Депутат Миколаївської міської ради Андрій Янтар розкритикував міського голову Сєнкевича у саботажі виконання Закону України про деколонізацію. На думку депутата, мер не використав свої повноваження щодо перейменування, залишивши Миколаїв серед тих, хто "пасе" останніх. Водночас висловлювання керівника ОВА Кіма стосовно персонального перейменування депутат назвав авторитарними.
Про це 30 липня депутат Андрій Янтар заявив під час засідання 35 чергової сесії Миколаївської міської ради.
Депутат звернув увагу на результати громадських обговорень, які відбулися переважно в режимі онлайн на всеукраїнській платформі "e-DEM" з 24 квітня до 24 червня 2024 року. За результатами громадського опитування вулиця Дениса Янтаря (сина Андрія Янтаря) набрала 247 голосів, вулиця Різдвяна — 207 голосів, вулиця Андрія Покровського — 66.
За розпорядженням Миколаївської обласної військової адміністрації, вулиця Лягіна від 26 липня має нову назву — вулиця Героїв Рятувальників. Всього за цією установою перейменовано 151 топонімічний об'єкт, де немає згадки про Дениса Янтаря. Андрій Янтар розкритикував очільника обласної військової адміністрації Віталія Кіма.
"Неодноразово заявляв, що ухвалювати рішення стосовно перейменування вулиць буде персонально. Вважаю, такі висловлювання Кіма є проявом авторитаризму. Також хочу нагадати про те, що Україна є і буде демократичною державою, а будь-який прояв авторитаризму та волюнтаризму з боку керівництва країни припиняється суспільством".
Депутат міської ради розповідає, що його син з 2014 року став добровольцем полку “Азов”, був учасником бойових дій, боронив Маріуполь, Гранітне, разом з побратимами визволяв село Широкине та інші населені пункти, був засновником та керівником ГО “Цивільний корпус "Азов", а згодом миколаївського осередку політичної партії “Національний корпус”.
"Разом з однопартійцями боровся з бандитизмом, корупцією та сепаратизмом, був активним учасником Євромайдану, а сьомого квітня 2014 року разом з однодумцями зупиняв прихід у Миколаїв "руської весни", розігнавши проросійське наметове містечко у центрі міста. Головне полягає в тому, що у 2019 році був активним учасником всеукраїнської акції "Ні капітуляції", — розповідає про сина Андрій.
З побратимами полку "Азов" він виїхав в село Золоте, де й очолив цю акцію, спрямовану на припинення відведення українських військ за формулою Штайнмаєра, розповідає Янтар. Саме у цей час до них з візитом завітав Президент України Володимир Зеленський, де відбулася емоційна розмова з Денисом.
"Денис не був опонентом ані Зеленському, ані його партії, а тим більше Віталію Кіму", — запевняє Янтар.
Під кінець депутат Миколаївської міської ради Андрій Янтар додав, що його депутатське звернення має ознаки конфлікту інтересів. Проте, за його словами, для нього це має другорядне значення та відстояв думку про увічнення пам'яті свого сина.
Міський голова Сєнкевич на критику Янтаря відповів, що рішення про перейменування "затягнулось" через громадські обговорення. Від міської ради було подано на зміну назви вулиці Карпенка на Дениса Янтаря, додав мер.
"Тож, я можу зрозуміти вас як батько, але не дуже розумію вас, як чиновника, який намагався зробити все максимально відкрито, публічно і з обговоренням".
Слід додати, що на початку сесії депутат Андрій Янтар заявив, що ухвалив рішення покинути фракцію "Пропозиція". Відповідні заяви чоловік направив голові фракції та секретарю Миколаївської міської ради.
Що відомо про перейменування об'єктів топонімії в Миколаєві
- Станом на 13 червня 2023 року перелік кандидатів до топонімічної комісії сформований та готовий для розгляду депутатами міськради. З 30 людей, які подалися особисто, або запропоновані громадськими організаціями та науковими установами, виберуть 11 кандидатів.
- 15 вересня 2023 року у Миколаєві презентували результати опитування у рамках проєкту "Деколонізація: переосмислення імперського минулого в публічному просторі Миколаєва". У ході дослідження на мапі міста виявили 154 вулиці, назви яких пов'язані з Росією. Окрім того, є вулиці, які мають однакові назви та ті, що потребують уточнення.
- З квітня 2024 року два місяці тривали громадські обговорення щодо зміни назв 189 топонімів міста, які підлягають перейменуванню на виконання Закону України про деколонізацію. Підсумки підбили першого липня 2024 року.
- Миколаївська обласна військова адміністрація запропонувала до перейменування 20 топонімів, на які висунуті назви, що не збігаються із результатами голосування у рамках міста.
- Очільник ОВА Віталій Кім прокоментував рішення про перейменування вулиць у Миколаєві, зазначивши, що "робитиме, як вважає за потрібне".
- Своїм розпорядженням голова Миколаївської ОВА Віталій Кім перейменував близько 150 топонімів обласного центру на вимогу деколонізаційного закону. Серед нових назв і ті, що вшановують українських поетів, прозаїків, драматургів, перекладачів.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.