"Багато років чекаємо, коли зʼявиться власник": як без постійного фінансування діє спорткомплекс "Спартак" у Миколаєві

"Багато років чекаємо, коли зʼявиться власник": як без постійного фінансування діє спорткомплекс "Спартак" у Миколаєві

Водноспортивний комплекс "Спартак" у Миколаєві функціонує без капітальних ремонтів та стабільного фінансування. Його не можуть передати з держвласності до спільної власності громад сіл, селищ та міст області з 2017 року. Також у 2022 році не продовжили договір оренди між закладом та Фондом державного майна України, через це неможливо фінансувати спорткомплекс з обласного бюджету.

Як планують розв'язати питання фінансування комплексу, 18 вересня дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Донька та син Катерини тренуються у секції з тенісу. Жінка каже, аби діти могли відвідувати спортивні заняття, доводиться разом з іншими батьками приводити до ладу Водноспортивний комплекс "Спартак" власними грошима.

"Збираємо гроші з батьків, щоб прибирати хоча б трошки, щось полагодити. Проводились обласні змагання. Також були якісь медалі, дипломи, нагороди. Це теж все потребує якихось грошей, аби відновлювати корти, стіни", — говорить вона.

Місцева жителька Катерина
Місцева жителька Катерина. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Тренерка з тенісу Вікторія Щербань показує тренерську кімнату.

"У таких жахливих умовах ми зараз працюємо. Ми вже багато років чекаємо, коли зʼявиться власник цієї бази, який зробить реконструкцію, щоб вона відповідала якимось людським стандартам", — каже Вікторія.

Тренерка з тенісу Вікторія Щербань у спортивному комплексі "Спартак"
Тренерка з тенісу Вікторія Щербань у спортивному комплексі "Спартак". Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Ще один тренер з тенісу Микола Гавриленко говорить, до повномасштабної війни тут було приблизно 120 дітей, нині їх 60.

"У 2023 році під час виступу на змаганнях ми підготували двох майстрів спорту, при тому, що у нас тут не було ніяких умов. І підготували кілька першорозрядників", — говорить чоловік.

"Ми цінуємо те, що база є і нам дозволяють тут працювати. Але хотілося б, щоб вона працювала повноцінно. Якщо її привести до ладу, то можна проводити турніри високого рівня: міжнародні та всеукраїнські змагання", — наголошує тренер.
Тренер спортивного комплексу "Спартак" Микола Гавриленко
Тренер спортивного комплексу "Спартак" Микола Гавриленко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Президент Федерації тенісу на візках Ігор Фінкельштейн говорить, до 2020 року тут займалися 10 людей з інвалідністю. Каже, не розуміє, чому затягується процес з передачею комплексу з державної власності до спільної власності громад сіл, селищ та міст області.

"У 2021 році громадськість звернулася до Зеленського з проханням передати базу в обласну комунальну власність. Володимир Олександрович нас підтримав. В результаті чого 20 січня 2022 року вийшло розпорядження Кіма "Про передачу ВСК "Спартак" в обласну комунальну власність (ред. – спільну власність сіл, селищ та міст області). Але пан Ніколаєв, заблокував виконання цього питання та оформив право власності на ОДА в липні 2023 року.", — каже Ігор Фінкельштейн.

Президент Федерації тенісу на візках Ігор Фінкельштейн
Президент Федерації тенісу на візках Ігор Фінкельштейн. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

З дати підписання розпорядження до його скасування минуло півтора року.

Голова Ради Асоціації правників України, юрист Владислав Зайцев каже, згідно з Положенням про передачу майна до державної власністі обласна адміністрація мала надіслати до Фонду державного майна пропозицію про передачу комплексу.

"У разі погодження передачі нерухомого майна для передачі майна із державної власності створюється комісія, яку очолює голова органу, що уповноважений керувати відповідним майном (Миколаївська ОДА (ред. — нині ОВА), а склад комісії складають члени відповідного органу (керівники структурних підрозділів тощо). Передача майна здійснюється в місячний термін з дня прийняття рішення про передачу", — говорить Зайцев.

"Визначений законодавством механізм передачі майна із державної власності не передбачає альтернативних способів його передачі".

Якби були зауваження щодо передачі комплексу, до обласної адміністрації надійшов би висновок від Мінекономіки. Тільки це могло б законодавчо зробити передачу тривалішою або зупинити її, говорить Зайцев.

"Отже, в даній ситуації Миколаївською ОДА допущено наступні порушення законодавства: не створено комісію щодо передачі “Спартаку” у спільну власність; не передано майно у спільну власність протягом місяця із дати прийняття рішення", — пояснює юрист.

Пошкоджена стіна у спортивному комплексі "Спартак" у Миколаєві
Пошкоджена стіна у спортивному комплексі "Спартак" у Миколаєві. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Начальник управління молоді та спорту Миколаївської ОВА Михайло Ніколаєв говорить, змінити форму власності комплексу завадили юридичні колізії та повномасштабна війна.

"Я почав вивчати це питання, бо було багато сумнівів. Тому що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України нам передали тільки споруди "зверху", земельна ділянка була в юрисдикції міста. Тобто для того, щоб все було без будь-яких проблем, розпорядження ОВА було у 2023 році скасовано для того, щоб ми привели все до відповідності законодавству", — розповідає Михайло.

Начальник управління молоді та спорту Миколаївської ОВА Михайло Ніколаєв
Начальник управління молоді та спорту Миколаївської ОВА Михайло Ніколаєв. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Говорить, зміна форми власності – складний і тривалий процес.

"Для того, щоб змінити форму власності з державної на спільну власність територіальних громад, сіл, селищ і міст області потрібне розпорядження Кабінету Міністрів України (ред. – нове). Тому це також дуже великий обсяг роботи документальної, яким навіть якщо зараз займатися – буде багато часу втрачено", — каже посадовець.

Зі слів Ніколаєва, задля залучення грошей з обласного бюджету на розвиток спорткомплексу розглядають альтернативу передачі: повернутися до варіанту, який був до великої війни, знову здати в оренду місцевій спортивній школі, яка належить громадам області

Роздягальня у спортивному комплексі "Спартак" у Миколаєві
Роздягальня у спортивному комплексі "Спартак" у Миколаєві. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Попередній договір оренди, каже посадовець, попросили Фонд держмайна не продовжувати саме через наміри здійснити передачу комплексу у власність громад області.

"Тому що ми, як державна установа, не можемо там проводити господарську діяльність. Ми контролюємо тільки збереження цієї бази. Наводити там порядки та контролювати може заклад, у якому є відділення тенісу. І це доцільно, під час воєнного стану це буде простіше. Процес передачі в оренду швидший. І надійніший, бо там третьою особою буде Фонд Державного майна", — заявляє Михайло Ніколаєв.

Будівля ВСК "Спартак" у Миколаєві
Будівля ВСК "Спартак" у Миколаєві. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Зараз, каже Ніколаєв, готують необхідну документацію для передачі комплексу в оренду спортшколі. Про конкретні терміни передачі поки сказати не може.

Що відомо

У 2017 році на сесії обласної ради депутати прийняли рішення про надання згоди на безоплатну передачу майна з державної у власність сіл, селищ та міст області. В пояснювальній записці до проєкту рішення було вказано, що головне завдання – гарантувати подальше використання об'єкта як закладу фізичної культури і спорту, а також не допустити його приватизації.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок