це важливий напрямок роботи проєкту.

Серед рекомендацій на сайті — регулярна зміна паролів, встановлення двофакторної аутентифікації та уникнення використання підозрілих ресурсів.

Як захисти себе від шахраїв: поради від фахівців

Поліціянти зазначають, що ключовими елементами захисту від шахрайських схем є увага до власних даних і обачність. Ось головні поради, зі слів фахівців:

  1. Не переходьте за підозрілими посиланнями або через повідомлення в месенджерах.
  2. Регулярно оновлюйте паролі та використовуйте складні комбінації.
  3. Активуйте двофакторну аутентифікацію на всіх платформах.
  4. Не передавайте особисті дані в телефонних розмовах або месенджерах, навіть якщо дзвінок надходить від "працівника банку".
  5. Перевіряйте офіційні джерела перед тим, як надавати дані або переказувати гроші​.

Шахраї постійно вдосконалюють свої методи, тому важливо бути на сторожі і слідкувати за новими тенденціями в інтернет-безпеці.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції

На початок