У Миколаївській області станом на дев'яте вересня 9258 учнів потребують підвезення до навчальних закладів. Загалом автобусний парк налічує 263 шкільних автобуси, із них 18 — спеціальні, призначені для перевезення дітей на колісних кріслах.
Про це в етері "Українського радіо. Миколаїв" розповіла директорка департаменту освіти та науки Миколаївської ОВА Алла Веліховська.
За словами Алли Веліховської, третього вересня шести громадам Миколаївщини Березанській, Галицинівській, Вільнозапорізькій, Кривоозерській, Арбузинській, Южноукраїнській — передали шкільні автобуси. Машини придбали на умовах співфінансування: 50 відсотків суми з державного, 50 відсотків — з місцевих бюджетів.
"У 2022 році закупили десять автобусів, ще чотири автобуси придбали за гроші обласного бюджету. У 2023 році — 16 автобусів, 2024 року ми закупили 25 автобусів, які вже поїхали у 17 громад. Також з донорських джерел до нас надходять автобуси. У 2023 році ми отримали безкоштовно 15 від Фонду міжнародної солідарності, вони поїхали до десяти громад області, переважно прифронтових. У рамках роботи Регіонального офісу міжнародного співробітництва та за підтримки Посольства Королівства Данія закуплено 12 шкільних автобусів, їх передали до восьми громад", — сказала Веліховська.
Посадовиця каже, протягом 2022-2023 років придбали 71 шкільний автобус. Але питання станом на вересень 2024 року актуальне через реорганізацію закладів, зміну освітньої мережі і логістики.
"Оскільки деякі заклади зруйновані, деякі змушені закритись організується підвіз учнів. Якщо, наприклад, опорний заклад, до якого підвозили з дев'яти населених пунктів, був зруйнований, то сьогодні всі ці дев'ять пунктів їздять до різних шкіл. І раніше один автобус обслуговував, то наразі потрібно декілька, щоб діти доїжджали вчасно до школи", — зауважила директорка департаменту освіти та науки.
"Ще у нас потреба становить 126 автобусів. Але нагальна й проблема у шкільних водіях. Кількість вакансій — 43".
Голова Галицинівської територіальної громади Іван Назар говорить, із другого вересня 2024 року один заклад загальної освіти відновив роботу очно, з дев'ятого вересня ще один. Планують з першого жовтня відкрити третій заклад.
"І далі ще два заклади будуть працювати. Ми закінчуємо відновлення школи у Прибузькому, там було два влучання. Ми дали ЗСУ один автобус, два автобуси у нас згоріли. Ми фактично вже готові до навчання офлайн, то для підвезення дітей із села Степова Долина до села Прибузького нам потрібний був цей автобус. Ми плануємо змішану систему навчання, подивимось, як ліцей, потім як переформатування, де буде опорна школа", — зазначив голова ТГ.
Южноукраїнська міська громада отримала четвертий шкільний автобус, каже заступниця міського голови Южноукраїнська Марія Дроздова. У громаді сім ліцеїв, із них два працюють в змішаному форматі, решта — очно.
"Автобуси перевозять учнів загальноосвітніх навчальних закладів з сіл Костянтинівка, Іванівка, Бузьке, діти деякі навчаються в ліцеях Южноукраїнська, та з Бузького до Костянтинівської школи. Послугами можуть скористатись 120 дітей. Нам обіцяють передати на початку жовтня ще один автобус. Міський бюджет виділив суму по співфінансуванню — три мільйони 400 тисяч гривень. І тоді для повного перевезення нам буде не вистачати один-два автобуси", — Марія Дроздова.
В Арбузинській селищній тергромаді 11 навчальних закладів, із них — шість загальних середньої освіти, що працюють в очній, змішаній та дистанційній формі, розповідає начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Арбузинської селищної ради Юлія Подобна. Із її слів, цьогоріч Кавунівська гімназія припинила роботу.
"Призупинила тимчасово, немає поки дітей. Як тільки покращиться демографічна ситуація, то заклад знову відкриють. Тому змінилися маршрути, виникла потреба щодо автобусів. У нас найбільша відстань, щоб розвозити дітей, більше 15 кілометрів. Це вже у нас шостий автобус. Але два автобуси передали на ЗСУ. По Арбузинці до 400 дітей підвозять два автобуси", — сказала Юлія Подобна.
"Стан доріг потребує покращення. У нас, де Агрономія, Новоселівка, то там добре дорожнє покриття, і по часу дітям комфортно їздити. І з водіями проблема, оскільки вони не підлягають бронюванню і знайти важко з категорією певною, бо це відповідальність така".
У Кривоозерській селищній громаді 28 населених пунктів, 17 закладів загальної середньої, за парти цьогоріч сіли 2204 учні, говорить селищний голова Павло Бузінський.
"Багато з них потребують підвезення до навчальних закладів. Закрили початковий заклад в селі Гойдаї, там було всього десять дітей. Це ж ми отримали автобус, що буде перевозити діточок з Гойдаї до Кривого озера. Ми маємо 11, нам треба ще чотири автобуси придбати, щоб повністю завершити процес перевезення у громаді. У цьому році будемо над цим працювати", — говорить Павло Бузінський.
Що відомо про заклади освіти і навчання на Миколаївщині
- За даними департаменту освіти і науки Миколаївської ОВА, в області зруйновано 33 заклади освіти: 14 закладів дошкільної та 19 закладів загальної середньої освіти, 249 пошкоджено.
- У 2024-2025 навчальному році 93 заклади загальної середньої освіти надаватимуть освітні послуги в очному режимі, 202 — у змішаному, 123 — дистанційно. До перших класів у ЗЗСО області зараховано понад сім тисяч учнів, що на 15 відсотків менше, ніж у 2023-2024 навчальному році.