Міністерство культури готує звернення до Миколаївської міськради та обласної військової адміністрації, аби вони прискорили підготовку документів щодо вилучення пам'ятника Гмирьову та "Пам’ятника борцям за владу Рад" з Держреєстру. Обидва монументи підпадають під дію декомунізаційного та деколонізаційного законодавства.
Відповідний лист-відповідь отримала 5 вересня журналістка Суспільного Діна Плетенчук.
У листі вказується, що Мінкульт отримав рекомендації від Українського інституту національної пам’яті щодо цих пам’ятників, утім пакету документів для їх вилучення з Реєстру від органів місцевої влади не надходило.
Як пам'ятники опинилися в Держреєстрі
Очільник Миколаївської облдержадміністрації Вадим Меріков у травні 2016 року видав розпорядження щодо демонтажу низки пам’ятників до Дня Незалежності, серед яких були пам'ятник Гмирьову та "Пам'ятник борцям за владу Рад". У додатку до розпорядження йшлося, що демонтаж об’єктів необхідно здійснити відповідно до закону і висновків Українського інституту національної пам’яті. Проте розпорядження не було виконано.
У відповіді Миколаївської ОВА на запит Суспільного йдеться, що 14 листопада 2018 року на засіданні консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управлінні культури Миколаївської ОДА за ініціативою міської ради одноголосно ухвалено рішення про подання щодо внесення "Пам’ятника борцям за владу Рад" та пам'ятника Олексію Гмирьову до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
На підставі цього подання обидва об’єкти були занесені до Держреєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення наказом МКУ від 25.04.2019 №354.
Враховуючи суспільну напругу навколо пам'ятника "Борцям за владу Рад", міська рада Миколаєва на початку 2023 року звернулася до консультативної ради з охорони культурної спадщини ОВА з проханням розглянути можливість його переміщення — ініціативу підтримали.
Міське управління культури також погодило з Миколаївським обласним краєзнавчим музеєм переміщення об'єкта, але процес затягується через охоронний статус. У відповіді на запит Суспільного міське управління культури повідомило, що 8 березня 2024 року звернулося до обласного управління з проханням ініціювати перед Мінкультом питання виключення з Держреєстру зазначеного пам’ятника.
Водночас, як випливає з відповіді очільниці обласного управління культури, національностей та релігій Олени Буберенко, станом на 30 серпня обласне управління культури не порушило це питання перед Мінкультом через відсутність акту візуального обстеження пам’ятки, що належить до компетенції виконавчого органу міськради.
Слід зауважити, що Пам'ятний знак жертвам Голодомору, городище "Дикий Сад", мармурові скульптури левів, так звані "Аркасівські леви" — внесені до Держреєстру лише у 2024 році, а були подані обласним управлінням наприкінці минулого. Водночас пам'ятник Шевченку і пам'ятник Небесній Сотні — не занесені до Державного реєстру взагалі.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.