У 2024 році площі вирощування кавунів та динь у Миколаївській області зросли на 28 відсотків порівняно з попереднім роком. Це призвело до підвищення врожайності та зниження цін на кавуни на 30-40 відсотків.
Подробиці дізнавалися кореспонденти Суспільного.
Агроном Юрій Запорожченко з села Новопетрівка вперше використовує крапельне зрошення для вирощування кавунів. Він зазначає, що найбільша проблема — це дефіцит вологи.
"Ми бачимо тріщини у землі, кавун в’яне через недостатню вологість.
"Ми поливаємо кожні два дні, адже земля пересихає, а кавун на 90 відсотків складається з води", — пояснив Запорожченко.
Керівник новопетрівського відділення агропідприємства Артем Пекера розповів, як обрати стиглий кавун:
Кавун має бути з природним кольором, не надто матовим і не сильно світлим.
"Жовтувата пляма на кавуні означає його зрілість. Хвостик теж важливий: коли він засихає, кавун готовий до споживання", — каже Пекера.
Юрій Запорожченко також зазначив, що оптимальна температура для вирощування баштанних – 30 градусів.
"40 гектарів, планували отримувати 50-60 тонн за гектара кавуна. Зараз дивимося, ситуація трохи змінюється. І добрива, і погодні умови, і обробіток, полив – все впливає на якість кавуна, яку ми вже тоді отримуємо", — зазначив агроном.
"Кавун — це смачна ягода, особливо вирощена у Новопетрівці", — сказав агроном.
Артем Пекера зазначив, що у Новопетрівці вирощують два види кавунів — ультраранній та сортовий. Ультраранній кавун збирають вже у кінці червня. Для цього використовується мульчувальна плівкаЦе багатошарова плівка для сільського господарства з покращеними характеристиками, що застосовується при вирощуванні полуниці й інших овочевих та ягідних культур, як у відкритому грунті, так і в теплицях..
"На відкритому ґрунті температура досягає 62-65 градусів, через що багато кавунів псуються, не дозрівши".
У 2024 році ціни на кавуни знизилися на 30-40 відсотків порівняно з 2023 роком.
"Якщо минулого року ціни трималися на рівні 15-25 гривень, то зараз з поля кавуни продаються по 8-11 гривень", — зазначив Артем Пекера.
У відповіді на інформаційний запит кореспондентів Суспільного у Департаменті агропромислового розвитку Миколаївської обласної військової адміністрації повідомили, баштанні культури вирощують у кожному районі області.
У 2024 році кавуни посіяли на площі 1550 гектарів, що на 20 відсотків більше порівняно з 2023 роком, а дині — на площі 691 гектар, що на вісім відсотків більше.
"Щорічний показник посівних площ баштанних культур становить близько 2000 гектарів.
"Більша частина баштанних культур зосереджена в господарствах населення — близько 80%, решта 20% — у сільськогосподарських підприємствах", — йдеться у повідомленні департаменту.