"Найбільше хочуть відпочивати на морі": куди подорожують миколаївці по світу в умовах повномасштабної війни

"Найбільше хочуть відпочивати на морі": куди подорожують миколаївці по світу в умовах повномасштабної війни

Плетені пляжні парасольки на березі Середземного моря в Туреччині
Плетені пляжні парасольки на березі Середземного моря в Туреччині. Getty Images

У 2024 році миколаївці почали частіше подорожувати у порівнянні з початком великої війни. Щодо закордонних подорожей, то нині популярні тури до Болгарії, Туреччини, Єгипту та Чорногорії. По Україні автобусними рейсами найбільше їздять у Карпати.

Про це журналістам Суспільного розповіла керівниця миколаївського туристичного агентства Ірина Заіка.

Подорожі за кордон: Європа, Туреччина та Єгипет

За словами Ірини, за першу половину 2024 року однією з найпопулярніших країн для відпочинку є Болгарія.

"Болгарія популярна цього року, тому що не дуже дорого. Йдуть автобуси прямо з України, тобто не треба кудись їхати, пересаджуватися. Ну, і все ж таки, не дуже дорогий курорт. Тому, однозначно, Болгарія у "топі", — стверджує Заіка.

Найбільший морський курорт на сході Болгарії Сонячний Берег
Найбільший морський курорт на сході Болгарії Сонячний Берег. Getty Images

Власниця турагенції каже, у попиті залишається відпочинок у Туреччині та Єгипті, також люди відвідують країни Європи.

"Ну, влітку Єгипет не сильно беруть, тому що там спекотно, але Туреччина все одно залишається популярною. В принципі, якщо брати наш регіон, то на рівні також йде Греція. І в кого бюджет дозволяє, то цікавість викликає Іспанія", — каже Заіка.

"Взагалі, стали більше запитувати Європу. Тому що хочуть, щоб росіян було менше, бо у Туреччині їх багато".
Вид на курортне місто Шарм-еш-Шейх, Єгипет
Вид на курортне місто Шарм-еш-Шейх, Єгипет. Getty Images

У 2024 році популярними серед миколаївців вважаються автобусні тури, які поєднуються з відпочинком на морі.

"Всі хочуть на море. Нашим людям потрібно туди, щоб море було близько. У людей є таке, що просто куди-небудь, щоб було не дуже дорого та вистачило коштів".

Більше хочуть на море миколаївці саме влітку, каже Ірина.

"Щоб це був липень, серпень. І буває таке: "Щоб сьогодні, і на завтра". Коли немає вже місць в готелях та ціни не такі, як подобаються миколаївцям. Але ми прокидаємось в липні, літо на дворі, і от щось спекотно. Люди думають: "Хочу на тиждень поїхати на море", — говорить жінка.

Пляж у Каталонії, Іспанія
Пляж у Каталонії, Іспанія. Getty Images

Взимку найбільше миколаївці подорожують до Єгипту.

"Якщо говорити про такий більш доступний і доцільний, тривалий, організований в плані наявності таких пакетних турів, то, звичайно, що на зимовий період це залишається популярним варіантом".

Крім того, люди стали частіше запитувати у турагенціях щодо Чорногорії, Хорватії та Греції. Також вильоти в пакетних турах здійснюються у Польщі, Молдові та Румунії.

"Щоб якось, знаєте, око за щось чіплялось, а не просто гуляти в готелі, як в Туреччині. Багато хто хоче відпочити в атмосфері, без повітряних тривог", — каже вона.

Пляж на острів Крит, Греція
Пляж на острові Крит, Греція. Особистий архів Ірини Заіки

З'явилися також запити на відпочинок у Європі з гарною природою.

"Більше з'явилось тих, хто хоче не розгулювати в "All-inclusive"Система готельного обслуговування, за якої харчування та алкогольні напої включені у вартість проживання., а красиву природу".

Як повномасштабна війна вплинула на відпочинок?

"Війна, звичайно, вплинула. Я б сказала так, що цього року є такий певний підйом. Люди все одно хочуть відпочивати. Тому що вони працюють, вони виснажуються, в них стреси. І цього року попит на відпочинок та подорожі зріс. У 2022-2023 роках це, звичайно, був повний провал", — каже Ірина.

Власниця туристичного агентства каже, організовувати поїздки стало складніше через інфляцію, а також закриття українських аеропортів.

"Авіарейси тепер не з України, тобто там, де це тури у Туреччину, Іспанію, Грецію. Це все трошки дорожче для наших операторів. Якщо раніше люди собі приїхали в Одесу або навіть в Київ і полетіли, то тепер треба з аеропорту, який вже за кордоном, тобто спланувати звідси свою дорогу автобусом, автівкою або якимось індивідуальним трансфером", — пояснює вона.

Ілюстративне фото: авіарейс з українського аеропорту
Ілюстративне фото: авіарейс з українського аеропорту. Getty Images

Ірина Заіка додає, ще одна проблема у рейсах може бути пов'язана з повітряними тривогами. За її словами, до таких ситуацій доводиться підлаштовуватися та шукати додатковий час та витрати.

За кордон найчастіше серед українців та зокрема миколаївців їздять відпочивати мами з дітьми, а також військовослужбовці у відпустці.

"Ну, звичайно, що в більшості це, якщо це ті, хто їде саме з України на відпочинок, то це жінки з дітьми.Тобто чоловіки трошки менше, звичайно, через війну. Або це може бути й повні сім'ї. У мене з України їхали військові у відпустці та вони їдуть з сім'єю на море. Вони оформлюють документи", — каже Ірина.

"Чоловіків з 18 до 60 років, якщо немає якихось спеціальних дозволів, то ніхто не допустить за кордон. Ті хто можуть виїхати, то на митниці, звичайно, у них перевіряють всі документи, які підтверджують можливість виїзду".

Ірина каже, чоловіків можуть не випускати, якщо не вистачає спеціальної довідки з військкомату.

"Тобто просто виписки про інвалідність або багатодітність, наприклад, не вистачить. Має бути все одно документ саме з ТЦК, який підтверджує дозвіл на виїзд. От коли його немає, а є там довідки, то тоді виникали такі проблеми. Тобто все одно треба відвідати ТЦК, навіть якщо є підстави для виїзду", — наголошує жінка.

Військовий квиток
Військовий квиток. Getty Images

Навіть українці, які нині перебувають за кордоном, користуються послугами українських турагенцій.

"Раніше все одно ми більше працювали на свій внутрішній ринок. Всі українці були тут. Більше працювали на свій регіон. Аеропорти були місцеві. То зараз і клієнти розкидані всюди", — згадує Ірина Заіка.

Зростання поїздок українців за кордон на відпочинок помітно збільшилося, у порівнянні з 2023 роком, каже Ірина. На її думку, люди пристосувалися до умов війни та більш спроможні влаштовувати поїздки.

Найбільший потік туристів був у 2021 році. Найнижчі показники були на початку повномасштабного вторгнення, пізніше люди самі почали звертатися за послугами компаній для відновлення турів, каже керівниця туристичного агентства Ірина Заіка.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок