Командир 36-ї бригади Вітек: "Основні ціннісні орієнтири морського піхотинця — честь, відвага та відданість"

Командир 36-ї бригади Вітек: "Основні ціннісні орієнтири морського піхотинця — честь, відвага та відданість"

Микита Вітек
Микита Вітек, травень 2024 року. СтратКом ЗСУ

У квітні 2024 року миколаївську 36-ту окрему бригаду морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського очолив полковник Микита Вітек. Про свій бойовий шлях, про мобілізацію, мотивацію, навчання бійців, принципи та цінності бригади військовий командир розповів у своєму першому інтерв'ю.

Про це 23 травня повідомили на сторінці у Фейсбук 36-ї ОБрМП.

"Я родом з Криму, для мене це була втрата свободи"

У 2014 році, розповідає Микита Вітек, прийняв рішення покинути окупований півострів. Разом з іншими військовими бригади берегової оборони, що дислокувалася у Перевальному, виїхав з Криму.

"Я і сім'я прийняли рішення, що поїду далі з підрозділом виконувати завдання, захищати суверенітет, територіальну цілісність України. Я родом з Криму, для мене це була втрата свободи. Для мене навіть не було вагання: їхати чи не їхати", — розповідає командир 36-ї бригади.

У 2014 році Вітек продовжив службу в Миколаєві командиром роти вогневої підтримки десантно-штурмового батальйону 36-ї бригади морської піхоти, виконував завдання у Одеській області. Потім брав участь у АТО/ООС на сході України, розповідає військовий.

Командир 36-ї ОБрМП Микита Вітек
Командир 36-ї ОБрМП Микита Вітек. СтратКом ЗСУ

Із кінця 2016 по 2022 рік працював на посаді викладача у Військовій академії. На початку повномасштабного вторгення воював у складі 126-ї бригади територіальної оборони. У 2023-му служив заступником командира 37-ї бригади морської піхоти, каже Вітек.

Призначення у 36-ту бригаду

"Я був призначений місяць тому командиром 36-ї бригади морської піхоти. Головне зберегти потенціал, особовий склад, розвинути можливості людей, які прийдуть до нас, зібрати гарну команду, зібрати всі сили у єдиний кулак і цим кулаком виконати задачі, що будуть поставлені перед морською піхотою", — говорить комбриг.

Основні ціннісні орієнтири морського піхотинця — честь, відвага та відданість. Треба просто дивитись на цінносні орієнтири і рухатись у напрямку.

Микита Вітек каже, важливо аби люди, які прийдуть до бригади, були впевнені, що вони працюють з професіоналами.

"Не можна сказати, що найвмотивованіші люди вже у строю. Є люди, до яких приходить внутрішня мотивація з кожним днем, знаходять сили. Вони шукають в нас, у командирах, у підрозділах, надію, що будуть у надійних руках, що будуть працювати з професіоналами. Головна мета моя — допомогти людям вірити у ЗСУ і дати надію. А мотивація знайдеться, і люди знайдуться, які бажають захищати свою державу", — зауважує вояк.

Будемо збільшувати чисельність кожного дня, будемо навчати нових людей, будемо створювати нові підрозділи, які відповідатимуть новим викликам.

Основними інформаційними "тригерами" на сайтах та в соцмережах вважає комбриг розмови про повільну мобілізацію і відсутність мотивації у людей служити у війську.

"Люди щодня приходять. Сьогодні за 2-3 години офіцер, який відповідає за набір людей, п'ять чоловік прийняв на службу до морської піхоти. Вони самі прийшли, самі знайшли, розпитали все, що їх цікавить, ми дали відповіді. Ми теж поставили багато питань, ці люди нам підходять, ці люди будуть сто відсотків у нас у строю", — зазначив Микита Вітек.

Основний страх людей — це невідомість, зауважує командир бригади.

"Що у тих військах, де я буду перебувати, а мене відразу на нуль". Але у нас є посади водіїв, але немає водіїв, є посади технічні, які пусті. І щоб зварити елемент для броні, захист, немає зварювальника. У нас піхота є, розвідка є, екіпажі БпЛА є, але технарів, кухарів може не бути. Тому запрошую", — каже Вітек.

Людина має свідомо стати у стрій, тоді й буде свідомо виконувати завдання. Якщо підійти до захисту своєї держави навіть зі страхом, але відважно, тоді набагато простіше буде жити, служити у ЗСУ і набагото бистріше прийти до перемоги. А перемога не за горами.

"Морська піхота — це стан душі"

"Морська піхота — це родина для мене, це стійкий зв'язок з моює Батьківщиною, з Кримом, з морем. Це стан душі. Морська піхота самодостатня, сильна, виконує завдання на вістрі, там, де потрібні сильні підрозділи, стійкі. Тому морською піхотою потрібно пишатись", — говорить морпіх.

Морпіхи долають смугу перешкод, 2024 рік
Морпіхи долають смугу перешкод, 2024 рік. 36-та ОБрМП

До Дня морського піхотинця, каже Вітек, військовослужбовці складають іспит на право носити берет морського піхотинця.

"Аби отримати довгоочікуваний берет потрібно зробити те, що буде ідентифікувати як морського піхотинця. Перше — це смуга перешкод. Вона є більш психологічною, ніж на перевірку витривалості, сили, фізичних властивостей. Це той ритуал, що має бути закорбований у пам'яті. Смуга — це відчуття приналежності до саме родини морської піхоти. Після цього вони складають клятву морського піхотинця", — зазначив командир бригади.

Ми плануємо, що майже 600 чоловіків та дівчат отримають берети морської піхоти. І для них це розуміння, що берет отримали не як речове забезпечення, а як нагороду, чим вони будуть пишатись і відрізнятись від решти.
Морпіхи на човні, 2024 рік
Морпіхи на човні, 2024 рік. 36-та ОБрМП

"Найзапекліші бої воїна відбуваються у серці воїна. І під час смуги є змога ще раз випробувати себе. Це не побороти відстань, перешкоди, психологічний пресинг, це побороти себе. Можна сказати: "Все, я вже не можу, я не буду бігти, мені важко, мені це непотрібно". А саме це наголовніша всередині смуга перешкод, яку ти долаєш", — зауважив комбриг.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок