68-річний житель Миколаєва Олег Лісовенко захоплюється кораблями з дитинства. У віці 10 років мати віддала його до гуртка судномоделістів. З цього часу чоловік продовжує виготовляти моделі різноманітних суден. За одну модель крейсера "Очаків" чоловік має 14 різних нагород.
Про свій розвиток в судномоделізмі кореспондентам Суспільного розповів судномоделіст Олег Лісовенко.
Олег почав самостійно робити моделі суден ще у школі, потім пускав їх плавати по калюжах. Тоді ж мати хлопчика звернула увагу на захоплення сина та відвела його на станцію юних техніків у Миколаєві, там був гурток судномоделістів.
"І мені дуже сподобалось у цьому гуртку. Я почав там займатися, і мене вчили такі дуже добрі вчителі, наставники. Вчили основ судномоделювання і суднобудування", — розповідає судномоделіст.
Школярем Олег брав участь у змаганнях із судномоделювання. У десятому класі став майстром спорту СРСР з судномоделізму.
"Брав участь у чемпіонатах України. Брав участь у змаганнях, що тоді були у Радянському Союзі між командами різних республік. У мене були добрі результати. За цей період я якось вже отой дух суднобудування отримав", — каже чоловік.
Після школи Лісовенко вступив до суднобудівельного інституту та здобув спеціальність інженера-кораблебудівника. Далі почав працювати на Миколаївському кораблебудівному заводі, тоді Суднобудівний завод імені 61 комунара. У відділі головного конструктора, де розташовувалась макетна лабораторія, він працював інженером.
Пізніше чоловік почав робити моделі кораблів для музеїв, інститутів та заводів. Олег Лісовенко вірить, копії кораблів та суден набувають особливої цінності й значення, коли людина робить їх власноруч.
"На той час не було таких от машин, як сьогодні — 3D, все ми робили вручну. Вона виготовляється в точності, щоб була копія того, що є насправді. І коли ми закінчуємо модель, то бачимо творчий комплекс", — розповідає миколаївець.
"Кожна деталь на кожній моделі сама по собі унікальна".
Модель крейсера "Очаків" виготовляв протягом півтора року, спираючись на історичні документи. За цю роботу судномоделіст отримав 14 різних медалей та нагород.
"Це історична модель. І її дуже достойно оцінювали, на різних чемпіонатах з судномоделювання", — говорить чоловік.
Лісовенко каже, всі копії кораблів робить за розрахунками та правилами суднобудування.
"Спочатку робимо покреслення корпусу, основа — корпус, це правило таке. Все це треба побудувати технологічно, розрахувати й нічого не пропустити. Тоді не буде проблем, нічого не потрібно переробляти. І тоді все поступово іде від корпуса, далі палуби, надбудови робимо ті, що прив’язані до корпуса. Окремо виготовляємо великі деталі: труби та щогла", — розповідає судномоделіст.
Станом жовтень 2024 року чолові закінчив виготовляти експозицію з п'яти напівмоделей човнів козаків для нової виставки музею суднобудування і флоту.