"Собака — це велика відповідальність": миколаївська кінологиня про особливості спілкування з тваринами

"Собака — це велика відповідальність": миколаївська кінологиня про особливості спілкування з тваринами

Як навчати собаку: поради кінолога
Кінологиня Вікторія та собаки. Колаж: Суспільне Миколаїв

Вікторія за професією — кінологиня. Дівчина допомагає миколаївським господарям виховувати, соціалізувати та дресирувати собак. Фахівчиня вчить тварин командам, корегує поведінку та навіть допомагає людям обрати домашнього улюбленця.

Про особливості кінології та роботу з тваринами Вікторія розповіла кореспондентам Суспільного.

Професія — кінолог

Зі слів Вікторії, кінолог — це фахівець, який допомагає власникам собак у вихованні, соціалізації та дресируванні домашніх тварин. Фахівчиня додає, кінологи також тренують собак для захисту, пошуку людей, виявлення мін та інших завдань. Серед особливих якостей, які повинен мати кінолог для успішної роботи це — любов до собак.

"Цілковито має бути відсутній страх. Тобто прийде до тебе якась маленька трикілограмова малеча або махина сімдесят кілограмів, ти маєш знайти підхід до кожного", — розповідає Вікторія.

Зокрема потрібно вміти донести господарю, як поводитися із власним собакою.

Люди дуже часто не розуміють і роблять помилки, через які страждає собака.

"Думають, що роблять все правильно, а насправді ні. Цьому всьому теж треба вчити. Половину нашої роботи ми проводимо з собакою, а інша половина стосується роботи з власником тварини", — говорить кінологиня.

"Собака — це велика відповідальність": миколаївська кінологиня про особливості спілкування з тваринами
Кінологиня Вікторія з собаками. З особистого архіву Вікторії

Найбільше відрізняє професію кінолога поміж усіх інших — вміння "комунікувати з живою істотою, яка не вміє розмовляти".

З людиною простіше домовитися. Наприклад, ти підійшов до людини, попросив її щось зробити, людина пішла і зробила. А собаку треба мотивувати.

Потрібно заохотити його, з ним потрібно зовсім по-іншому попрацювати, щоб він пішов і зробив те, про що ти його просиш. Ось у чому вся різниця", — пояснює фахівчиня.

За словами фахівчині, усе її життя було пов’язано з собаками. Саме це надихнуло дівчину обрати професію кінологині.

"У мене мама працює із собаками — зоотехнік у нашому Миколаївському клубі службового собаківництва. З часів мого дитинства вони організовують виставки собак, змалку я все це бачила. У нас весь час удома були собаки, зі своїм псом я ходила до кінолога. Спочатку це було як хобі, просто цікаво, а потім переросло в мою роботу", — розповідає кінологиня.

Зокрема Вікторія і сама являється господаркою трьох песиків: померанського шпіца Пончика, чіхуахуа Патріка та довгошерстого чіхуахуа на ім'я Фаня.

Секрети успішного виховання

Вікторія зазначає, заняття з чотирилапими вихованцями поділяються на індивідуальні та групові.

"Індивідуальні заняття персонально розроблені під кожного собаку. На групових заняттях йде загальний курс слухняності, до якого додається соціалізація собаки. Він вчиться чути та розуміти, що від нього хоче власник, коли є ще інші собаки поруч", — пояснює Вікторія.

Бажано їх плюсувати разом, індивідуальне та групове. Тоді результат набагато швидший та кращий. Моя порада займатись із собакою комплексно.

Індивідуальне заняття триває годину. Спеціалістка додає, для того, щоб виховати собаку достатньо пройти курс слухняності, який триває два-три місяці та складається з двох-трьох тренувань на тиждень.

"Це за умови, якщо власники собак відпрацьовують вивчені команди вдома. Якщо господарі це роблять, то все чудово. Два-три місяці й собака буде чудово розуміти, що від нього хочуть. Якщо господарі лінуються і нічого не роблять, це одразу помітно, тоді це може розтягнутися і на півроку", — розповідає Вікторія.

Виховання собаки в інтересах її господаря. Якщо йому цікаво це зробити швидше та якісніше, то тоді він працюватиме з собакою. Кінолог не суперчарівник, паличкою не може махнути й тварина не стане одразу ідеальною. Тут обов'язково треба працювати у тандемі.

Кількість чотирилапих вихованців на групових заняттях варіюється від трьох до п’ятнадцяти собак. Вікторія додає, оптимальний варіант для продуктивного тренування — вісім тварин на одне заняття.

"Щоб у мене була можливість кожному приділити час, подивитися, хто й що робить, підійти та пояснити, що виконують правильно або навпаки. Бо коли собак багато, просто фізично не встигаєш за усіма подивитися. Я за те, щоб якість тренувань переважала над кількістю відвідувачів", — зазначає спеціалістка.

До базових команд, які має знати будь-яка собака, відносяться: "до мене", "поряд" та "не можна".

"Це базові команди, які потрібні як великим собакам, так і маленьким. Для того, щоб власник міг спокійно гуляти в людних місцях зі своїм собакою, щоб тварина його чула, не тягла, не рвала повідець. Це база, якій собака обов'язково вчиться, власники мають знати та відпрацьовувати їх з тваринами", — пояснює фахівчиня.

На групових заняттях використовую спеціальне обладнання — набір перешкод. Окрім базових команд, собаки виконують наступні вправи: сидіти-стояти-стрибати.

Зі слів кінологині, чотирилапих вихованців до тренувань заохочують за допомогою похвали та мотивації, вдаючись до ігор й частування ласощами.

"Собака повинен розуміти, що він щось робить не просто так, його за це хвалять. Тобто ми виходимо на прогулянки, можемо трошки зі своїм собакою розважатися, грати з м'ячем або пулеромТренувальний снаряд, іграшка у вигляді кільця для собак., давати смаколики. Для того, щоб потім собаці було цікаво на прогулянках, щоб він не шукав щось там у кущах поїсти, а був вмотивований у спілкуванні зі своїм власником", — розповідає фахівчиня.

Все має відбуватися по-доброму, в ігровій та полюбовній формі. Собаці має бути цікаво займатися як із кінологом, так і зі своїм господарем. Кінологу потрібно знайти правильний підхід не тільки до собаки, а ще й до власника, щоб правильно пояснити, що він робить правильно або невірно у вихованні тварини.

Каже, корисно займатися з твариною у закритих майданчиках для вигулу та тренувань собак.

"Здорово, коли туди виходять власники зі своїми собаками. Там класно вчити команди, коли закрита територія, власник не боїться, що собака кудись утече від нього, і вони там спокійно відпрацьовують тренування. Якщо у господарів є можливість туди виходити, це чудово", — зазначає Вікторія.

Знайомство зі світом собак

За словами Вікторії, виховання собаки залежить від декількох факторів, серед них порода, характер, вік, звичний спосіб життя та фізіологічні фактори.

"Є собаки, які прямують на заняття і роблять все, що ти просиш. Є ті, яким треба подумати, посидіти, подивитись на тебе і вже потім пес вирішить, що йому треба попрацювати. Ми можемо зробити кілька вправ, після чого собаці треба хвильку перепочити, зайнятися своїми справами, полежати, щось понюхати, а потім знову повернутись до виконання вправ", — розповідає фахівчиня.

Все індивідуально та залежить від собаки. Тут кожному треба свій підхід.

Вік собаки також впливає на особливості її тренування. За словами кінологині, цуценят легше виховувати та дресирувати.

"Тренування цуценяти починається з тьох місяців. Зробили щеплення, відсиділи карантин, виходите вже гуляти, собака трохи звикає до вулиці, щоб не боявся. І ми можемо вже починати працювати. З цуценятами це все простіше та легше, тому що вони як пластилін, що захотів, то й зліпив", — пояснює Вікторія.

Натомість дорослі собаки мають вже сформований характер, що ускладнює виховання тварини.

Це як дорослу людину переробити.

"Треба знайти лазівки та підходи, домовитися, щоб собака тебе почув і зрозумів. У дорослому віці вже складно перевчити тварину. Тому бажано починати працювати із цуценям", — говорить дівчина.

За словами кінологині, не менш важливо враховувати породу вихованця, який приходить на заняття.

"З великих собак, наприклад, вівчарка — службова порода, яка виводилася спеціально для того, щоб працювати з людиною. Їй комфортно та зрозуміло, що від неї хоче людина. Однак кавказька вівчарка, велика та кудлата, ніби ведмідь, виводилася для інших цілей, тому воліє ледарювати", — розповідає спеціалістка.

Собаки, які належать до маленьких порід також по-різному ставляться до тренувань.

"Наприклад пудель дуже добре працюватиме, а чіхуахуа буде не дуже в захваті від роботи, тому тут треба шукати підхід. Люди вважають, що якщо песик маленький, то займатися його вихованням не потрібно, але це не так. У мене теж вдома дві чіхуахуа, тому треба не лінитися та шукати підхід", — каже Вікторія.

Будь-який собака має бути комфортним для життя. Незалежно від того, важить він три або 25 кілограмів.

До чинників, що можуть впливати на роботу собаки відносяться фізіологічні. Кінологиня каже, у випадку дивної поведінки собаки, варто проконсультуватися з ветлікарем та пройти необхідні обстеження.

Дізнатися, чи все у собаки гаразд зі здоров'ям. Є часті випадки, коли собака "ходить під себе", наприклад, від емоції щастя, а бувають гірші причини.

"Провсяк випадок буде корисним теж звернутися до ветеринара. Якщо у собаки все нормально зі здоров'ям, це означає, що проблема в поведінці, тоді ми її повністю "розбираємо", — говорить фахівчиня.

Зі слів Вікторії, безпородні та безпритульні собаки також піддаються тренуванню. Від породистих або домашніх тварин їх відрізняє повна необізнаність у вихованні.

"Собака раніше взагалі ніяк ні з чим не займався, нікуди не ходив, наприклад, жив в приватному будинку, з якого його вивели й він дізнався — боже, є світ за парканом. Собака більш розгублений і тому з ним по-іншому йде робота", — пояснює кінологиня.

Професійні виклики

Фахівчиня зазначає, абсолютно кожен собака піддається дресируванню.

"Абсолютно будь-який собака може піддаватися дресируванню. Просто є люди, які лінуються та не займаються твариною. Вважають, що "і так нормально, і так піде", — каже дівчина.

За словами Вікторії, найскладніші випадки у роботі з собаками виникають через їхню агресію до людей та інших собак. Наразі тварини страждають від стресу або поранень внаслідок воєнних дій.

Складно, коли собаки у стресі, коли тварина отримала осколкове поранення або в неї була контузія, всяке різне зараз відбувається.

"Коли пес не може знайти собі місця і не розуміє, що від нього хочуть, дивиться на тебе і думає "боже, що ти від мене хочеш?". Це дуже складно вилікувати, тому треба довго і багато працювати з цим", — розповідає спеціалістка.

Щоб налагодити контакт з агресивним собакою, фахівчиня встановлює першопричину реакції тварини. Надалі собаку мотивують вже відомими методами, серед яких ласощі та ігри.

"Визначаю причину, звідки ця агресія і до чого вона. Потім відволікаю собаку від тригера, щоб ця агресія та переляк зникли. Все полюбовно, через їжу та ігри. Інакше ніяк воно не спрацює, кричати та бити собаку спровокує її ще більше агресувати або злякатися", — говорить Вікторія.

Тут треба лише терпіння та більше уваги собаці. Причину потрібно шукати відразу ж, не розтягувати на довгий час і відразу починати з цим працювати. Адже господареві треба гуляти з твариною та розуміти, що з ним робити в такі моменти.

Вікторія розповідає, для того, щоб виявити проблему у поведінці або вихованні тварини, фахівчиня влаштовує тестову прогулянку з чотирилапим вихованцем та його господарем.

"Ми обираємо час, коли гуляють інші власники та їхні собаки, і йдемо на прогулянку в той же час. Я розумію проблему відразу. Наприклад, собака агресує, тому що він хоче домінувати або боїться. Залежно від ситуації ми підзиваємо його до себе, заспокоюємо та даємо ласощі або притягуємо до себе, говоримо команду поряд і йдемо опрацьовувати проблему", — каже дівчина.

Зазвичай це брак соціалізації: господар весь час відводив собаку від інших і не давав їй спілкуватися. І тварина просто у якийсь момент не розуміє, що робити з іншими псами. У таких випадках собака відвідує групові заняття, де він починає звикати до своїх родичів і розуміє, як з ними спілкуватися.

Серед найпоширеніших помилок господарів — олюднення своїх чотирилапих членів родини.

"Олюднюють та дуже залюблюють собак на кшталт "поспи зі мною на ліжечку або у мене на голові, ти потяг мене, ну гаразд, підемо туди". Проявляється вседозволеність, а такого не повинно бути. Любити собаку потрібно обов'язково, але все має бути в міру. Собака повинен розуміти, що йому можна, а що ні", — пояснює спеціалістка.

Зі слів спеціалістки, до послуг кінологів часто звертаються сім’ї з дітьми. Основна мета — провести особисті кордони між дитиною та собакою.

"Дуже часто буває, що діти не вміють правильно поводитися з собаками. Тягають їх за хвости та вуха. Собака терпить, а потім може відповісти. У собаки теж є свої особисті межі, хоче відпочити, поспати і щоб ніхто не чіпав. Тому потрібно консультувати господарів з приводу такої комунікації", — розповідає Вікторія.

Треба розуміти, що собака така ж жива істота, яка вимагає відпочинку і свого особистого простору.

Фахівчиня розповідає, за роки роботи кінологинею траплялися особливо важкі випадки. У їх числі — виховання собаки породи стафорширдський тер'єр, якого привезли з окупованого Маріуполя.

Він був там зі своїм господарем військовим. Хазяїна забрали у полон, а дружина знайшла собаку.

"Привезли його зі смітника, де він жив із котами. У нього були осколкові поранення та залишилися шрами на голові, він був контужений, тому що він жив в окопах. Це було дуже складно, тому що він тягнув повідець до людей з незрозумілою реакцією", — розповідає Вікторія.

Фахівчиня Вікторія згадує ще один випадок з цією ж породою.

"Був стаф, який їв котів. Ось це теж було складно, бо у нього була агресія на тварин та деяких людей. І коли він бачив кота, він хотів просто його розірвати. Але ми все це пропрацювали. Нині собака живе разом із кішкою у квартирі", — пригадує дівчина.

За словами кінологині, до повномасштабного вторгнення і донині тренує "кавказців", які охороняють Миколаївський аеропорт.

"Там вісім величезних собак, які спочатку хотіли мене з'їсти, але мені треба було з ними займатися дресируванням, щоб підготувати їх для виставки. Мені треба було до них знайти підхід для того, щоб вони мене для початку взагалі прийняли", — каже Вікторія.

Дівчина додає, тільки чотири заняття вона витратила на те, щоб підійти до вольєрів чотирилапих охоронців.

"Просто щоб вони не розривалися і не хотіли мене з'їсти. Але нічого, все пройшло нормально. Ми виставлялися, собаки здобули титули й наразі вони чемпіони України, які досі охороняють аеропорт", — говорить спеціалістка.

Корисні поради власникам чотирилапих

Вікторія розповідає, як господарям та майбутнім чотирилапим вихованцям підготуватися до першого заняття із кінологом.

"Треба мати при собі амуніцію для собаки: шлейку або нашийник, залежно від того, в чому собаці буде комфортно та зручно. Обов’язково повідець, смаколики та воду", — зазначає фахівчиня.

Заняття у нас ознайомлювальне. Я дивлюся на те, що власник робить з собакою, як вони ходять, гуляють та вчать вправи. Можу трохи виправити, якщо бачу, що щось не так роблять. І потім ми починаємо вже потроху працювати.

Спеціалістка радить власникам собак не годувати тварину перед початком тренувань задля кращої мотивації.

"Собака повинен бути голодний для того, щоб у нього було більше мотивації попрацювати та заробити смаколик", — говорить дівчина.

Фахівчиня пояснює, за яких причин власникам чотирилапих варто звертатись до послуг кінологів.

"Якщо собака абсолютно не чує свого господаря, наприклад, він говорить йому "поруч", а собака йде собі й тягне власника. Якщо господар каже "не можна", а собака стоїть і жує щось. Якщо собака щось схопив на вулиці й гарчить на власника при спробі забрати предмет. Якщо люди самі не можуть впоратися, тоді потрібно звертатися до спеціаліста", — пояснює Вікторія.

Зі слів фахівчині, вивчені на тренуваннях вправи корисно закріплювати поза заняттями, наприклад вдома або під час прогулянок.

"Якщо ми вже працюємо із собакою, то обов'язково треба робити ті вправи, які ми вивчали разом, підтримувати вивчені команди та тренувати витримку. Приділяти час собаці, потрібно гуляти з ним в людних місцях хоча б 40 хвилин та привчати їздити в транспорті", — розповідає спеціалістка.

Немає сенсу заводити собаку, якщо у вас на нього немає часу. Собаку не можна просто купити, він має жити з вами в любові, щоб він добре їв, вживав вітаміни, відвідував ветлікаря та отримував відповідні щеплення. Твариною потрібно займатися, мати час та гроші. Собака — це дуже велика відповідальність.

Для тих, хто тільки планує звести чотирилапого друга, кінологиня Вікторія рекомендує обирати собаку, схожого на майбутнього господаря за характером.

"Не обирати собаку по моді. Якщо ви, наприклад, пасивна людина, якій ліньки кудись виходити, заведіть собі маленьку собачку, який зможе ходити на пелюшку й зручно почуватиметься вдома. А якщо навпаки — таку, яка змусить вас вилазити з дому та йти з ним гуляти, варто завести великого собаку, з яким треба багато проводити багато часу", — каже фахівчиня.

Кінологиня наголошує, будь-яка людина, яка бажає завести собаку повинна пам’ятати про відповідальність за життя тварини.

"Я сподіваюся, що люди трошки прислухаються і будуть більш відповідально ставитися до собак. Тому що це жива істота, і вона так само хоче нормального життя", — каже Вікторія.

Хочу, щоб люди відповідали за тих, кого приручили.

Станом на червень 2024 року послуги кінологів користуються великою популярністю, повідомляє Вікторія.

"Мій робочий день починається з дев'ятої ранку до восьмої години вечора. На день у мене це від п'яти до семи собак, плюс групові заняття тричі на тиждень. Зараз люди масово заводять собак для того, щоб розвантажитися, виходити на вулицю і приємно проводити час", — розповідає спеціалістка.

Анастасія та боксер Роккі

На групове заняття з кінологинею прийшла Анастасія зі своїм 11-місячним собакою породи боксер на ім'я Роккі. Дівчина каже, звернулася до фахівчині, щоб розумітися з чотирилапим.

"Порода велика, а це означає, що ми повинні розуміти одне одного, щоб потім нам було легше комунікувати. Він повинен реагувати на мої команди "до мене", "стоп", "сидіти", коли ми, наприклад, переходимо дорогу або він хоче підійти до інших собак", — розповідає Анастасія.

У нього є характер та свої бажання, а я маю контролювати ситуацію ззовні. Ми з ним маємо віднайти спільну мову.

Дівчина розповідає, відвідувати курс виховання з Роккі почали, коли йому було три місяці.

"Через місяць тренувань він вже знав базові команди "сидіти", "лежати", "можна", "не можна" й "поруч" та гарно їх виконував. Для нього вправи були як ігри, а його улюблена вправа — "гуляти", коли ми робимо перерви між тренуванням", — говорить господарка.

Зі слів власниці, Роккі тренується три рази на тиждень. Дівчина каже, стикається з певними труднощами у вихованні собаки.

"Зараз ми в перехідному, підлітковому віці, тому на деяких заняттях він каже "все мам, я нічого не хочу робити". Тому ми шукаємо до нього підхід", — пояснює Анастасія.

Наталія та такса Максим

На групове заняття прийшла і Наталія зі своїм собакою Максимом породи такса. Господарка каже, водити чотирилапого на виховні заняття вирішила через проблеми з соціалізацією.

"У шість місяців стало дуже важко з ним, він від страху кидався на інших собак. Тому заняття з кінологом нам дуже допомогли, він став спокійнішим. Додатково вивчили команди "сидіти", "поряд", "стояти", — говорить власниця.

Наталія розповідає, до улюблених вправ Максима відноситься команда "стрибок". Зокрема, вивчені команди закріплюють вдома.

"В основному повторюємо вправи перед годуванням. Він дуже любить спати та їсти, а також бігати та грати", — каже Наталія.

Господарка чотирилапого радить й іншим власникам собак звертатись за допомогою до кінологів

"На початку ми "зіпсували" собаку, через власне незнання, як з ним правильно поводитися. Кінолог би допоміг у будь-якому випадку, особливо, коли собака ще маленький. Принаймні пояснити, що треба або не треба робити, бо ми припустилися помилок, які зараз й виправляємо", — говорить Наталія.

Юлія та чотирилапий Джусик породи папійон

Юлія та її пес породи папійон також відвідали групове заняття. Господарка говорить, через повну відсутність досвіду у вихованні собак вирішила звернутись до кінологині.

"В мене ніколи не було собак і я вирішила, що я одна не впораюсь з усіма командами. Тому я одразу думала займатися з кінологом, щоб мене навчили як виховувати собаку", — каже власниця.

Юлія каже, завдяки тренуванням пес навчився ладнати з дітьми та переборов страх стосовно інших собак.

"В мене маленькі діти й собака дуже гарно пройшов соціалізацію з ними. Вони вчать його окремим командам, старший вчить робити "суслик", а молодший "дай лапу" і так його тренують. Краще став реагувати на інших собак, ми не дуже довго ходимо, але результат є", — розповідаж господарка.

Зі слів власниці пса, щоб обрати породу, яка їй підійде, проходила психологічні тести та вивчала особливості папійонів.

Думала, чи підійде мені порода. Щоб собака був не дуже галасливий та активний, тому що я багато працюю.

"І вирішила — ця порада для нас те, що треба, собачка-компаньйон. А кінолог вже допоможе виправити нюанси, які не були враховані", — говорить Юлія.

Олексій та французький бульдог Хамер

Олексій — наймолодший серед господарів, які відвідують групові заняття з кінологом разом зі своїм однорічним псом на ім'я Хамер. Хлопець каже, вчиться, як правильно займатися собакою.

"Вирішив водити тварину до кінолога, щоб пес спілкувався з іншими собаками, вивчив команди, добре себе почував на вулиці й мені було комфортно з ним. На індивідуальних заняттях ефективність більше, собака ні на що не відволікається, є я, собака і кінологиня", — розповідає Олексій.

Хлопець зазначає, під наглядом кінологині з собакою займається вже три місяці. Олексій пригадує, на момент першого заняття Хамер абсолютно нічого не знав.

"З собакою займаюсь два рази індивідуально та один раз колективно на тиждень. Спочатку все було погано, а зараз він вже все розуміє, я його розумію, а він мене. В нього є улюблені види вправ: "сидіти", "стояти" та "стрибати", — розповідає хлопець.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок