24 лютого 2022 року Олена втратила зв'язок зі звичним життям. Її чоловік, військовослужбовець 36-ї бригади морської піхоти, пішов захищати Україну. У тому ж році отримав поранення, у наступному — зник безвісти. Жінка звернулася по допомогу до психологів Миколаївського міського центру підтримки ветеранів.
Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з Оленою про її життя, досвід та важливість терапії.
Після служби у морській піхоті чоловіка Олени перевели до 53-ї окремої механізованої бригади. У березні 2022 року він отримав поранення, захищаючи Україну. Після лікування повернувся на фронт.
Другого березня 2023 року Олена востаннє говорила з чоловіком телефоном, а вже четвертого числа дізналася, що він зник. Найважчим періодом у житті Олени стали перші два місяці після цього повідомлення.
"Цей стан — це стан повної безнадії, невіри людям, небажання спілкуватися з людьми, це стан повної апатії".
Навіть 17-річна дочка не змогла допомогти Олені повернутись до нормального життя. Ліза, її донька, також замкнулась у собі, взаємини між ними фактично зникли. Жінка зізнається, що іноді навіть забувала про елементарні побутові речі, як-от приготування їжі.
Переломний момент настав, коли знайома Олени, котра теж шукала зниклого чоловіка, порадила їй звернутися до Миколаївського міського центру підтримки ветеранів. З жовтня 2023 року жінка відвідує психолога й дотепер.
Спочатку вона ходила на сеанси одна, пізніше до неї приєдналася і Ліза. Олена змогла стабілізувати свій емоційний стан, а також налагодити стосунки з донькою.
"Зараз в нас стосунки такі добрі, знову ж таки завдяки психологу і завдяки тому, що підказки ідуть, як діяти в тій або іншій ситуації, як реагувати на ту або іншу її дію, ми знаходимо спільну мову", — розповіла Олена.
За словами Олени, психологічна допомога значно покращила її самопочуття. Вона навчилася контролювати свої панічні атаки і знає, як стабілізувати свій стан як за допомогою ліків, так і психологічних методик. Якщо ситуація стає нестерпною, Олена може зателефонувати психологу і попросити поради.
Психологиня Катерина Сіткова, в котрої Олена відвідує сеанси, розповідає, що для рідних безвісти зниклих військових найважчими моментами є обміни полоненими. Коли їхні близькі не повертаються, це часто руйнує досягнуті під час реабілітації результати, і людина переживає нову травму.
"Або втома дуже сильна, або емоції заблоковані, тобто розумієш самостійно, або твої близькі кажуть, що щось не те, ти змінився".
Фахівчиня зазначає, що рідко хто розуміє свою потребу в психологічній допомозі.
Один із сигналів — це коли людина відчуває дискомфорт у власному житті, або коли близькі вказують на зміни в поведінці. У такому випадку варто звернутись до спеціаліста.
Центр підтримки ветеранів у Миколаєві надає безплатну допомогу як військовим, так і їхнім родичам.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.