Штрафи за підпал та причини займань: на Миколаївщині зросла кількість пожеж на відкритих територіях

Штрафи за підпал та причини займань: на Миколаївщині зросла кількість пожеж на відкритих територіях

Більшість пожеж на Миколаївщині з початку 2024 року трапляються у полях та присадибних ділянках. Майже за шість місяців рятувальники зафіксували понад 900 випадків займання. Через це працівники ДСНС здійснили профілактичний рейд у Корабельному районі Миколаєва.

Кореспонденти Суспільного дізналися, як рятувальники гасять пожежі та яке покарання загрожує тим, хто спалює сухостій.

На одній з ділянок Корабельного району сьомого червня трапилося загоряння.

Місцева жителька Яна каже, помітивши пожежу, одразу викликала рятувальників.

"За останні 30 років проживання один раз тільки не було пожежі – у 2022 році. Кожен рік у нас трапляються такі випадки. Якби ми не покосили отут траву, то, можливо, вогонь підійшов би до самих будинків", — згадує вона.

Місцева жителька Яна
Місцева жителька Яна. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Командир відділення п'ятої державної пожежно-рятувальної частини Сергій Куріченко каже, гасіння пожежі тоді зайняло три з половиною години.

"По прибуттю було встановлено, що площа займання сягала приблизно два гектари та була загроза розповсюдження на житловий сектор і фермерське господарство. Було прийнято рішення про залучення додаткових сил та засобів. До місця також було направлено відділення 4 ДПРЧ та дві водовозки", — каже Куріченко.

Командир відділення 5 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Сергій Куріченко
Командир відділення 5 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Сергій Куріченко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Тоді під час пожежі обійшлося без жертв, розповідає начальник частини Олександр Довгопол.

"Пожежа розповсюдилась на городи та приватні домоволодіння, які є зачиненими. Є паркани, хвіртки зачинені. Проблема викликана тим, що не так швидко можна потрапити на дану територію, щоб запобігти розповсюдженню пожежі. На гасіння таких значних пожеж вода витрачається тоннами", — говорить чоловік.

Начальник пожежної частини Олександр Довгопол на місці займання
Начальник пожежної частини Олександр Довгопол на місці займання. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Того дня в Миколаєві був зафіксований найвищий – п'ятий клас пожежної небезпеки, який на той момент тривав понад місяць, розповідає провідна синоптикиня Миколаївського обласного центру з гідрометеорології Аліна Пилипенко.

"Чим вища температура, тим більший ризик. Найнебезпечнішим місяцем у цьому плані є серпень.Також враховується кількість опадів, їхня тривалість та інтенсивність. Якщо випало близько трьох міліметрів дощу, то клас небезпеки знижується. Або якщо на наступні дні опади не очікуються, то показник пожежної небезпеки зростає", — пояснює Пилипенко.

Синоптикиня Аліна Пилипенко
Синоптикиня Аліна Пилипенко. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Також враховують швидкість на напрям вітру. За словами синоптикині, п'ятий клас пожежної небезпеки — звичне явище на Миколаївщині, і може охоплювати більшу частину літнього періоду.

Онлайн-мапа пожеж в Україні
Онлайн-мапа пожеж в Україні. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Головний інспектор управління запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС Владислав Ліптуга розповідає, з початку 2024 року в області зафіксували 495 пожеж в природних екосистемах — це більша частина усіх пожеж, зафіксованих тут за цей період.

"У Миколаївській області ніхто не постраждав від пожеж на відкритій території, це плюс. Але ж їхня кількість (пожеж — ред.) зросла вдвічі, порівняно з 2023 роком", — стверджує Ліптуга.

Головний інспектор управління запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС Владислав Ліптуга
Головний інспектор управління запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС Владислав Ліптуга. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Каже, через замінованість деяких територій такі пожежі несуть додаткові ризики. Розповідає, найчастіша причина загоряння — необережне поводження з вогнем.

"За випалювання сухої рослинності на громадян може накладатися штраф від трьох до шести тисяч гривень. За повторне вчинення — адміністративне покарання збільшується вдвічі", — каже рятувальник.

Працівники ДСНС здійснюють профілактичний рейд
Працівники ДСНС здійснюють профілактичний рейд. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

З початку 2024 року понад 30 порушників було притягнуто до адміністративної відповідальності, розповів Владислав Ліптуга.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок