Відновити честь і гідність чоловіка: дружина військовослужбовця миколаївської частини не вірить у його самогубство

Відновити честь і гідність чоловіка: дружина військовослужбовця миколаївської частини не вірить у його самогубство

Тетяна Маслюкова з Кропивницького вже понад півтора року доводить, що її чоловік, який служив в одній із військових частин на Миколаївщині, не вчиняв самогубство. Через закриття кримінального провадження слідчим, за її словами, втратила можливість на отримання компенсаційних виплат. Нині свою позицію жінка доводить через суд.

Про розслідування, висновки експертиз та обставини смерті чоловіка Тетяна розповіла кореспондентам Суспільного.

На цих світлинах, розповідає Тетяна, вона разом зі своїм чоловіком Миколою — щасливі. Були одружені, збиралися вінчатися та святкувати сорокаріччя чоловіка, але його смерть 9 вересня 2022 року перекреслила всі задуми. Того ж року кримінальне провадження було закрите за відсутності ознак вбивства, слідчі постановили, що чоловік покінчив життя самогубством.

"Рапорту по чоловіку немає, чому він це зробив, передсмертної записки немає. Начальник штаба батальйону Герасименко Юрій Олександрович, який на той момент виконував обовʼязки командира військової частини в телефонному режимі обдзвонив всіх командирів і сказав: "В мене суїцид". При допиті 26 жовтня я поставила запитання "Як ви це визначили?" І він мені відповів — "З положення тіла", — розповідає дружина військовослужбовця Тетяна.

самогубство
Микола Маслюков. Фото з особистого архіву Тетяни

Обставини смерті Миколи Маслюкова

Це сталося в одній із військових частин на Миколаївщині, каже Тетяна, коли чоловік був на добовому чергуванні. Свідчення ж військових, які перебували неподалік в кімнаті відпочинку, зі слів жінки, різняться: хтось чув постріл, хтось — удар камінням.

"Кулю на місці не знайшли. Крові не було. Я робила запит на судмедекспертизу. При його статурі — крововтрата має бути не менше літра. Цього всього немає. Немає взуття, засобів індивідуального захисту немає. Бронежилета немає, рації немає, а вона повинна обовʼязково бути".

"Якщо взуття вилучене, зняте, бо його потрібно списати, повинен бути Акт придатності, доцільності взуття. Якщо воно недоцільне — повинен бути факт списання взуття. Якщо ж воно придатне для використання — його мали списати за фактом приймання/передачі, відповідальна особа мала передати комірнику", — каже жінка.

Жодних з цих документів Тетяна не бачила та не отримувала.

"Командири повинні забезпечити безпеку недоторканості місця, де вчинив самогубство військовослужбовець, для можливості здійснення якісного огляду місця події. Знімати взуття або вчиняти інші дії з речами військовослужбовця забороняється. Для цього є відповідна стаття, яка регулює це, і називається "Мародерство". Навіть, якщо керівництво це каже. Воно не ґрунтується на жодних вимогах закону", — пояснив юрист Андрій Саченко.

самогубство
АК-74 з якого, за версією слідчого, був здійснений постріл. Фото надане Тетяною Маслюковою

Висновки експертиз

У матеріалах слідчого було вказано, що чоловік покінчив життя самогубством саме пострілом в серце. Однак за висновками Миколаївського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру на автоматі загиблого Маслюкова не було знайдено слідів пальців або долонь.

Висновок судового експерта
Висновок судового експерта. Фото надане Тетяною Маслюковою

"Експертиза Миколаївської філії Інституту: "Маслюков Микола Миколайович будь-яким психічним розладом, тимчасовим хворобливим розладом в період, що передував його смерті — не страждав", — зачитала висновок експертизи Тетяна.

"Є протокол відеодопиту Хлєбовича Кості, який в цьому допиті сказав наступне: у мого чоловіка з військовослужбовцем на позивний "Фікса" була словесна перепалка".

Однак нині, каже Тетяна, "Фікса" — у списку безвісти зниклих.

Стерті дані у телефоні чоловіка

Тетяна розповіла, що Акт службового розслідування від військової частини не отримала. З відповідною скаргою звернулася до спецпрокуратури. Було відкрито кримінальне провадження. Намагалася також дізнатися, з ким розмовляв по телефону її чоловік незадовго до смерті.

"Куди і кому він телефонував — не встановлено. І найцікавіше — що з цих невстановлених слідчий якось встановив, що дзвінки були саме зі мною, з матірʼю і сином. З чого він визначив — я не знаю".

"Після того, як я забрала телефон — я здала його експерту в Кропивницькому, який розуміється на цьому. Він мені повернув телефон і сказав: "Таню, він пустий". Видалено Viber, Signal, всі додатки, які були. Телефон відʼєднаний від електронної адреси і в самій електронній пошті немає контактів. Коли я з цим звернулася до слідчого — "Олексій Вадимовичу, а як ви це можете пояснити?", він мене сказав: "А ви не допускаєте, що ваш чоловік міг сам все це видалити?". Я кажу: "Не допускаю", — розповідає Тетяна.

У відповіді на запит в Миколаївській спеціалізованій прокуратурі нам повідомили, що постанову про закриття кримінального провадження ухвалою судді Центрального районного суду скасовано, відтак триває досудове розслідування. Надати будь-які відомості щодо листування і спілкування Миколи Маслюкова в день смерті в прокуратурі відмовились, посилаючись на гарантовану Конституцією України таємницю спілкування, а також професійну етику та таємницю слідства.

Компенсаційні виплати

Тетяна Маслюкова каже, компенсаційні виплати від військової частини так і не отримала.

"Мені вони виплатили 29 тисяч з копійками. Пояснили, що на першу частину про поховання мною не надано довідку. На забезпечення соцпотреб я не маю права тому, що вона рік в рік передбачена. Але ж я писала звернення. Я вмотивованої відмови не отримала", — каже жінка.

самогубство
Грошовий атестат. Фото надане Тетяною Маслюковою

"28 грудня 2023 року я від військової частини отримала грошовий атестат. В пункті 5.1 цього атестату було прописано наступне: матеріальна допомога за оздоровлення за 2022 рік на підставі наказу командира військової частини Герасименка Юрія від 6 жовтня 2022 року номер 279 — отримано. Проте я жодної суми не отримувала", — говорить дружина військовослужбовця.

У відповіді на запит кореспондентів Суспільного командування військової частини повідомило, що не має повноваження надати відомості досудового розслідування, адже не отримували на це дозвіл від слідчого. Відповідь на запит від Головного управління Нацполіції в Миколаївській області станом на 20 травня 2024 року ми не отримали.

Жінка планує й надалі боротися за те, щоб винні за смерть її чоловіка були покарані, адже нині слідство триває за статтею 115 Кримінального Кодексу України "Умисне вбивство".

самогубство
Родина Маслюкових. Фото з особистого архіву Тетяни

"Мій чоловік пішов захищати Батьківщину, свій Кропивницький. Як він сказав: "Якщо мене не буде там — вони будуть тут". Це все навіть не за гроші, це щоб відновити честь і гідність, реабілітувати чоловіка".

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок