Діяльність німецьких спецслужб: миколаївські історики розповіли про нові дослідження періоду Другої Світової війни

Діяльність німецьких спецслужб: миколаївські історики розповіли про нові дослідження періоду Другої Світової війни

У Миколаївському музеї суднобудування 22 червня до Дня пам'яті жертв війни презентували нові дослідження періоду Другої Світової війни. Крім того, історики зібрали свіжі матеріали щодо знищення мирного населення Миколаївщини та участі у цьому німецьких спецслужб.

Кореспонденти Суспільного дізнавалися подробиці.

Колекції Музею суднобудування і флоту часто поповнюють миколаївці експонатами з сімейних архівів, говорить науковий співробітник закладу Віктор Задирака.

"Нещодавно до нас приходила пані Невструєва, яка принесла експонати стосовно свого батька, який служив на есмінці "Сообразительный". Ми знаємо, що це героїчний корабель, який пройшов Другу світові війну і єдиний, який буквально вцілів у цій війні, та екіпаж не постраждав. Вона принесла інформацію щодо членів екіпажу — усіх поіменно, хто був на цьому кораблі", — розповідає чоловік.

Науковий співробітник закладу Віктор Задирака
Науковий співробітник закладу Віктор Задирака. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

За словами Задираки, колекція музею поповнилася унікальним експонатом, що пов’язаний з організацією роботи суднобудівного заводу під час німецької окупації.

"Нам принесли "Нічне чергування на заводі у період окупації" – відривні такі талони німецькою мовою, де можна було написати прізвище, ім’я, години, в які працювали", — пояснює науковий співробітник.

Віктор Задирака додає, гітлерівці даремно намагалися використати потенціал миколаївських корабелень, зокрема заводу імені 61-го комунара.

"Німці намагалися ремонтувати ті кораблі, які їм були необхідні для продовження війни. Ми знаємо, що на заводі була спроба зробити корабель з нуля, але він не був спущений, тому що був підірваний тими місцевими хлопцями, які воювали проти окупації", — говорить він.

Керівник Миколаївського обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності Сергій Макарчук розповів, що його колеги спільно з вітчизняними й німецькими істориками зібрали нові матеріали щодо знищення мирного населення Миколаївщини та участі у цьому німецьких спецслужб.

"Все було обплутане мережею агентури "Миколаїв". І в цих умовах підпілля дійсно діяло ефективно більш-менш і завдавало шкоди окупантам — у мене повага ще більше до підпільників", — висловлюється Макарчук.

Керівник Миколаївського обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності Сергій Макарчук
Керівник Миколаївського обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності Сергій Макарчук. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

За словами фахівця, на окупованій Миколаївщині діяв головним чином третій відділ німецької військової розвідки "Абвер", що займався контррозвідкою. Серед співробітників цього відділу було чимало російських імперців – білогвардійців, представників РОВСРосійська загальновійськова спілка..

Вони професійно розкидали мережу на все місто і на область. Були свої відділи на території Вознесенська. Первомайська, Нової Одеси, які маскувалися під так званий "Рибний інститут". Тільки один резидент – Федір Фокич Громов особисто завербував понад 60 жителів Миколаєва.

Сергій Макарчук каже, основний інтерес у Миколаєві "Абвер" проявляв до морської та суднобудівної сфери.

"Це інформація по флоту загалом. До речі, перше, що зробили абверівці – вони почали вербувати інженерів на заводах. Охочих співпрацювати було не те що забагато — вище вищого. При чому добровільно давали інформацію і про військові проєкти тощо", — говорить історик.

Зала Миколаївського музею суднобудування та флоту
Зала Миколаївського музею суднобудування та флоту. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар

У Миколаєві окремо діяли радянські підпільні групи Лягіна та Андрєєва. Водночас каже дослідник, українські націоналісти теж непокоїли німецьку розвідку.

"Четвертий відділ або "Гестапо" Миколаївського управління "СД", яке очолював такий Кокерольс, якщо не помиляюсь, унтерштурмфюрерПервісне офіцерське Військове звання СС, яке відповідало посаді командира чоти й званню лейтенанта Вермахту. – практично друга особа у цьому управлінні. Воно в собі містило окремий підрозділ, окреме відділення саме по боротьбі з українським націоналістичним підпіллям", — говорить Сергій.

Організації націоналістів діяли зокрема на залізничному вокзалі та на заводі імені Марті (пізніше Чорноморський суднобудівний), розповів кандидат історичних наук.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок