Фантастичні звірі, натхенні роботами Примаченко: у миколаївському зоопарку розмалювали укриття

Фантастичні звірі, натхенні роботами Примаченко: у миколаївському зоопарку розмалювали укриття

Укриття Миколаївського зоопарку у художньому стилі Марії Примаченко
Укриття у художньому стилі Марії Примаченко. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур

На стінах укриття у зоопарку Миколаєва з'явилися фантастичні звірі та яскраві візерунки. Кожен малюнок нагадує роботи відомої української художниці Марії Примаченко, для яких були характерними язичницькі образи фантастичних чудовиськ і птахів. Розмалювали захисну споруду вихованці художньої школи.

Про це журналістам Суспільного розповів директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчий.

Яких саме звірів зобразити на стіні укриття, придумували діти, надихаючись творчістю української народної художниці Марії Примаченко. За словами директора, ця робота стала ще однією фотовізитівкою зоопарку.

Вийшло добре — дитячі, веселі малюнки. І коли ми зробили ці бетонні укриття, я подумав, чому б нам не розписати їх теж у такому ж вигляді.

"Все ж таки це веселіше, ніж сірі бетонні ящики. Подзвонив Євгенії Іванівні, вона прийшла, подивилися, яка фарба є, якої не вистачає", — додає Володимир Топчий.

Натхнення від Марії Примаченко: ідея розпису

За словами директорки Дитячої художньої школи Євгенії Кручиніної, для випускників це було останнє шкільне завдання. Вона підкреслила, що дівчата враховували площинність і розмір фону, що зумовило вибір вертикальних зображень.

"Марія Примаченко — це відома українська художниця, вона все своє життя працювала в Україні, місто Іванків на Київщині. Вона саме якась така як велика дитина, художник-дитина і саме звірі у неї такі життєрадісні, такі казкові, дуже позитивні", — сказала Кручиніна.

Кручиніна зазначила, що через численні психологічні травми, яких зазнали діти під час війни, важливо було створити яскраві, радісні малюнки.

"Діти вже так багато зазнали різних психологічних ушкоджень, що хочеться вже краси, якоїсь радості, якихось фарб. Як фарби перемоги, мабуть, повинні бути фарби перемоги. Так це укриття, але вони з нього зробили артоб'єкт", — запевнила Кручиніна.

Процес створення: від крейди до акрилу

Реалізація проєкту супроводжувалась атмосферою свободи та імпровізації. Кожна дитина спочатку малювала свою тваринку крейдою, потім ескіз покривали акриловим ґрунтом, і вже потім наносили фарбу. "Для них важливий сам процес створення, вони завжди були в роботі, і вони наодинці з цими образами", — додала Кручиніна.

Художниця Єлизавета підкреслила, що вибирали таких тварин, які б умістилися у гармонічну композицію і дивували своєю незвичайністю.

"З кольорів у нас були ті, які характеризували б наш народ, наприклад як жовтий і червоний — незламність і стійкість", — розповіла вона.

Під час роботи діти використовували листя з дерев як палітри, пристосовуючись до польових умов. Майже готових звірів оздоблювали орнаментом, відповідно до настрою юних художників.

"У Примаченко звірі дуже лаконічні й сприймаються як великі кольорові плями. Там деякі звірі в українських вишиванках — це вже наше бачення, ми ж українці й повинно, щоб воно таке було українське", — підсумувала Кручиніна.

Укриття як символ, в котрому немає війни

Два укриття у Миколаївському зоопарку встановили у 2024 році. За словами Топчого, люди звикли до тривог, тому мало хто заходить в укриття під час небезпеки.

"Ми, коли звучить тривога, оголошуємо: "Будь ласка, зайдіть в укриття". Але я не бачив, щоб стояла черга. Однак вони є і якщо потрібно, то люди можуть зайти, щоб бути у безпеці", — пояснив він.

Графічна дизайнерка зоопарку Оксана, котра працює у ньому 26 років, зазначила, що укриття уособлює інший світ, за яким перебуває життя природи. Саме вона розмальовує друге укриття зоопарку за ініціативи закладу.

"Це для відвідувачів, щоб люди якось не те, що там укриття просто сіре й забігли. Там, за укриттям немає війни, там чудовий світ, тварини", — зазначила вона.

Відвідувач Влад прийшов у зоопарк разом із своєю дівчиною та поділився враженнями від розпису.

"Це дуже крутезно і по-справжньому творчо, дає побачити наскільки сильний дух українців прикрашати навіть такі речі, це сильно і класно", — сказав Влад.

Плани на майбутнє: нові проєкти

Євгенія Кручиніна також розповіла, що юних художників залучають і до інших проєктів, аби прикрасити інфраструктуру міста.

"Ми будемо розписувати на цьому тижні або на початку іншого реабілітаційний центр. Також ми робимо своє укриття у художній школі, влітку буде ремонт і ми вже плануємо, що наше укриття теж буде розписано", — розповіла вона.

Художниця підкреслила, що ці проєкти виховують юних художників, допомагають їм відчути свою значущість і прагнення до творчості.

"Дайте нам фарби і ми зробимо диво", — додала Кручиніна.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок