"Показати унікальність півдня через призму роботи майстрів": на Миколаївщині запрацював Артхол "Єдисан"

"Показати унікальність півдня через призму роботи майстрів": на Миколаївщині запрацював Артхол "Єдисан"

Роботи майстринь з вишивки, живопису, представлені на виставці в Артхолі "Єдисан"
Роботи майстринь з вишивки, живопису, представлені на виставці в Артхолі "Єдисан". Миколаївщина, 7 червня 2024 року. Колаж Суспільне Миколаїв

У селищі Березанка Миколаївської області розпочав роботу творчий простір "Єдисан". 7-го та 14-го червня 2024 року в Артхолі відбулись виставки. Чотири майстрині громади представили понад 50 робіт: вишивка, живопис, вироби гончарства.

Про культурну спадщину півдня, що представлена на виставках та презентаціях, йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".

Керівник проєкту "Єдисан" Олексій Сидорчук каже, відкриття YEDISAN ART HALL на базі громадської організації "ЕКО Березань" є одним з напрямків проєкту "Центр культурної спадщини "Єдисан".

"Попри відключення електроенергії, ми були здивовані кількістю відвідувачів, попитом, зацікавленістю людей, які були поза культурологічним середовищем. У проєкті "Єдисан" намагаємося представити максимально різноманіття, мозаїку культурної спадщини", — сказав Олексій Сидорчук.

Ми намагаємся показати унікальність півдня через призму роботи майстрів. Люди — це найбільший скарб. Майстри у час війни — це одне, інше — люди, які у такий важкий час хочуть бачити прекрасне, нашу ідентичність і відчувати себе частиною нації.

"Команда ГО залучила кращих майстрів десяти громад, які беруть участь у проєкті, і нині з ними набуваємо комунікацію. Тобто йде війна за українську самобутність, і ми намагаємось у найкращий і найдоступніший спосіб показувати її", — каже керівник проєкту.

Зі слів Олексія Сидорчука, виставки, презентації на березанському майданчику планують з урахуванням безпекових умов, графіків вимкнення електрики.

"На базі ГО є генератор, але ми намагаємось підлаштуватись під реальне життя людей, щоб це було комфортно і для наших відвідувачів. Ми маємо територію двох стін, поруч будується наше сховище", — говорить Олексій Сидорчук.

Ми вже маємо домовленості з чотирьма громадами: Веснянською, Ольшанською, Коблівською, Степівською. І надалі кращі роботи "Єдисану" показуватимуть не тільки на майданчику у Березанці, а й на території десяти громад.

Зі слів керівниці Артпростору "Єдисан" Марії Гавран, на першій виставці 7-го червня був представлений п'ятиметровий рушник.

"Крім робіт майстринь наших, є у нас вишитий рушник єдності, створений до 90-річчя Березанщини, рушник я вишивала сама. Виставка чудова, все, що запланували збулось. Багато людей було і місцевих, і з інших регіонів. Навіть запросили вже до Одеси на фестиваль. Це можливість для майстрів відкриває нові горизонти, а люди зацікавлені й побільше хочуть", — розповіла менеджерка проєкту.

Рушник єдності Марії Гавран, картини Марії Гаврилюк, 7 червня 2024 року
Рушник єдності Марії Гавран, картини Марії Гаврилюк, 7 червня 2024 року. Людмила Дехтяренко/Facebook

Учасниця виставки Ангеліна Куртяк з села Вікторівка говорить, представила 22 роботи на відкритті виставкової зали. Захопилась вишиванням ще зі школи, нині полюбляє вишивати бісером, свої роботи часто дарує рідним і знайомим, а ще передає вишиті ікони до місцевих храмів, додає майстриня.

"Люблю землю і люблю на ній працювати. Люблю квіти вишивати, у мене дуже багато вдома квітів. Найулюбленіші троянди наші, українські. Вишивати люблю лебедів, бо ми живемо біля моря, я їх часто бачу. Краєвид тут дуже гарний", — зазначила жінка.

Ще одна учасниця виставки, членкиня обласного творчого об'єднання "Прибужжя" та місцевої народної студії "Свічадо" Марія Гаврилюк з Березанки говорить, представила близько 30 робіт в Артхолі.

"У мене переважно пейзажі, портрети, малюю ікони. А за фахом я різьбяр, художня різьба по дереву. У мене головне — це українська, шевченківська тематика. Люблю малювати старовинні села, адже народилась у хаті під стріхою. У мене є робота "Мені 13-й минало", Шевченка малювала часто. Крім того, ще вишиваю: простим хрестиком, болгарським, гладдю", — пояснює Марія Гаврилюк.

Учасниця виставки в YEDISAN ART HALL Марія Гаврилюк розповідає про свої роботи, 7 червня 2024 року
Учасниця виставки в YEDISAN ART HALL Марія Гаврилюк розповідає про свої роботи, 7 червня 2024 року. Людмила Дехтяренко/Facebook

На виставці 14 червня, крім робіт Марії Гавран, були представлені вироби гончарства Валентини Волошиної з селища Березань. Жінка каже, охоче долучилася до організації Артхолу "Єдисан".

"Ми повинні знати наших майстрів в обличчя, їхні роботи, хто що створює: хто вишиває, хто робить ляльки. Я пишаюсь, що у нас є такі люди, які не забувають це все", — зауважує майстриня.

Що відомо

  • У Миколаївській області десять громад залучені до створення Центру культурної спадщини "Єдисан". Його мета — розкрити унікальність культури Півдня України. Проєкт переміг на конкурсі від програми "Спадщина. Простір для роботи", бюджет становить близько 455 тисяч гривень.
  • 21 травня 2024 року у Березанці на Миколаївщині стартував проєкт "Центр культурної спадщини «ЄДИСАН»". Мета проєкту — розкрити самобутність культури Півдня України.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок